شناسه : 36666059
رئیس انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان یزد:


رئیس انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان یزد گفت: به دليل اهمال و كوتاهي سازمان صمت صنف تعميركاران لوازم‌خانگی نرخ نامه مشخص و مصوبي ندارند كه طبق آن خدمات و كالاي خود را عرضه كنند و در اين بلبشو هركسي به هر نرخي كه می‌خواهد كار می‌کند.

حسين اللهي در گفتگو با خبرنگار يزدرسا، با انتقاد از سازمان صمت  به دليل تأخیر درتاييد  نرخ نامه اتحاديه‌هاي مختلف گفت: حدود دو ماه پيش نرخ نامه اتحاديه تعميركاران لوازم‌خانگی در محل اتاق اصناف يزد تصويب و براي تائید به سازمان صمت ارسال‌شده است اما هنوز اين نرخ نامه تائید نشده و احتمالاً سرنوشت اين نرخ نامه نيز مانند نرخ نامه رستوران‌ها و شيريني سازها نوشدارو پس از مرگ سهراب شود.

وي افزود: در اين موقع از سال با توجه به آغاز فصل تابستان و تقاضا براي سرويس كولر لازم بود هر چه سریع‌تر اين نرخ نامه تائید و به واحدهاي صنفي ابلاغ شود اما اين اتفاق رخ نداد و  عدم تائید نرخ نامه اين صنف باعث شده كه هرکسی خدمات خود را به هر نرخ و قيمتي كه می‌خواهد عرضه كند و كسي هم به داد مردم نرسد.

حسين اللهي تصريح كرد: به‌طورکلی نرخ‌گذاری‌ها بر اساس روال قانوني خود پيش نمی‌رود و بعضاً برخي نرخ‌گذاری‌ها به‌صورت غيرقانوني توسط افراد غيرمسئول انجام می‌شود مانند آنچه در نرخ‌گذاری زولبيا و باميه در يزد اتفاق افتاد و گران‌ترین نرخ زولبيا و باميه را در يزد داشتيم كه همين نرخ غيرقانوني نيز به دليل ضعف نظارتي رعايت نشد.

وي ضعف مديريتي را دليل روند طولاني شدن نرخ‌گذاری اقلام و خدمات در اصناف دانست و بر ضرورت ورود مقامات قضايي و استاندار و ساير مسئولين مرتبط با اين حوزه در شرايط اقتصادي موجود تأکید كرد.

رئیس انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان یزد  با انتقاد از عدم ورود مسئولين بالادستي استان در اين حوزه بسيار حساس، گفت: مسئولين خودشان هم مصرف‌کننده هستند و بايد متوجه مشكلات و کوتاهی‌هایی كه در نرخ‌گذاری‌ها و نظارت‌ها وجود دارد باشند اما متأسفانه  تاكنون پيگيري و يا اعتراضي از سوي مسئولين مربوطه صورت نگرفته است.

حسين اللهي تصريح كرد: به دليل اهمال و كوتاهي سازمان صمت و همچنين ضعف نظارتي و مديريتي موجود، اصناف مختلفي مانند چلوکبابی‌ها و رستوران‌داران، قناد و شیرینی ساز،  تعميركاران لوازم‌خانگی و.... نرخ نامه مشخص و مصوبي ندارند كه طبق آن خدمات و كالاي خود را عرضه كنند و در اين بلبشو هركسي به هر نرخي كه می‌خواهد كار می‌کند.

بعد از گذشت سه ماه هنوز كميسيون نظارت تشكيل نشده است

وي بابیان این‌که بعد از گذشت سه ماه از سال هنوز كميسيون نظارت يزد تشكيل نشده است افزود: در كميسيون نظارت كه متولي برگزاري آن سازمان صمت است؛ موضوعاتي مانند اختلافات بين اتاق اصناف و اتحادیه‌ها، نرخ‌گذاری‌ها، تخلفات اتاق اصناف و رئيس آن و از اين قبيل موارد مطرح می‌شود كه متأسفانه باگذشت سه ماه از سال هنوز تشكيل نشده  است

حسين اللهي افزود: . اين در حالي است كه طبق قانون، اين كميسيون بايد هر 2 هفته یک‌بار و يا حداقل هرماه يك جلسه تشكيل شود و جالب آن‌که هیچ‌کدام از اعضاي اين گروه تاكنون هيچ اعتراض و يا واكنشي را نسبت به عدم تشكيل اين كميسيون نشان نداده‌اند.

وي تصريح كرد: در شرايطي كه كشور در جنگ اقتصادي قرار دارد ضروري است با همدلي و همراهي همه مسئولين و بخش‌های مختلف اقتصادي گذر از اين دوران سخت اقتصادي را براي مردم تسهيل كنيم و نه آن‌که با ضعف مديريتي شرايط را بر مردم سخت‌تر كرد.

انتهاي پيام/ق

 

 
آدرس کوتاه :