شناسه : 39112294
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد:

تشکیل کارگروه «شهرستانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری» در یزد/ معضل سگ های رها شده در حریم شهر


صادقیان معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد از جمع آوری و معدوم سازی سگ های بلاصاحب در استان یزد خبر داد.

محسن صادقیان در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص حضور سگ های ولگرد در استان یزد گفت: در مورد سگ های ولگرد دفترامور شهری و شوراهای استانداری هر سه ماه یک بار گزارشی را از شهرداری ها و فرمانداری های استان دریافت و بعد از پایش آن را به تهران ارسال می کنند.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد افزود: دستورالعمل هایی که از معاونت امور شهرداری های سازمان شهرداری های کشور ارسال شده یک کار گروه شهرستانی دارد که فرماندار رئیس کارگروه و شهرداران در هر شهرستان دبیر کارگروه  هستند.

وی ادامه داد: اعضای این کارگروه اداره حفاظت محیط زیست، مرکز بهداشت شهر، نماینده نیروی انتظامی و دادستانی، دامپزشکی، بخشداران، انجمن حمایت از حیوانات و دهیاران هستند.  فرمانداری ها باید جلسه این کارگروه ها را 45 روز یکبار برگزار کنند و فعالیت خود را هر سه ماه یکبار به دفتر امور شهری گزارش دهند.

صادقیان اضافه کرد: اسم این کارگروه «کارگروه شهرستانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری» است که در سطح شهرستان ها تشکیل می شود و برای تمام حیوانات ناقل بیماری از جمله سگ های ولگرد فعالیت می کنند که بیشترین گزارشات در خصوص سگ های ولگرد است.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد عنوان کرد: شهرداری ها انجام این امور را توسط بخش های خصوصی که قرارداد دارند انجام می دهند و سگ ها را به شیوه هایی که دارند زنده گیری، معدوم سازی و عقیم سازی می کنند.

وی تصریح کرد: عمده سگ هایی که دارای صاحب هستند و مالک آنها مشخص است توسط دامپزشکی کنترل می شود و سگ های بلاصاحب توسط شهرداری ها نگهداری و کنترل می شوند. آخرین اقدامی که شهرداری یزد بابت نگهداری سگ های ولگرد انجام داده را اندازی کمپ پناه بوده است.

صادقیان اظهار کرد: سگ هایی که در محدوده شهر بلاصاحب هستند توسط شهرداری ها شناسایی و زنده گیری می شوند و توسط دامپزشکی به مرکز کنترل انتقال داده می شوند تا صاحب دار و سالم بودن انها مشخص شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد تاکید کرد: همه شهرستان های استان هرسه ماه یک بار گزارش می دهند که چه تعداد قلاده سگ زنده گیری و در کمپ نگهداری می شوند و چه تعداد قلاده صاحب دار و بلاصاحب هستند.

وی تشریح کرد: طبق آخرین گزارش سه ماهه سوم سال که به تاریخ 16/10/1399  به تهران ارسال شده فرمانداری اردکان نگهداری 200 قلاده سگ و شناسایی نزدیک90سگ ولگرد، احمد آباد 15 قلاده، اشکذر 187 قلاده معدوم سازی و 13 قلاده عقیم سازی، بافق 106 قلاده در حوزه شهری و 45 قلاده در حوزه روستایی، بهاباد 24 قلاده، بفروئیه9 قلاده، تفت معدوم سازی 120 قلاده، حمیدیا 108 قلاده، زارچ 110 قلاده، شاهدیه 39 قلاده، ندوشن 32 قلاده، عقدا 10قلاده، خاتم 115 سگ صاحب دار و 60 قلاده بلاصاحب و  شهر یزد به تفکیک مهر ماه 133 قلاده، آبان 142قلاده و آذر174 قلاده زنده گیری و به کمپ پناه منتقل شده است.

صادقیان در واکنش به صحبت های یکی از اعضای شورای شهر در خصوص رها سازی سگ ها در اطراف شهر یزد گفت: در حریم شهر یزد متاسفانه سگ های رها شده زیادی داریم که ممکن است در مسیر عبوری استان رها شده باشند ولی تاکنون گزارش کتبی بابت این موضوع داده نشده است.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد افزود: باید به امور انجمن حمایت از حیوانات هم توجه شود جمع آوری، معدوم سازی و نگهداری سگ های ولگرد در بحث هرم محیط زیست هم امکان دارد صدمه بزند. وجود سگ های ولگرد جلوی حیوانات دیگر را می گیرد. لذا همه باید کمک کنند محیط سالم و بهداشتی داشته باشیم.

وی در پایان اظهار کرد: عمده بحث مشکل شهرداری ها حضور سگ های بلاصاحب است که هیچ کنترل و مراقبتی از آنها نمی شود و نباید در حوزه شهری باشند و اگر سگی هم وجود دارد دارای صاحب و شناسنامه باشد که آن را کنترل کند.

انتهای پیام/ 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.