شناسه : 38045052
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهریز خبر داد


زارعیان با اشاره به تهیه بانک اطلاعات مساجد در این شهرستان گفت: این بانک اطلاعاتی می‌تواند منبع مهمی برای برنامه‌ریزی فرهنگی و آمایش آن در مساجد باشد.

به گزارش یزدرسا، محمدحسین زارعیان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهریز در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان اظهار کرد: در شهرستان مهریز ۲۷۵ مسجد کوچک و بزرگ در ۱۸ منطقه وجود دارد که از این تعداد ۹۴ مسجد در مناطق شهری و ۱۸۱ مسجد در مناطق روستایی شهرستان هستند.

وی ادامه داد: تمام اطلاعات مرتبط با مساجد ازجمله تعداد امام جماعت مساجد، خادم مساجد، تعداد مساجدی که هیئت‌امنا دارند، تعداد پایگاه مقاومت بسیج در مساجد و همچنین تعداد کانون فرهنگی و هنری مساجد به‌صورت تفکیکی برای هر منطقه شهری و روستایی مشخص‌شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهریز افزود: بانک اطلاعات تهیه‌شده می‌تواند یک منبع مهمی جهت برنامه‌ریزی فرهنگی در انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی و آمایش فرهنگی در مساجد شهرستان باشد. از مهم‌ترین برنامه‌ریزی فرهنگی در مساجد می‌توان به تهیه شناسنامه و نقشه فرهنگی جداگانه برای هر مسجد و درنهایت تهیه اطلس فرهنگی مساجد شهرستان اشاره کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌های مذهبی و فرهنگی که در مساجد برگزار می‌شود می‌توان برحسب شرایط جغرافیای فرهنگی هر منطقه کارکرد خاص و معینی برای مساجد تعریف کرد که این کارکردهای تخصصی می‌تواند با موضوع اقتصاد و فرهنگ در مساجد ایفای نقش کرده و زمینه مشارکت، خلاقیت، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و جذب جوانان و نوجوانان در مساجد را فراهم کند.

زارعیان کارکرد گردشگری، ورزشی، رسانه و دیجیتال، خدماتی، پخت غذا، برگزاری جشن‌ها و مناسبت‌ها برای دیگر سازمان‌ها، ادارات و ... را ازجمله کارکردهای مساجد دانست.

وی اظهار کرد: از مهم‌ترین موضوعاتی که در مساجد باید برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شود، ساماندهی و به‌روزرسانی هیئت‌امنای مساجد و صدور احکام برای آن‌ها است که از طرف شورای فرهنگ عمومی شهرستان شیوه‌نامه شرایط هیئت‌امنای مسجد تهیه و در اختیار هیئت‌امنای مساجد قرارگرفته است. ساماندهی و به‌روزرسانی موقوفات مساجد و نحوه دریافت موقوفه و هزینه کرد آن بر اساس آیین‌نامه‌های ابلاغی به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان و همچنین تعیین تکلیف موقوفاتی که محل موضوع و نیت واقف در زمان حاضر مشخص نیست با هماهنگی با مراجع ذیصلاح ساماندهی شود.

زارعیان بیان کرد: به‌روزرسانی اطلاعات و تجهیزات و بیمه مساجد از ضروریات است به‌نحوی‌که تجهیزات و لوازم مساجد در فرم‌های جداگانه اموال تهیه شود و بعد هر تغییر و تحولی در مسجد می‌توان به‌راحتی کارهای بعدی را نیز انجام داد و از مزیت‌های ساماندهی تجهیزات مساجد استفاده از وسایل در حوادث غیرمترقبه خواهد بود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :