شناسه : 38671179
کارشناسان بورس در میزگرد یزدرسا (قسمت دوم و پایانی):

تهییج مردم برای ورود به بورس اشتباه بود/ از قوانین نظارت بر بازار بورس استفاده نمی‌شود


کارشناسان بورس معتقدند بازار سرمایه فرش قرمزی برای کسی پهن نکرده اما اینکه ما بیاییم مدام بر طبل این بکوبیم و افراد را ترغیب کنیم این توجیهی ندارد.

به گزارش یزدرسا، تحولات در بازار سرمایه و بورس موضوعی است که به ویژه در چند ماه اخیر مورد توجه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران قرار گرفته است. در این بین، نکته قابل اهمیت است که اگر قبل از آن فقط فعالان بازار سرمایه، نسبت به این تحولات حساسیت داشتند، با ورود تعداد قابل توجهی از مردم به بازار بورس طی ماه‌های اخیر، این مسئله آن ها را نیز درگیر کرده است.

در همین ارتباط کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه با حضور در میزگرد یزدرسا، به بررسی رخدادهای بورس طی ماه‌های اخیر پرداختند. قبل از این، بخش نخست این میزگرد منتشر شده بود. مشروح بخش دوم و پایانی این نشست که با حضور سید احمدرضا طباطبایی تحلیلگر بازار سرمایه و مدرس دانشگاه و محسن زارعیان فعال بازار بورس و عضو هیئت مدیره کارگزاری ایساتیس یزد برگزار شد، در ادامه می‌آید:

سرمایه‌گذاران رانتی می‌خواهند مدام قیمت‌ها بالا برود

طباطبایی: اینکه ما در اقتصاد فقط به یک متغیر قیمت نگاه کنیم و بگوییم قیمت آزاد -چیزی که سیاستگذاران و سرمایه داران می‌گویند-، این مشکل را حل نخواهد کرد یعنی با افزایش متغییر قیمت نمی‌توانیم مشکلات را حل کینم چون تولید در کشور مشکل دارد. اقتصاد دستوری نه به مذاق تولیدکننده بلکه به مزاق سرمایه‌گذاران رانتی که در بازار بورس هستند خوش نمی‌آید چون می‌خواهند مدام قیمت‌ها بالا برود.

به نظر من در شرایط فعلی که ما هستیم صحبت از اینکه بگوییم همه چیز آزاد، شدنی و منطقی نیست و این برای اقتصاد بازار آزاد است و برای اقتصادی است که رقابتی باشد و صادرات در آن وجود داشته باشد. بازار سرمایه مثل فتیله‌ای است که این فتیله دست خودشان است چون بازار سرمایه کم عمق است هرگاه بخواهند می‌توانند فتیله را کم و یا زیاد کنند.

بازار سرمایه با روندی که داشت پیش می‌رفت چند ده برابر سود بانک‌ها داشت خلق نقدینگی می‌کرد و این نقدینگی که در بازار سرمایه بود بالاخره بیرون می‌آمد و به سمت هر بازار دیگری که می‌رفت آنجا را تثبیت می‌کرد و تبعات خاص خودش را داشت.

اقتصاد یک اقتصاد سرمایه‌داری است. متولیان سیاست‌گذاری کشور، به فکر سرمایه‌داران هستند، به فکر قشر متوسط جامعه و رفاه جامعه نیستند بنابراین بازار بورس هم باید از این جنبه تحلیل شود. رشدی که بازار بورس دارد مربوط به سرمایه‌گذار خرد نیست. دستکاری قیمتی که در مقطعی در بازار صورت گرفت این دیگر به معنای خرید و فروش‌های عادی نیست و خرید و فروش‌های سرمایه‌گذار خرد نیست بلکه جهت‌دار و جهت‌ده است.

کسانی که وارد بازار سرمایه شده بودند و بعد شاهد ریزش بودند تا یک مقطعی اگر می‌توانستند خارج می‌شدند می‌گفتند نهایتا 10 یا 20 درصد ضرر کردیم اما در یک مطقعی وقتی ببیند ضررش هنگفت شد دیگر حاضر نیست بفروشد و صبر می‌کند ببیند چه می‌شود.

از همه قوانین نظارت بر بازار بورس استفاده نمی‌شود

زارعیان: قوانینی برای نظارت بر بازار بورس و کنترل دستکاری‌ها، وجود دارد اما از همه این قوانین استفاده نمی‌شود، این در حالی است که کمبودهایی هم در قوانین وجود دارد و نیاز است که اضافه شود. به شکل محدود بعضا رصد و گزارش هایی شده مثلا قبلا اینگونه بود که با تعداد کم معامله فرد می‌توانست لحظه‌ای قیمت را تغییر بدهد اما جدیدا محدویت گذاشتند که کمتر از 500 هزار تومان کسی نمی‌تواند تغییراتی ایجاد کند.

انتظار این است که در آینده از همه ظرفیت‌ها و قوانینی که وجود دارد استفاده شود و اگر نقص و کمبودی هم وجود دارد قوانین آن مصوب شود. البته دارد اتفاق‌هایی می‌افتد، قانون حمایت از سهام‌داران خرد را سازمان بورس دارد تلاش می‌کند اجرا کند اما این اتفاق دارد خیلی کند می‌افتد و باید زودتر از این‌ها اتفاق بیفتد.

اینکه کسانی وام یا قرض از دیگری یا ملک یا حتی خودروی مصرفی‌شان را وارد بازار کردند این اشتباه است. وام، پول قرض، مایحتاج زندگی و دارایی‌هایی که مورد نیاز روزانه است این‌ها نباید وارد بازار سرمایه شود و فقط پول مازادی که ما می‌دانیم برای مدت قابل توجهی به آن احتیاج نداریم را باید وارد بازار کنیم.

یکی از مسائلی که به بازار ضربه زد دخالت‌های دستوری بود که در نرخ‌گذاری‌ها اتفاق افتاد. قیمت‌‌گذاری‌های دستوری که اتفاق می‌افتد به مذاق بازار بورس خوش نمی‌آید. در واقع اقتصاد نه باید مانند آنچه در کره شمالی، کوبا و ونزوئلا اتفاق می‌افتد یعنی صد درصد دستوری باشد و به نباید هم کلا آزاد باشد و همه چیز بر اساس عرضه و تقاضا باشد لذا باید یک چیز بینابینی را انتخاب کرد.

اقتصاد صد در صد دستوری باعث عدم رونق بازار بورس می‌شود و از سوی دیگر شرایطی را نداریم که کاملا رها و بر اساس نظام عرضه و تقاضا عمل کنیم لذا باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود.

تهییج مردم برای ورود به بورس توسط مسئولین اشتباه بود

طباطبایی: سرمایه‌گذاران خرد نقش ویژه و تعیین‌کننده‌ای در بازار سرمایه ندارد و دنباله رو هستند. بازار سرمایه فرش قرمزی برای کسی پهن نکرده و از کسی دعوت نکرده است هر که دلش بخواهد می‌تواند وارد شود و لذا باید شرایط را بپذیرد اما اینکه ما بیاییم مدام بر طبل این بکوبیم و افراد را ترغیب کنیم و از آن طرف یک سری سهام را بفروشیم و افراد را گرفتار کنیم این توجیهی ندارد.

هیچ اتفاق ویژه‌ای طی این سه ماه نیفتاده که بگوییم به دلیل این اتفاق بازار ریزش کرده است لذا باید بپذیریم که اگر آن حباب بوده موقعی که سرمایه‌گذار جز داشت وارد می‌شد می‌بایست مسئولین به او هشدار می‌دادند اما نه تنها این کار را نکردند بلکه تهییج هم کردند و این اشتباه است.

چیزی که الان داریم می‌بینیم یک واکنش بیش از حد نسبت به کاهش قیمت‌ها است. کسانی که سرمایه گذاری کرده اند باید این را بدانند که چه سهامی خریده‌اند. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که سرمایه خرد دارند توصیه می‌شود به خصوص اینکه در حال حاضر گزینه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، در حال حاضر صندوق‌هایی است که سود ثابت می‌دهند لذا فرد خیالش راحت است که اصل پولش دارد حفظ می‌شود و سود متناسبی را هم دارد دریافت می‌کند.

این در حالی است که هر زمانی که فرد احساس کرد بازار سرمایه می‌تواند رشد پیدا کند می‌تواند پولش را به صندوق‌های سهامی ببرد که بر اساس بازار رشد می‌کنند و قابلیت جابجایی بین این صندوق ها وجود دارد و هر زمان هم که احساس شود که نیاز به پول نقد دارد فرد می‌تواند پولش را دریافت کند.

من به بازار سرمایه امیدوام و امید می‌رود که بخشی از سرمایه بازگردد و برای سرمایه‌گذاران جبران شود و امیدواریم که شرایط به وجود آمده درسی باشد برای همه و درس گرفته باشیم از اینکه بالاخره بازار سرمایه دو طرفه است و همیشه در یک جهت نیست.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسیری مناسب برای ورود به بازار سرمایه

زارعیان: در دنیا عمدتا اکثر افراد از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه می‌شوند و فقط بخش کوچکی هستند که مستقیم وارد می‌شوند اما در ایران برعکس است.

در دوران رشد نظر کارشناسان این بود که بجای افزایش قیمت ها، بازار را بزرگتر کنیم هر چقدر بازار را بزرگتر می‌کردیم شرکت‌های بزرگ بیشتری را پذیرش می‌کردیم شرکت‌های موجود را مجوزهای افزایش سرمایه‌شان را سریعتر می‌دادیم.

توصیه ما به سهام‌داران این است که بدانند سهم چه شرکت‌هایی را دارند و این را همیشه سرلوحه کارشان قرار بدهند که هر سهمی در هر قیمتی خریدنی نیست و هر سهمی در هر قیمتی هم فرروختنی نیست یا مشورت بگیرند و یا حداقل نسبت قیمت به سود آن شرکتی را که خریده‌اند بدانند در یک سال گذشته چه بوده و پیش‌بینی و تحلیل‌های که نسبت به آینده قیمت و سود آن شرکت را بدانند.

در دوران کرونا دولت باید از شرکت‌های پرسود مالیات بیشتر بگیرد

طباطبایی: پیرامون شیوع ویروس کرونا باید بگویم، سیاست‌گذاری‌هایی که موجب محدودیت و یا تعطیلی اصناف و مشاغل می‌شود فشارهایی را روی بخشی از جامعه که درآمدشان را از کف بازار کسب می‌کنند، می‌آورد. لذا باید به این افراد کمک شود و این کمک لزوما این نیست که دولت بیاید مثلا وام‌هایی بدهد.

تفاوت سطح درآمد در کشور ما خیلی بالا است و در این زمان باید سیاست‌گذاران از دهک‌هایی که درآمدهای هنگفتی دارند و حتی در شرایط کرونایی شاید برایشان بهتر شده باشد، بگیرند و به جامعه کمک کنند، برخی از صنایع هزاران میلیارد سود و درآمد دارند. نمی‌توان فقط از دولت کمک خواست، این دولت ضعیف، هزینه‌هایش بالا و درآمدش کم است.

رهبر معظم انقلاب «کمک مؤمنانه» را طرح کردند، یعنی کسانی که دارند باید به کسانی که ندارند کمک کنند. اما در کنار این کمک‌ها، سیاست‌گذاران هم باید تصمیم جدی بگیرند و رصد کنند. در حال حاضر در همین بورس شرکت‌هایی هستند که سود خالص‌شان هزاران میلیادر تومان است، دولت باید از این شرکت‌ها مطالبه کند و این شرکت‌ها که از امکانات ارزان دولت استفاده می‌کنند باید در چنین شرایطی به میدان بیایند و دولت باید از این‌ها مالیات بیشتر بگیرد و در قالب بسته‌های حمایتی کمک کند و این باید در بودجه دیده شود و بدین شکل به قشر کم درآمد کمک شود.

وقتی دولت فرد را مجبور می‌کند که مغازه‌اش را تعطیل کند، باید جایگزینی برای ارتزاق او ارائه بدهد و این جایگزین هم در کشور ما وجود دارد و نیازی نیست که حتما دولت دست به جیب بانک مرکزی کند. اگر آن دید سرمایه‌داری و سرمایه‌محوری که در بین مدیران ارشد کشور حاکم است کنار برود، مشکلات حل می‌شود.

شرکت‌ها به مسئولیت اجتماعی‌شان در دوران کرونا عمل کنند

زارعیان: با شیوع ویروس کرونا در جهان، در ماه‌های اول سقوط نرخ جهانی نفت را شاهد بودیم که درآمد کشور را به شدت کاهش داد. در ادامه در دنیا –به جز برخی کشورها- ترجیح دادند که محدودیت‌های کمتری را قائل باشند تا چرخ اقتصاد و تولید و خدمات بچرخد و دچار افت درآمد نشود اما از طرفی هم افزایش بیماری، موجب تحمیل هزینه‌هایی برای مقابله و درمان بیماران می‌شود لذا شرایط خاصی را ایجاد کرده است و اینکه در ادامه چه اتفاقی بیفتد معلوم نیست چرا که وضعیت مبهم است.

به جای سرمایه‌محوری باید جامعه‌محور باشیم غیر از مالیات و عوارضی که کمک می‌کند به بازتوزیع ثروت‌هایی که در جامعه است، بخشی از شرکت‌ها می‌توانند بخشی از منابع‌شان را در اختیار مسئولیت اجتماعی‌شان قرار بدهند و مسئولیت خودشان را در قبال جامعه انجام دهند. چه آن شرکت‌هایی که باعث آلایندگی جامعه هستند و منابع طبیعی کشور را استفاده می‌کنند و چه شرکت‌هایی که بخصوص در این مدت مانند شوینده‌ها و تولیدکننده‌های مواد ضدعفونی درآمدهای بسیار زیادی داشتند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.