شناسه : 36773370
رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد:


رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد گفت: رویکرد شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور استفاده از نیروهای جوان و جوانگرایی است و ائمه‌ جمعه‌ای که به تازگی جذب شوند بین 30 تا 40 سال سن دارند مگر موارد خاصی وجود داشته باشد.

به گزارش یزد رسا، حجت‌الاسلام رضا شریفی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال برپایی نمازجمعه گفت: اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب به امامت آیت الله طالقانی و به فرمان امام خمینی(ره) در تهران برگزار شد و امسال به مناسبت چهلمین سالگرد برپایی نمازجمعه ستادی در تهران و به فراخور آن ستادی دراستان‌ها با این عنوان به مسئولیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه نهاد نماز جمعه، نهادی عبادی سیاسی است که در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی پیش می‌رود، افزود: نهاد نماز جمعه، نهاد مقدس و فعالی است که در جهت دعوت مردم به تقوا، بصیرت افزایی، افزایش آگاهی سیاسی و پیشگیری و برطرف کردن مشکلات مردم فعالیت دارد و باید بر نهادینه کردن آن تلاش کرد که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه تاکید داشته‌اند.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد با بیان اینکه از نماز‌ جمعه به عنوان قرارگاه فرهنگی یاد می‌شود، افزود: ائمه جمعه فرمانده این قرارگاه هستند و مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور به آن اشاره داشتند.

شریفی با بیان اینکه به مناسبت چهلمین سالگرد برپایی نماز جمعه در استان 15 عنوان برنامه از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان با همکاری دستگاه‌های دیگر برگزار می‌شود، گلباران مزار شهید آیت الله صدوقی(ره) و فرزند ایشان، گلباران شهیدان محراب استان یزد، برگزاری همایش دوچرخه سواری به میزبانی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، پخش زنده خطبه‌های نماز جمعه مرکز استان از صدا و سیمای استان، بازدید از خانواده معظم شهدا و بازدید از خانواده‌های‌ ائمه جمعه متوفا را از جمله این برنامه‌ها نام برد.

وی عنوان کرد: اولین نماز جمعه استان یزد تقریبا سه هفته پس از برپایی اولین نماز جمعه تهران به امامت شهید آیت الله صدوقی(ره) در یزد برپا شد و از این جهت از تاریخ 5 مردادماه تا 23 مردادماه در استان برنامه‌های متنوعی در نظر گرفته شده است.

شریفی اجرای برنامه میز سلامت در مصلاهای نماز جمعه را از برنامه‌های موفق دانست که مورد استقبال مردم قرار گرفته است و ادامه داد: میز خدمت نیز یکی دیگر از این برنامه‌ها است که با استقبال مردم مواجه شده است و مقرر شده میز خدمت در نمازجمعه شهرستان ها و مرکز استان با حضور مسئولان فعال شوند و چهارم مردادماه نیز احتمالا میز خدمت با حضور مسئولان استانداری در مصلی نما زجمعه یزد برپا شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد با بیان اینکه 28 نماز جمعه در سراسر استان برپا می‌شود، گفت: 28 ستاد نماز جمعه نیز در استان فعال است که مسئول ستاد از سوی ائمه جمعه تعیین می‌شوند اعضای ستاد نماز جمعه نیز بدون هیچ حقوق و مزایایی در این ستادها فعال هستند که تقریبا تعداد افرادی که در نهاد نماز جمعه استان فعالیت دارند به 2400 یا 2500 نفر می‌رسد.

شریفی با بیان اینکه استان یزد به نظر بیشترین ائمه جمعه مسن را دارد، ادامه داد: تا سال گذشته احکامی که آیت‌الله صدوقی(ره) و آیت الله خاتمی برای ائمه جمعه داشته‌اند دوام داشته و تمدید شده است با این حال رویکرد شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور استفاده از نیروهای جوان و جوانگرایی است و ائمه‌ جمعه‌ای که به تازگی جذب شوند بین 30 تا 40 سال سن دارند مگر موارد خاصی وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: حجت‌الاسلام واعظ به عنوان مسن‌ترین امام جمعه استان یزد با تقریبا 90 سال سن است و جوان ترین ائمه جمعه استان نیز حجت الاسلام قانعی امام جمعه نصرآباد و دلاوری امام جمعه رستاق هستند.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد در خصوص میزان استقبال و حضو رمردم در نمازجمعه‌های سراسر استان گفت: حضور در نماز جمعه‌های استان افت پیدا نکرده است با این حال نماز جمعه‌های میبد، اردکان  و بخش بهمن ابرکوه به نسبت جمعیتی که دارند بیشترین حضور و استقبال از آنها انجام می‌شود و برنامه‌های مختلفی نیز برای جذب جوانان به نماز جمعه در نظر گرفته شده است.

شریفی در خصوص حقوق ائمه جمعه استان گفت: ائمه جمعه در سال گذشته بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ هزار تومان شهریه دریافت می‌کردند که از ابتدای امسال این میزان ماهیانه به ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است به استثنای چند ائمه جمعه ای که به دلیل وضعیت معیشتی که دارند ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان شهریه دریافت می‌کنند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :