شناسه : 36109280


جشن ملی و جهانی‌شدن زیلو در روز 27 بهمن با حضور مردم و مسئولین استانی و کشوری در میبد برگزار می شود.

به گزارش یزدرسا، "رسول مشتاقیان" رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد در گفتگو با خبرنگار میبد خبر، ضمن تبریک جهانی شدن زیلو به پیشکسوتان این هنرصنعت و مردم میبد بیان داشت: در راستای برگزاری جشن ثبت جهانی زیلو در روزهای 26 و 27 بهمن ماه سالجاری، جشنواره زیلو با همکاری فرمانداری و شهرداری میبد در نارین قلعه و هتل کریاس پالاس این شهرستان برگزار خوهد شد.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم صنعت جهانی زیلو را که برندی به‌ دست‌آمده است، رونق دهیم باید بعد از برگزاری جشن زیلو با بیشتر کردن فعالیت‌ ها و همکاری ‌ها از این برند در جهت توسعه و رونق آن استفاده کنیم.

مشتاقیان  با بیان اینکه در شهرستان میبد 300 دار زیلو برپا بوده و زمینه اشتغال بیش از 550 نفر را فراهم کرده است، گفت: در حال حاضر زیلو در قالب فرش، مبل، تابلو، سجاده، روکش صندلی و غیره در طرح‌ ها ورنگ‌های مختلف در شهرستان میبد تولید می‌شود که در این جشنواره در معرض دید عموم قرار می گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد اظهار داشت: شاخص‌هایی از قبیل زنده بودن این هنر، تعداد کارگاه‌ ها، تعداد افراد شاغل، تنوع محصولات و میزان استفاده مردم از زیلو موجب شده تا این شهر به عنوان شهر ملی و اکنون نیز به عنوان شهرجهانی زیلو معرفی شود.

علیرضا نقوی شهردار جدید میبد نیز در خصوص برنامه های جشن زیلو در شهرستان میبد ابراز داشت: جشن مردمی در روز 26 بهمن ماه و رونمایی از سند جهانی ثبت زیلو و تمبر یادبود مربوط به این اتفاق در 27 بهمن ماه سال جاری از جنله برنامه های این جشنواره است.

شهردار میبد اذعان داشت:  ایجاد زنجیره انسانی در اطراف نقش زیلوی 400 متری در نارین قلعه، رونمایی از کتاب میبد و منتشر شده از طرف دانشگاه آکسفورد و رونمایی از اِلمان جدید میدان زیلو از دیکر برنامه های این آئین می باشد.

وی در پایان تصریح داشت: استقبال زیاد مردم و حتی گردشگران خارجی از این هنر صنعت، رونق زیادی به بازار‌های میبد خواهد داد.

انتهای پیام/اد

 
آدرس کوتاه :