شناسه : 38585922
رئیس اداره اوقاف یزد خبر داد

ثبت 14 وقف جدید در شهرستان یزد طی یک سال گذشته


رئیس اداره اوقاف شهرستان یزد گفت: در یک سال گذشته یعنی از دهه وقف سال قبل تا دهه وقف امسال در حوزه شهرستان یزد، 14 وقف جدید به ثبت رسیده است.

به گزارش یزدرسا، محمدحسین کاظمی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: انتقاداتی که به حوزه وقف می‌شود قطعا اشتباه و ناشی از دید نادرست منتقدین است و تلاشی که عده‌ای برای ضربه زدن به وقف می‌کنند کار درستی نیست.

وی با بیان اینکه وقف به خودی خود مشکلی ندارد و اگر هم عملکرد اوقاف ایراد دارد باید از مسیر خودش اصلاح شود، اظهار داشت: وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم افراد اعم از مسئولین، ارگان‌ها و مردم عادی هر جایی ایرادی به موضوع وقف یا عملکرد اوقاف می‌گیرند، پشت پرده آن یک‌سری درخواست‌های ناشایست بوده که به صلاح و صرفه وقف و موقوفه نبوده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد افزود: رسالت اوقاف این است که از موقوفات حفظ و صیانت کند و اگر قرار باشد ما به سادگی از کنار حقوق موقوفات بگذریم و به درخواست‌های برخی از مسئولین تن بدهیم دیگر موقوفه‌ای در طول زمان نمی‌ماند  در حالی که اصلی‌ترین وجه تمایز وقف ماندگاری آن است؛ لذا انتظار این است که انتقادات از وقف منصفانه‌تر باشد.

کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قریب به 2هزار و 500 موقفه در شهرستان یزد داریم، عنوان کرد: در یک سال گذشته یعنی از دهه وقف سال قبل تا دهه وقف امسال (از مهرماه 98 تا مهر ماه 99) در حوزه شهرستان یزد، 14 وقف جدید به ثبت رسیده است؛ همچنین در این مدت 46 وقف تازه‌کشف داشته‌ایم که منظور از وقف تازه‌کشف، موقوفه‌هایی است که قبلا وقف شده بوده اما در سیستم نبوده است.

وی با بیان اینکه موقوفات همواره نیت‌هایشان برای رفع نیازهای جامعه بوده است، بیان کرد: متأسفانه طی شش ماه گذشته، برخی از برنامه‌های سالیانه ما، تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و تعدادی از فعالیت‌ها تغییر کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه یزد با اشاره به عملکرد اوقاف شهرستان یزد در ایام کرونا، یادآور شد: اداره اوقاف جهت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا وارد شد و در زمینه تهیه ماسک 30 کارگاه تولید ماسک با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی شد.

کاظمی خاطرنشان کرد: در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا 12 هزار ماسک، 10 هزار لیتر مواد ضدعفونی و 12 هزار بسته معیشتی توزیع شد. همچنین طی شش ماه نخست امسال بالغ بر 30 مورد کمک جهزیه به ارزش یک میلیارد تومان ارائه شد.

وی یادآور شد: در ایام محرم و صفر امسال و با توجه به اینکه بخاطر شیوع کرونا برگزاری مراسم عمومی عزاداری محدودیت داشت، بیشتر به روضه‌های خانگی روی آوردیم و 830 مورد مراسم روضه‌خوانی در منازل مردم در شهرستان یزد داشتیم که با استقبال چشمگیر همراه شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه یزد اضافه کرد: در ایام محرم و صفر 15 هزار غذا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توزیع شد؛ همچنین 12 هزار پرس نان توزیع شد، بدین صورت که بن نان بین نیازمندان توزیع و با هماهنگی نانوایی‌ها آن‌ها امکان دریافت نان را داشتند.

کاظمی تأکید کرد: افتتاح پمپ بنزین در جاده کمربندی یزد-کرمان و افتتاح کارخانه یخ در همان محل، کلنگ‌زنی مجتمع تجاری و پمپ بنزین در بلوار امام جعفر صادق علیه‌السلام از جمله فعالیت‌هایی است که در دهه وقف در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: توزیع 300 بسته تحصیلی، 300 بن تهیه کفش، 200 بن تهیه لباس، 200 بن خرید گوشت گوسفندی و 200 بن خردید گوشت مرغ از جمله فعالیت‌های ویژه دهه وقف امسال است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.