شناسه : 32277540
استاد حوزه و دانشگاه:


استاد حوزه و دانشگاه گفت: رعایت مسائل دینی و احکام شرعی ریز، از گناهان بزرگ همچون اختلاس‌های میلیاردی در بیت‌المال جلوگیری می‌کند.

به گزارش یزدرسا، به نقل از سرو ابرکوه، شامگاه امشب پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، مراسمی در گرامیداشت سالروز میلاد حضرت رسول (ص) و امام صادق (ع)، با حضور حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح زاده استاد حوزه و دانشگاه در مسجد کوثر ابرکوه برگزار شد.

حجت‌الاسلام فلاح زاده ضمن اشاره به اهمیت وحدت و تأکید بر انجام صله‌رحم در احادیث ائمه اطهار علیهم‌السلام اظهار کرد: صله‌رحم به معنای ارتباط است، بدین معنی که در ارتباط با اقوام و ارحام همچون بیگانگان نباشید. اگر ارتباط وجود دارد آن را ادامه دهید و اگر ارتباط نیست، برقرار کنید.

 فلاح زاده ضمن تأکید بر اینکه لازمه صله‌رحم ارتباط چهره به چهره نیست، افزود: صله‌رحم را ولو با یک سلام، احترام و احوالپرسی و یا به‌اندازه دادن جرعه‌ای آب به بستگان، بجا آورد. بدین معنی که گاهی مواقع با یک کمک ناچیز به نیازمندان می‌توان این امر سفارش شده را انجام داد.

وی تصریح کرد: نکته مهم در آموزه‌های دینی و مسائل شرعی این است که کسی که مسائل ریز را موردتوجه قرار می‌دهد، در مباحث کلان بیشتر دقت می‌کند. رعایت همین مسائل جزئی و ابتدایی در دین، از اختلاس‌های بزرگ و میلیاردی در بیت‌المال جلوگیری می‌کند. 

فلاح زاده در توضیح شرایط انجام صله‌رحم خاطرنشان کرد: انسان همانند نقطه پرگاری است که صله‌رحم را از اولین حلقه که خانواده است شروع می‌کند و سپس به حلقه‌های بعدی ارحام (اقوام)، همسایه‌ها، همشهریان (اهل بلد)، هم‌کیشان (مؤمنان و پیروان مکتب اهل‌بیت(ع))، مسلمانان، هم نوعان (انسان‌ها)، دشمنان (مرز خودی و غیرخودی) می‌رسد.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: یکی از مواردی که صله‌رحم مورد تأکید و اهمیت قرارگرفته است؛ این است که در حفظ کانون خانواده، ارتباط با والدین، ارتباط با دیگر اقوام نقش بسزایی دارد. در اسلام همچنان که به حفظ وحدت، جلوگیری از تفرقه و رفع اختلاف، تأکید شده است، احکام و دستورات زیادی هم برای آن بیان‌شده است.

وی ضمن اشاره به تفاوت ارحام و اقوام اذعان کرد: ارحام همان طبقات ارث هستند که شامل طبقه اول پدر، مادر و فرزندان، طبقه دوم خواهران و برادران، طبقه سوم عمو، دائی، خاله و عمه‌ها می‌شود.

فلاح زاده مورد محبت خدا قرار گرفتن، افزایش و توسعه رزق، طولانی شدن عمر و وارد بهشت شدن را از فواید بجا آوردن صله‌رحم دانست و گفت: از اختلافات، دعواها، نزاع‌ها و کدورت‌های دیگران بگذرید و افراد را ببخشید که خداوند از لغزش‌ها و گناهان شما بگذرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :