شناسه : 976685
طبیعتی زیبا و هوایی مطبوع اما...


شهرستان تفت كه بعنوان مهمترين شهرستان ييلاقي و خوش آب و هواي استان يزد مطرح است درگير برخي مشكلات و معضلات فرهنگی، عمرانی و شهري است كه بايد براي رفع آنها چاره انديشي كرد.

به گزارش خبرنگار یزد رسا از تفت، باغ شهر تفت در طول سال حتی زمستان ها محل تردد مردمان کویر است که ساعاتی را برای سپری کردن در طبیعت و دوری از هیاهوی شهر به آن پناه می برند.
سرسبزی و خرمی در این منطقه نعمتی خدادادی و طبیعی است که شامل حال مردمان سخت کوش استان یزد شده اما مسوولان در زمینه بهره وری از این نعمت و ذخیره الهی چه کرده اند؟.

   yazdrasa (4)

هرچند تلاش های فرمانداران، شهرداران، مسوولان راه و شهرسازی در زمان های مختلف قابل تقدیر است اما هنوز این شهر توریستی تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.

"کم آبی" از مهمترین مشکلات شهرستان تفت و بویژه حوزه مرکزی آن است که بخش قابل توجهی از آن به مصرف بخش کشاورزی می رسد.

تقریبا دو سوم شهر تفت را باغات انار و بادام و دیگر محصولات کشاورزی تشکیل می دهد و این خود حاکی از آن است که مصرف آب در این منطقه بالاست و انتقال آب به این شهر اجتناب ناپذیر است.

yazdrasa (2)

و اما "جاده کمربندی" در مسیر یزد به شیراز که در حاشیه این شهر واقع شده، موجب کاهش بار ترافیکی این شهر شده و از استانداردهای لازم برخوردار نیست به طوری که صدای اعتراض فرماندار و مردم این شهر را هم در آورده است.

ابوالقاسم دهقان فرماندار تفت در این زمینه معتقد است این جاده در دنیا بی نظیر است! و نمی توان نمونه ای از آن را پیدا کرد که به مسیر ورودی شهر همجوار آن راه نداشته باشد.
این جاده علاوه بر اتصال یزد به شیراز باعث شده  است خودروهایی که برای استفاده از مناطق ییلاقی به روستاهای این شهرستان سفر می کنند از این جاده عبور کنند زیرا این جاده از دروازه ورودی شهر آغاز و در پایان شهر هم ختم می شود.

اما نکته قابل توجه اینکه اگر یک شهروند فتی از روستا بازگردد و بنا بر هر دلایلی در این مسیر قرار گیرد دیگر بازگشت به شهر تفت امکان پذیر نیست و باید تا ورودی شهر یزد را طی کند و شاید همین مسئله این جاده را در دنیا بی نظیر کرده است! در طول مسیر این جاده، حتی یک معبر مناسب و استاندارد برای بازگشت به شهر تفت وجود ندارد که باید در این زمینه تجدید نظر شود.

yazdrasa (10)

از هرچه بگذریم صحبت در خصوص جاده یزد به تفت خوش تر است! چراکه اما یک مشکل هم در مسیر دیگر جاده یزد به تفت وجود دارد و آن هم خاموش بودن چراغ های این مسیر است.

 با توجه به خودروهایی که به مناطق ییلاقی تفت سفر می کنند اواخر شب به یزد بازمی گردند، روشن بودن چراغ های مسیر تفت به یزد از ضروریات است اما حال آنکه معلوم نیست برای چه چراغ ها این مسیر مدتی است به خواب رفته اند؟!

اتوبوس های شرکت واحد هم که در رأس حمل و نقل این شهرستان قرار دارند، هر روز با برنامه ریزی های دقیق و تصمیمات قاطعانه! بی نظم تر می شوند به گونه ای که هیچ ساعتی قادر به همراهی آن ها نیست و تنظیم زمان برای سوار شدن این اتوبوس ها از اعمال شاقه است!

اتوبوس

 باید ساعات دقیق حضور این خودروها در ایستگاه ها مشخص و معین باشد و از بی نظمی کنونی خارج شود تا مسافران هم بتوانند با آسودگی خاطر برنامه ریزی کرده و در ایستگاه ها سرگردان نشوند.

هر چند در مدت اخیر برخی از آسفالت خیابان های تفت بازسازی و مرمت شد اما بی کیفیتی آسفالت های محلات قدیمی هم بخش دیگری از مشکلات شهر تفت است که متاسفانه پس از سال ها همچنان باقی مانده و کسی هم به داد آن نمی رسد.

 از آنجا که معضلات شهر تفت یکی دوتا نیست، برخی از شهروندانی که از شهرهای دیگر در روزهای آخر هفته به این شهرستان سفر می کنند و بیشتر یزدی ها هستند! بی توجه به محیط و طبیعت تفت بی انصافی کرده و زباله های خود را در کنار جاده ها و مسیر شهر و حتی پارک های این شهر برای یادگاری باقی می گذارند! که کمی به دور از فرهنگ دارالعباده بودن است.

 برخی از مسئولان تفت این مهم را برخود دیده اند تا پاسخگویی مشکلات مردم باشند رئیس اداره راه و شهرسازی تفت در گفتگو با ایرنا در خصوص جاده کمربندی تفت اظهار داشت: طرح بزرگراه یزد به شیراز، پیشتر برنامه ریزی شده و در مسوول وقت آن زمان تاکید داشته به هیچ وجه این مسیر راهی به داخل شهر نداشته باشد.

yazdrasa (6)

مهران دادخواه گفت: با همه مشکلاتی که بوجود آمده درصدد هستیم راهی برای ورود به تفت ایجاد کنیم و از آنجا که پیمانکار قبلی چهار میلیارد تومان طلب دارد ادامه نمی دهد و اعتباری هم برای این طرح تخصیص نیافته لذا زمان بر است.

رئیس اداره راه و شهرسازی تفت درباره خاموشی چراغهای جاده تفت و یزد گفت: چون منطقه خاموش در محدوده استحفاظی تفت نبوده و در محدوده راه و شهرسازی شهرستان یزد است ما نمی توانستیم زودتر کار را انجام دهیم و برای همین دلیل روشنایی طول کشیده است.

دادخواه درباره زباله های کنار جاده هم با بیان اینکه پارکینگ های کنار جاده مربوط به ما می شود، ادامه می دهد: برای این کار ما تنها یک ماشین جمع آوری داریم که با یک دستگاه ماشین از عهده جمع آوری این همه زباله آن هم در زمان سریع بر نمی آییم.
این مسوول خاطرنشان کرد: با دوربین هایی که کار جاده گذاشته ایم متوجه شده ایم مردم زباله های مانده در خانه های خود را نیز در اطراف جاده رها می کنند و به زباله های دیگر افزوده می شود.

yazdrasa (5)

به گفته وی، با دهیاری ها توافق شده برای حل این مشکل به مردم کیسه زباله داده شود ولی مراکزی مثل مرکز بهداشت و محیط زیست نیز باید در این حیطه وارد شده و در پلیس راه یا ورودی هر روستایی مقداری کیسه زباله به مردم داده شود شاید بتوان از حجم زباله ها کاست.

رئیس اداره راه و شهرسازی تفت در ادامه درباره لاشه های حیوانات خاطرنشان کرد: رفع این مشکل در محدوده راه ها بر عهده ماست ولی در شهر بر عهده شهرداری است و راهداری های ما با دیدن لاشه ها سریع اقدام به جمع آوری می کنند یا اینکه پلیس راه به ما اطلاع می دهد و ما سریع اقدام می کنیم و نمی گذاریم لاشه ای به مدت طولانی بر زمین بماند .

   yazdrasa (9) سرپرست شهرداری تفت نیز در رابطه با آسفالت خیابان های شهر می گوید: محلاتی مثل تل مختار و باغ مورتین در طرح فاضلاب واقع شده و تا طرح یاد شده اجرا نشود نمی توان اسفالت انجام داد.

عبدالرحمن حسینی پور می افزاید : تفت شهری گردشگری است و از همه نقاط استان به آن مراجعه می کنند و لذا باید اعتبار لازم هم در این زمینه تخصیص داده شود.

yazdrasa (7)

به گفته وی ، در حالی که بودجه شهرداری شهری مثل اردکان ۲۵ میلیارد تومان است بودجه شهرداری تفت با وجود گردشگر بودن و ییلاقی بودنش فقط سه میلیارد تومان است.

همانطور که گفته شد مشکلات عدیده تفت یکی دو تا نیست فقط به اقتضای این خبر سعی شد تا مشکلات مردم تفت به گوش مسئولین برسد هرچند خود مسئولین هم از آن ها بی خبر نیستند، بحث در خصوص مهاجرت افاغنه و غیر بومی ها به این شهر و افزایش سرقت و جنایت از مشکلاتی است که مردم این شهر سال هاست با آن دست و پنجه نرم می کنند اما راه به جایی نبرده اند که امیدواریم در آینده بتوانیم به آن بپردازیم.
آدرس کوتاه :