شناسه : 30164049
مدیرکل انتقال خون استان یزد:


مدیرکل انتقال خون استان یزد گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل درزمینهٔ اهداکنندگان مستمر با افزایش روبرو بودیم اما درزمینهٔ اهدای خون بانوان، یک‌دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش اهدا را شاهد هستیم.

به گزارش یزدرسا به نقل از یزدبانو؛ مدیرکل انتقال خون استان یزد در گفتگو با خبرنگار ما بابیان اینکه افتخار داریم پاسخگوی 98 درصد نیازهای خونی بیمارستان‌های استان هستیم گفت: 40 درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی این استان مربوط به خارج از استان است و به همین میزان تأمین درخواست خون و فراورده‌های خونی به‌طور کامل تأمین‌شده است.

دکتر نقی تقوایی بابیان اینکه متوسط اهدای خون در کشور 27 در هزار و این رقم در استان یزد 38 در هزار است؛ این نشان از عمق مشارکت مردم این استان در اهدای این امر خداپسندانه است، تصریح کشرد: این استان در سال گذشته افزون بر 39 هزار و 900 واحد خون اهدا کردند، افزود: 15 هزار و 329 نفر از مردم استان یزد در چهارماهه نخست امسال به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کردند.

تقوایی خاطرنشان کرد: از این تعداد 10 هزار و 423 نفر موفق به اهداء خون شدند، 6/2 درصد آن‌ها بانوان بودند درحالی‌که بیش از 60 درصد از بانوان مراجعه‌کننده قادر به اهداء خون بودند و امیدواریم مشارکت بانوان در امر اهدای خون استان افزایش یابد.

وی بیان کرد: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل درزمینهٔ اهداکنندگان مستمر با افزایش روبرو بودیم اما درزمینهٔ اهدای خون بانوان، یک‌دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش اهدا را شاهد هستیم.

این مسئول تصریح کرد: شاخص‌های متوسط اهداءکنندگان مستمر خون (دو بار ارسال) در کشور 52 درصد است و در استان یزد به 5/57 درصد رسیده است.

وی در ارتباط با اهداکنندگان مستمر، گفت: اهداکننده مستمر به کسی می‌گویند که حداقل در سال دومرتبه اقدام به اهدای خون کنند و در سال گذشته نزدیک 63 درصد مراجعه‌کنندگان ما اهداکنندگان مستمر بودند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه در کل کشور به‌صورت میانگین از هر یک هزار نفر، 27 نفر اهدای خون می‌کنند، گفت: این آمار در استان یزد به نسبت کشوری بسیار بالاتر است و از هر یک هزار نفر، 38 نفر اقدام به عمل خداپسندانه اهدای خون می‌کنند.

وی یادآور شد: با توجه به نظارت مطلوب هیئت‌های بین‌المللی از انتقال خون این استان، طی چند سال اخیر انتقال خون استان یزد موفق به کسب این تأییدیه و دریافت مجوز و گواهینامه کیفیت شده است.

تقوایی بابیان اینکه در مهروموم‌های گذشته 4 نفر با مشخصات گروه خوني O بمبئي كه از گروه‌های خوني نادر و كمياب در دنياست در استان توسط اين پايگاه شناسايي شدند و از اين تعداد 3 نفر بومي هستند، خاطرنشان کرد: اين 3 فرد شناسایی‌شده با گروه خوني O بمبئي نسبت خانوادگي باهم دارند و با اهداي خون خود در فهرست اهداکنندگان خون‌های نادر قرار گرفتند؛ دراین‌بین نام يك خانم نيز به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: خون اهدایی افراد با این‌گونه گروه خوني در بانک خون گروه‌های نادر در سازمان انتقال خون ایران جهت افراد نیازمند به همین گروه‌های خونی ذخیره می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه خانم‌ها هر چهار ماه یک‌مرتبه و آقایان هر سه ماه یک‌مرتبه می‌توانند خون اهدا کنند، گفت: حداکثر سن برای اهدای خون در اهداکنندگان مستمر 65 سال و در اهداکنندگان غیرمستمر 60 سال است.

انتهای پیام/ش
آدرس کوتاه :