شناسه : 38770255

بندخاکی « اِرنان » آبگیری شد


رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز گفت: برای نخستین بار در جریان بارندگی روزهای اخیر، ۹۵ درصد از ۲۰۰ هزار مترمکعب ظرفیت بندخاکی دهستان «اِرنان» از توابع بخش مرکزی این شهرستان آبگیری شد.

به گزارش یزدرسا؛ سیدعلی باقری جمعه شب افزود: این بند به عمق پنج متر و طول هزار و ۵۰۰ متر در نزدیکی روستا قرار دارد و این شهرستان  ۴۰ بندخاکی با سه میلیون مترمکعب حجم آبگیری دارد.

وی ادامه داد: آبگیری این سازه سبب تغذیه سفره آب های زیرزمینی منطقه و پایین‌دست می شود و نقش اصلی در تامین آب مورد نیاز کشاورزان در طول سال را دارد .

وی یادآور شد: بندخاکی یادشده برای ذخیره آب‌های جاری ناشی از بارندگی‌ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و جلوگیری از سرازیر شدن سیلاب به روستا ساخته شد.

به گفته باقری یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان از محل بودجه صندوق توسعه ملی، صرف ساخت بندخاکی دهستان ارنان  شد.

دهستان ارنان با یک هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی مهریز قرار دارد.

همچنین بخشدار مهریز ،۱۶ آذرماه جاری به ایرنا گفته بود: در شبانه‌روز گذشته بر اثر بارندگی و جاری شدن سیلاب در ۳۰ روستای دهستان‌های میانکوه، ارنان و تنگچنار این بخش به برخی زیرساخت‌ها به خصوص راه‌ها، معابر و قنات های منطقه خسارت هایی وارد شد.

به گفته مهدی دهقانی‌زاده  میزان خسارت از سوی کارشناسان شهرستان در حال بررسی است.

میزان بارندگی هفته جاری در ایستگاه باران سنجی تنگچنار مهریز بیش از ۶۰ میلی متر گزارش شد. 

از جمعیت ۵۵ هزار نفری مهریز ۳۰ درصد در دهستان ارنان، خورمیزات، تنگچنار، بهادران و میانکوه در ۱۴۰ روستا زندگی می‌کنند و مرکز این شهرستان  در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

همچنین محمدحسین امامی مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد به ایرنا  گفته بود: بارندگی های روز یکشنبه این هفته به جز جاری شدن روان آب در برخی مناطق استان به خصوص در شهرستان های ابرکوه، مهریز و تفت و آبگرفتگی برخی معابر شهری بدون خسارت بود و تمامی نیروهای این مجموعه در آماده باش کامل هستند.

وی بعدا اعلام کرد که سیلاب حدود هزار میلیارد ریال به مناطق مختلف استان خسارت وارد کرد.

ایرنا
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.