شناسه : 37662963
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد عنوان کرد


محمدرضا دهقانی گفت: اکثر بیماران مبتلا به این ویروس بهبود پبدا می کنند و تنها در 13 درصد از مبتلایان علائم ویروس تشدید شده و میزان مرگ و میر در آن 2 درصد است.

به گزارش خبرنگار یزدرسا؛ محمدرضا دهقانی عصرامروز در نشست خبری که به منظور اطلاع رسانی در خصوص  بیماری کووید 19 برگزار شد با اشاره به نقش رسانه ها در ایجاد فضای آرامش در جامعه گفت: ما به دنبال کاهش حساسیت جامعه نسبت به این بیماری هستیم چرا که میزان مرگ و میر این ویروس نسبت به ویروس های دیگر نظیر اچ آی وی کمتر بوده و بیشتر مرگ و میرها مربوط به افراد مبتلا دارای سنین بالا و دارای بیماری های زمینه ای است  البته این به این معنی است که نباید از اقدامات پیشگیرانه غافل شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت:مهمترین مشکل  بیماری کرونا 20019 سرعت انتشار آن است و تشخیص قطعی در خصوص این بیماری از طرق آزمایش ژنتیک این ویروس مشخص می شود.

وی ادامه داد: اکثر بیماران مبتلا  به این ویروس بهبود پبدا می کنند و تنها در 13 درصد از مبتلایان علائم ویروس تشدید شده و میزان مرگ و میر در آن 2 درصد است.

دهفانی؛ عفونت حاد تنفسی،تب،سرفه خشک و احساس تنگی نفس را از علائم این بیماری دانست و اظهار داشت: در صورتی که فردی با چنین علائمی به مراکز درمانی مراجعه کند به متخصص عفونی ارجاع می شود و با توجه به اینکه کیت های آزمایشگاهی این ویر وس وارداتی بوده  و تنها در اختیار و انیستو پاستور و مرکز ملی انفلوانزا قرار دارد  نمونه افراد مشکوک برای انجام آزمایشات به تهران ارسال شده و طرف مدت 48 ساعت  نتایج آن اعلام می شود که تاکنون در استان یزد تمامی آزمایشات منفی بوده است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دوره نهفتگی این بیماری بین  2 تا 14 روز است  گفت: این ویروس از زمان ورود به بدن فرد مبتلا بسته به سن و مقاومت بدن فرد  از دو تا 14 روز فعالیت دارد و بیماران پس از گذراندن ایام درمان بهبود پیدا می کنند.

دهقانی در پاسخ به این سوال که بحران فعلی چه مدت طول خواهد کشید گفت:  پیش بینی رفتار این ویروس مشخص نیست اما  تخمین میزنیم  با توجه به اینکه این ویروس به درجه حرارت حساس بوده و با درجه هوای بین 24 تا 26 درجه از کار می افتد امیدواریم با  گرم شدن هوا قدرت و میزان شیوع ویروس کاهش یابد.


انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :