شناسه : 36396770
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد:


مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد گفت: براساس آمار و گزارش اولیه تا 22 فروردین ماه سال جاری 141 روستا و شهر در استان در بخش مسکن، لوازم منازل و واحدهای تجاری خسارت دیده‌اند که شامل 11 شهر و 130 روستا بوده است

به گزارش خبرنگار یزدرسا، علیرضا قربانیان پیش از ظهر امروز در نشست خبری اصحاب رسانه استان با بیان اینکه بنیاد مسکن نهادی برخاسته از نظام و اولین نهاد عمرانی و سازندگی است که توسط امام(ره) تأسیس شد، گفت: مهم‌ترین اولویت در معاونت روستایی این بنیاد طرح هادی روستایی برای روستاهای بالای 20 خانوار است.

وی ادامه داد: از زمان تأسیس بنیاد مسکن تاکنون 411 طرح هادی روستایی مصوب و به شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها ابلاغ‌شده است و در 262 روستا نیز اجرای طرح هادی را انجام دادیم و در سال گذشته نیز مطالعات طرح هادی بالغ بر 45 روستا تهیه و مورد بازنگری قرار گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد با بیان اینکه در سال گذشته  برای اجرای طرح هادی در 75 روستا 35 میلیارد اعتبار صرف شده است، افزود: از این تعداد روستا به 61 روستا قیر یارانه‌ای برای سطح معابر داده شده که  ارزش ریالی آن بالغ بر 27 میلیارد ریال بوده است.

واگذاری 15 هزار و 500 قطعه زمین روستایی

وی گفت: از ابتدای کار بنیاد مسکن تاکنون 15 هزار و 500 قطعه زمین روستایی به منظور ساخت مسکن مناسب واگذار شده که بالغ بر 85 درصد ساخت‌وساز آن انجام شده است و تعداد واگذاری زمین در  سال 97 یک هزار و 100 قطعه زمین بوده است.

قربانیان با بیان اینکه بنیاد مسکن براساس طرح مطالعاتی از منابع طبیعی که متولی واگذاری زمین در خارج از حریم شهر است  درخواست زمین می‌کند، عنوان کرد: از یک هزار و 400 نقطه آبادی در استان یزد حدود 350 روستا بالای خانوار وجود دارد و نزدیک به 30 هزار واحد مسکونی در روستاهای استان وجود دارند.

صدور 55 هزار فقره سند روستایی

وی سازماندهی و تثبیت نظام مالکیت اراضی واقع در روستاها، کاهش و رفع اختلافات حقوقی در روستاها، امکان بهره‌گیری روستاییان از تسهیلات بانکی و کمک به توسعه اقتصادی روستاها را از جمله اهداف سنددار کردن خانه‌های روستایی برشمرد و گفت: از ابتدا تاکنون حدود 55 هزار فقره سند روستایی که شامل 50 هزار سند خانه‌های روستایی و 5 هزار واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر است در استان صادر شده است.

قربانیان ادامه داد: در سال گذشته حدود 1200 جلد سند روستایی و 300 جلد سند در شهرهای زیر 25 هزار نفر از سوی بنیاد مسکن در استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات بنیاد مسکن استان در زمینه طرح بافت‌های با ارزش روستایی افزود: استان یزد از جمله استان‌های پیشتاز در این زمینه است که هدف از این طرح حفاظت و احیای بافت‌های قابل نگهداری و ارزشمند در روستاهای که پتانسیل گردشگری دارند بوده است و تاکنون  حداقل روی بافت‌های قدیمی هشت روستا در استان کار شده که از جمله انها شمسی، خرانق، اسلامیه، فهرج و ... است.

ارائه 26 هزار فقره تسهیلات مقاوم سازی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد با بیان اینکه اولویت اول در ساخت و ساز باید مقاوم سازی باشد که لازمه آن استفاده از مصالح استاندارد است، گفت: بنیاد مسکن تشکیلاتی به نام نظام فنی روستایی را در روستاها راه انداخته است و بالغ بر 126 نفر در این زمینه آموزش دیده و گزینش شدند و پروانه ساخت و ساز دریافت کردند و تاکنون در ساخت بالغ بر 95 درصد موفق عمل کرده‌اند.

قربانیان در خصوص ارائه تسهیلات مقاوم سازی عنوان کرد: تاکنون بنیاد مسکن بالغ بر 26 هزار فقره تسهیلات مقاوم سازی برای واحدهای مسکونی ارائه داده است و در سال 97 این میزان برابر با 1300 فقره تسهیلات برای این تعداد واحد مسکونی و به میزان 25 میلیون تومان بوده است.

وی ساخت واحدهای مسکونی روستایی را از دیگر فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نام برد و ادامه داد: چند سالی است که این اقدام از سوی بنیاد شروع شده و تاکنون 350 واحد روستایی ساخته و به متقاضیان تحویل داده شده است.

ارائه تسهیلات قرض الحسنه ساخت مسکن به 21 خانوار روستایی دو معلولی

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر 370 فقره کمک بلاعوض برای تکمیل ساخت و ساز ساختمان پرداخت شده است، افزود: همچنین با همکاری اداره کل بهزیستی استان 21 خانوار روستایی که دارای دو معلول بودند تسهیلات قرض‌الحسنه ساخت مسکن دو معلولی پرداخت شده است.

قربانیان با اشاره به ارائه تسهیلات بوم‌گردی از سوی بنیاد مسکن گفت: در سال گذشته تقریباً برای 30 واحد بوم‌گردی تسهیلات 15 میلیونی قرض‌الحسنه ارائه شده و همچنین تاکنون 25 هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه برای تعمیر واحدهای مسکونی، حمام روستایی، ودیعه مسکن و بهسازی مسکن پرداخت شده است.

وی در خصوص ساخت مسکن شهری عنوان کرد: تاکنون شش هزار واحد مسکونی در سطح شهرستان‌های استان و مرکز استان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته شده است که این میزان در سال گذشته بالغ بر 150 واحد در شهرستان‌های استان بوده و در سال جاری نیز ساخت بالغ بر 350 واحد مسکن شهری در دست اقدام است.

تخریب بالای 80 درصدی 28 واحد شهری و روستایی دراستان یزد در بارندگی‌های اخیر

مدیر کل بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان یزد در خصوص خسارت‌های ناشی از بارندگی‌های اخیر و سیلاب‌های جاری شده در استان که متولی آن بنیاد بوده است، گفت: براساس آمار و گزارش اولیه تا 22 فروردین ماه  سال جاری 141 روستا و شهر در استان در بخش مسکن، لوازم منازل و واحدهای تجاری خسارت دیده‌اند که شامل 11 شهر و 130 روستا بوده است و براساس این گزارش 12 واحد شهری و 16 واحد روستایی بالای 80 درصد تخریب شده‌ و قابل سکونت نیستند که بیشترین خسارت مربوط به شهرستان‌های تفت، مهریز و خاتم بوده است و دولت تسهیلات تعیین شده در زمینه تخریب، تعمیری، لوازم و ... به آنها پرداخت می‌کند.

قربانیان با بیان اینکه استان یزد در حال حاضر معین مناطق سیل زده در زمینه ارسال تجهیزات و ماشین آلات است، گفت: استان یزد همچنین معین بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهر زاهدان شده است و از زمان تاسیس تاکنون نیز به عنوان معین شهرستان‌های بم، زرند، بروجرد و چابهار بوده  و بالغ بر 11 هزار و 400 واحد را بازسازی کرده و تحویل متقاضیان داده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :