شناسه : 39099661
وزیر صمت در بافق:

بیش از ۵ هزار پهنه معدنی در انحصار افرادی بوده که تاکنون کاری انجام نداده اند


وزیر صمت در حاشیه سفر به بافق گفت: خوشبختانه در زمینه فولاد خام فروشی نداریم و به طور کامل متوقف و همه در زنجیره ودر حال کارکردن هستند.

به گزارش یزدرسا؛ به نقل از صبح بافق؛ علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر خود به بافق بعد از افتتاح مجتمع سرب وروی تاجکوئیه و کلنگ زنی مرکز جامع سلامت منزطقه سبزدشت از شرکت سنگ آهن مرکزی و طرح های جوار معدنی آن بازدید کرد.

علیرضا رزم حسینی  در حاشیه بازدید از طرح های جوار معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی گفت: استان یزد از لحاظ معدنی رتبه دوم کشور را دارد و 52 عنصر معدنی در این منطقه شناسایی شده است.

وی در ادامه افزود: یکی از معادن بزرگ روی  جهان در منطقه مهدی آباد این استان است که با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار توسط بخش خصوصی آغاز و تاکنون 160 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: یکی دیگراز واحدهای بخش خصوصی که در زمینه سرب وروی فعالیت می کند در تاجکوئیه افتتاح که 15 هزار تن کنسانتره روی و 10هزار تن نیزکنساتره سرب را تولید می کند. این مجتمع با سرمایه گذاری 120 میلیارد تومان و 400نفر اشتغال ایجاد کرده است. معادن مهدی آباد که یکی از معادن بزرگ دنیا نیز با 160 میلیون ذخیره فعالیت آن توسط بخش خصوصی اغاز و امیدواریم سال آینده به بهره برداری برسد.

رزم حسینی در خصوص سرمایه گذاری در حوزه سرب و روی نیز تصریح کرد: سرمایه گذاری خوبی در حوزه سرب وروی کشور صورت گرفته  است. در حوزه اکتشاف حتما باید فعالیت جدیدی را انجام دهیم تا نقش سرب وروی را در کشور را بالا ببریم چون هم برای کشور و صادرات نیاز داریم .

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که در بخش سنگ آهن و تامین خوراک شرکت سنگ آهن نیز چه برنامه هایی دارید خاطر نشان کرد: در بخش سنگ آهن هم شرکت سنگ آهن مرکزی یکی از معادن بزرگ کشور بوده و در طی چند سال گذشته استفاده و واحدهای فولادی ایجاد و تاسیس شده است. 

رزم حسینی ادامه داد: باید برای حوزه اکتشافات هم با توجه به منطقه استان یزد، بافق و مناطق پیرامون که مناطق امیدبخشی وجود دارد حتما در زمینه اکتشافات هم شرکت ها و هم وزارت صمت اقدام خواهد کرد تا به اکتشافات جدید دست پیدا کنیم و چرخه کامل فولاد را روزبه روز تکمیل تر کنیم.

وزیر صمت به توقف صادرات خام فروشی اشاره و بیان داشت: در خصوص وضعیت خام فروشی خوشبختانه در زمینه فولاد خام فروشی نداریم و به طور کامل متوقف و همه در زنجیره در حال کارکرده هستند و کار دومی که باید انجام و در دستور کار هم هست قبل از پایان سال بیش از 5 هزار پهنه معدنی را که مدت ها در انحصار عده ای بوده و کار نکردند را آغاز و این فرصت خوبی برای شرکت های معدنی توانمند هست که از این ظرفیت های جدید استفاده و طبق قانون در مزایده شرکت و این پهنه معدنی را در اختیار مردم برای سرمایه گذاری قرار می دهیم. 

رزم حسینی در پایان گفت: این پهنه شامل کل کشور است و این اختیار را بر عهده شورای معادن استان ها قرار دادیم تا تصمیم گیری  را طبق قانون و برگزاری مزایده انجام دهند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.