شناسه : 38680144
یک فعال فرهنگی مطرح کرد

جذب فاجعه بار معلمان در آموزش و پرورش/ فقط 31 درصد معلمان قانونی جذب می شوند


تنها31 درصد نیرو ها از طریق راه قانونی جذب معلم یعنی دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به عنوان دانشجوی متعهد به خدمت وارد آموزش و پرورش شده اند.

حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: معلمی حساس ترین، بنیادی ترین حرفه و امانتداری از فرزندان یک ملت است پس باید قبل و بعد از دوره های تربیت معلم صلاحیت ها و شایستگی های معلمی در فرد احصا شود تا بتواند به عنوان یک معلم و یک الگوی مناسب برای دانش آموزان ارائه شود.
 
مسئول معاونت مطالبه گری و گفتمان سازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد اظهار داشت: از حقوق هر فرد در جامعه تعلیم و تربیت مطلوب است که بخش اعظم آن از معلم کارآمد و تربیت شده حاصل می شود. اما در دهه اخیر حدود 50 درصد یعنی چیزی در حدود دویست هزار نفر از نیرو ها از طریق قوانینی که تماما از مجلس شورای اسلامی گذشته وارد آموزش وپرورش شدند.
 
وی گفت: غالبا برای این نیرو ها نه آزمون سنجش صلاحیت های عمومی و تخصصی برگزار شده و نه دوره های دانشگاه فرهنگیان را گذرانده اند. از طرفی تنها31 درصد نیرو ها از طریق راه قانونی جذب معلم یعنی دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به عنوان دانشجوی متعهد به خدمت وارد  آموزش و پرورش شده اند.
 
این فعال دانشجویی تصریح کرد: سوال این است چرا معلمان که به تعبیر مقام معظم رهبری افسران سپاه پیشرفت کشورند از راه های غیر اصولی و بر خلاف اسناد بالا دستی کشور از جمله سند تحول بنیادین، وارد آموزش و پرورش می شوند ؟ آیا حق دانش آموز نیست که از معلم شایسته برخوردار باشد؟
 
حسینی ابراز داشت: متاسفانه گویا تصور مسئولین این است که فرآیند جذب و تربیت معلم نیازمند برنامه ریزی بلند مدت نیست و آسانتر از هر امری تلقی می شود.
 
وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس و پیشنهاد دهندگان طرح های جذب و استخدام نیرو از مسیر غیر دانشگاه فرهنگیان بدانند، آموزش و پرورش بنگاه کاریابی نیست که می خواهند فارغ التحصیلان جویای شغل دیگر دانشگاه ها را وارد آموزش و پرورش کنند. آیا پیشنهاد دهندگان این طرح ها حاضرند تربیت فرزندان خود را به دست نیرو هایی دهند که هیچ گزینشی و هیچ تربیتی بر آنها اعمال نشده؟
 
مسئول معاونت مطالبه گری و گفتمان سازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد اضافه کرد: لازم به ذکر است مقام معظم رهبری در جلسه مدیران آموزش و پروروش  در شهریور99 خطاب به مجلس تاکید کردند:  اینطور نباشد که یک جوری تصویب کنند که مثلا یک جمعی، یک وقت بی‌حساب به شکل برف‌انباری، همین جوری وارد آموزش و پرورش بشوند؛ این جوری مصلحت نیست. هر کاری انجام می‌گیرد، ورودی معلمین [باید] از طریق این دو دانشگاه باشد. اما همچنان شاهد پافشاری نمایندگان برای تصویب طرح هایی چون الحاق تبصره 11 به ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدام حق التدریس هستیم.
 
حسینی بیان داشت: طرح هایی که در دهه اخیر نتوانسته بهانه هایی چون کمبود معلم را رفع کند، در آینده هم نخواهند توانست بدین شکل مسئله کمبود معلم را رفع کند.
 
وی گفت: دغدغه ی ما این است این مدل جذب معلم عملاً دانشگاه فرهنگیان را که بنا بود مرکز ثقل آموزش و پرورش باشد به حاشیه می راند و به مسیر فرعی مسیر تربیت معلم بدل شود.
 
وی در پایان اعلام کرد: از نمایندگان خواستاریم، طرح های پیشنهادی جایگزین را که جهت سازماندهی نیرو هایی که به علت سیاست های نادرست در آموزش و پرورش جذب شدند را مورد بررسی قرار دهند تا دیگر شاهد این چنین نابسامانی هایی در زیر بنایی ترین دستگاه کشور نباشیم.
 
انتهای پیام/آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.