شناسه : 36884650
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد:

تلفیق ۴ فرهنگ استانی در مروست/مرزهای فرهنگی شفاف نیست


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: شهرستان خاتم به ویژه شهر مروست، به لحاظ فرهنگی تلفیقی از چهار فرهنگ استانی است و این امر جذابیت هایی در این شهر ایجاد کرده است.

به گزارش یزدرسا، مجید جوادیان زاده در دومین جشنواره ملی فرهنگی هنری روز مروست، احیای جغرافیای فرهنگی را مهمترین هدف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برای برگزاری این چنین جشنواره‌هایی در استان یزد دانست و اظهار داشت: ایران رنگین کمان فرهنگ‌ها است و فرهنگ‌ها لزوماً از جغرافیا تبعیت نمی‌کنند و جغرافیای سیاسی قرار نیست که جغرافیای فرهنگی را به دنبال خود داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان اینکه مرزهای فرهنگی چندان روشن و شفاف نیستند، افزود: مرزبندی‌ها در کشور و جهان سیاسی و جغرافیایی سیاسی است و فرهنگ از آن تبعیت نمی‌کند و نقاطی در کشور ایران وجود دارد که درهم آمیزی فرهنگی آن را به یک نمایشگاه و گالری خاص تبدیل کرده که شهرستان خاتم را می‌توان نمونه‌ای از آن دانست.

وی با بیان اینکه شاهد تلفیق چهار فرهنگ استانی در شهرستان خاتم و شهر مروست هستیم، تصریح کرد: این شهر یک تابلوی زیبایی است که رنگ‌ها کنار هم قرار می‌گیرند و در حقیقت زمانی که فرهنگ این منطقه را با بخش‌های زیر مجموعه جستجو کنید مشاهده خواهید کرد که هر قسمتی از آن ریشه در مکانی خاص دارد و به پیچیدگی و ظرافت لازم رسیده که در بافت تاریخی، گردشگری، لهجه و زبان مردم این منطقه به خوبی قابل مشاهده است.

جوادیان زاده خاطرنشان کرد: پراکندگی مردم مروست بسیار جالب است و تعدادی از مردم خوشنام این شهر در سراسر کشور حضور دارد و باید این افراد و چهره‌ها را به خود جذب کند و باید بهانه‌ای باشد تا در کنار هم باشند و هویت مشترک را یاد بیاوریم و به دیگران نیز معرفی کنیم.

به گزارش مهر، جشنواره ملی روز مروست با بازدید از بافت تاریخی و قلعه مروست، شرکت در جشنواره غذای سالم، صنایع دستی و هنرهای تجسمی هنرمندان این شهر و سایر برنامه های فرهنگی و هنری و بدون حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.