شناسه : 38705019
نائب‌رئیس کمیسیون شوراهای مجلس:

تجربه برجام را داریم لذا نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم/ اگر آمریکا مشکل‌گشا بود مشکلات خودش را حل می‌کرد


محمدحسن آصفری گفت: یک بار تمام تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد برجام گذاشتیم و نباید یکبار دیگر ما از این سوراخ گزیده شویم.

محمدحسن آصفری نائب‌رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: متأسفانه عده‌ای در دولت تصور می‌کنند مشکلات کشور با رابطه و مذاکره با آمریکا حل می‌شود و این نگاه مثل این است که کسی دهانش را باز کند و منتظر باشد برایش روزی برسد در حالی که برای گرفتن روزی باید همت و تلاش کرد.

وی افزود: ما تا زمانی که توانمندی‌های خودمان را بالا نبریم و در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی به استقلال و خودکفایی کامل نرسیم، نمی‌توانیم سهم خودمان را در دنیای بین‌الملل به دست بیاوریم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اظهار داشت: ما زمانی توانسیم با غربی‌ها و آمریکایی‌ها در جریان برجام مذاکره کنیم که طرف مقابل به توانمندی ما پی برد و متوجه شد که جمهوری‌اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای و موشکی توانمند است و این تواتنمندی ما است که طرف مقابل را ناچار کرد که بیاید با ما مذاکره و گفتگو کند.

آصفری خاطرنشان کرد: یقینا اگر ما در عرصه بین‌الملل حرفی برای گفتن نداشتیم و اگر در جبهه مقاومت نفوذ و جایگاه نداشتیم و اگر توانمندی‌های ما در برد موشک‌ها و در زمینه انرژی هسته‌ای نبود، طرف مقابل هیچ‌گاه حاضر به گفتگو و مذاکره با ما نمی‌شد.

اگر آمریکا مشکل‌گشا بود مشکلات خودش را حل می‌کرد

وی عنوان کرد: متأسفانه امروز در دولت جریانی وجود دارد که دست روی دست گذاشته و دنبال چاره‌اندیشی برای حل مشکلات کشور نیست، بلکه خواسته یا ناخواسته دست از کار کشیده و فکر می‌کند که آمریکا راه‌حل مشکلات کشور ما است و می‌تواند مشکلات ما را حل کند در حالی که اگر آمریکا می‌توانست مشکلی را حل کند اول مشکلات داخلی خودش را حل می‌کرد.

نائب‌رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس یادآور شد: امروز حدود 46 میلیون نفر از مردم آمریکا نیازمند سبدهای حمایتی هستند و اگر این سیدهای حمایتی به آن‌ها داده نشود، معلوم نیست چه بر سرشان بیاید لذا امریکا واقعا اگر قادر بود مشکلی را حل کند اول مشکل خودش را حل می‌کرد؛ این در حالی است که امروز آمریکا برای پیاده کردن سیاست‌های خودش در منطقه غرب آسیا، نیاز به رابطه با جمهوری اسلامی ایران دارد.

آصفری تأکید کرد: موضوع گرانی مرغ، تخم‌مرغ، برنج و دیگر اقلام، هیچ ربطی به آمریکا و تحریم‌های خارجی ندارد که برخی فکر می‌کنند با رابطه با آمریکا قیمت مرغ یا تخم‌مرغ پایین می‌آید؛ بلکه این‌ها ناشی از بی‌تدبیری و بی‌برنامگی است که در داخل کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: اگر مدیران اجرایی و مسئولین تصمیم‌گیر ما در حوزه اقتصادی بنشینند روی توانمندی‌های خودمان برنامه‌ریزی کنند مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود و مذاکره با آمریکا موضوعیتی ندارد.

نائب‌رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اضافه کرد: اما اگر نگاه ما به آمریکا باشد که مثلا آن‌ها بیاند مشکلات ما را حل کنند مطمئنا چنین چیزی شدنی نیست، لذا امروز تأکید رهبر معظم انقلاب هم بر این مهم است که به جای اینکه وقت‌مان را بگذاریم برای اینکه امریکا به ما چراغ سبز نشان بدهد این وقت را برای حل مشکلات کشور بگذاریم.

آصفری ادامه داد: به جای وفت تلف کردن و منتظر آمریکا ماندن باید حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و تولید داخلی و ارتباط و توسعه سطح روابط بین‌الملل با کشورهای همسایه در دستور کار باشد.

وی بیان کرد: یک بار تمام تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد برجام گذاشتیم و خروجی آن قاشق خالی بود که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به ما دادند، لذا نباید یکبار دیگر ما از این سوراخ گزیده شویم.

آصفری با بیان اینکه اول باید توانمندی داخلی خودمان بالا ببریم تا بتوانیم پشت میز مذاکره قدرت چانه‌زنی داشته باشیم، اظهار داشت: تا زمانی که آمریکایی‌ها به برجام برنگردند و تحریم‌هایی که علیه ما داشتند را برندارند و تا زمانی که خسارتی که در این پنج سال به واسطه معطل ماندن در برجام به ایران وارد کردند را جبران نکنند، سخن گفتن از مذاکره غیرعاقلانه است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.