شناسه : 12656456
جوکار از اهداف آمریکا از پیگیری طرح تجزیه عراق می گوید


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تضعیف کشورهای منطقه را یکی از اهداف آمریکا از پیگیری تجزیه عراق دانست و افزود: این کشور به دنبال این است که کشوری مانند عراق را به کشورهای کوچکتر تقسیم کند که قدرتش نیز کمتر شود.

به گزارش یزد رسا، محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در گفتگو با خانه ملت درباره اهداف آمریکا از پیگیری چنین طرحی گفت: این طرح چندان جدید نیست و زمانیکه شاهد انتقال قدرت در عراق بودیم فشار آمریکا و داعش نیز حرکت به سمت همین راهبرد آمریکا بود.

وی تصریح کرد:‌هر گونه اخلال در یکپارچگی عراق  همچنین تجزیه عراق براساس قومیت و مذهب موجب ایجاد مشکلات جدی در منطقه خواهد شد.

جوکار با تاکید بر عدم تجزیه عراق افزود: این کشور باید در دایره انسجام،تعامل،پیوند سنتی و قدیمی بین کردها و اعراب و شیعه و سنی مطابق با قانون این کشور باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درادامه گفت:‌ دسیسه آمریکایی ها در کنار تجزیه عراق تامین منافع رژیم صهیونیستی است بنابراین عراق باید بشدت در مقابل این موضوع ایستادگی کند.در غیر این صورت منطقه طی سال های آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.

وی همچنین تضعیف کشورهای منطقه را از دیگر اهداف آمریکا از پیگیری تجزیه عراق دانست و افزود: این کشور به دنبال این است که کشوری مانند عراق را به کشورهای کوچکتر تقسیم کند که قدرتش نیز کمتر شود.

جوکار معتقد است آمریکا با ایجاد اختلاف داخلی میان کشورها می خواهد از آن اختلافات برای مدیریت بیشتر خود درمنطقه استفاده کند به دلیل اینکه این کشور امروز در زمینه راهبردهایش به بن بست سیاسی در خاورمیانه رسیده است و راهبردش با شکست مواجه شده است بنابراین با استفاده از اختلاف مذاهب که درگیری ها را بیشتر می کند راحت تر می تواند با چند کشور دارای قدرت ضعیف برخورد کند.

کنگره آمریکا پیش‌نویس طرح تسلیح پیش‌مرگه‌ها و گروه‌های سنی‌ در عراق را تصویب کرد.طبق این طرح دولت آمریکا به طور مستقل با کرد‌ها و عشایر عراقی رابطه برقرارو آن‌ها را مسلح خواهد کرد. کمیته نیروهای مسلح در مجلس سنای آمریکا طی چند روز اخیر قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن آمریکا باید با کرد‌ها و اهل سنت عراق به گونه‌ای برخورد و تعامل داشته باشد که گویا هر کدام کشور مستقلی هستند.

انتهای پیام/ع
آدرس کوتاه :