شناسه : 38408692

تبدیل یک خانه تاریخی در اردکان به کارگاه صنایع دستی


رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی شهرستان اردکان گفت: خانه تاریخی طبایی اردکان به کارگاه تولید و عرضه صنایع دستی تبدیل شد.

به گزارش یزدرسا؛ محسن میرجانی اظهار داشت: این کارگاه صنایع دستی با هدف توسعه و ترویج هنرهای سنتی، آشنایی و جذب علاقمندان به رشته‌های صنایع دستی و ایجاد بستر مناسب برای اشتغال و کارآفرینی ایجاد شده است.

او ادامه داد: این کارگاه در مرحله اول در زمینه هنر کاربافی کار خود را آغاز نموده و به مرور زمان رشته های دیگری از صنایع دستی بومی شهرستان اردکان به آن اضافه و آموزش داده خواهد شد.
میرجانی با بیان اینکه کاربافی یکی از فنون بافندگی سنتی با قدمتی حدود ۶۰۰ سال در شهرستان اردکان است، افزود: این هنر دستی به نامهایی چون کارتوفی، کارششوک و کارکرباس هم نام برده می شود، اما اسم رایج آن کاربافی است. این دستباف سنتی به عنوان پارچه پوشاکی برای انواع چادر زنانه، چادر شب، روانداز، روتختی، پارچه های لباسی، بقچه، سفره، دستمال، حوله، پلاس، کیسه حنا و … کاربرد دارد.

گفتنی است، خانه تاریخی طبایی اردکان که قدمت آن به دوران متاخر اسلامی(اواخر دوره صفویه تا افشاریه) باز‌می گردد، به شماره ۲۹۳۳۵ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :