شناسه : 37582255
استاندار یزد عنوان کرد


محمدعلی طالبی درنشست خبری با خبرنگاران توجه دادن گردشگران به رعایت عرفیات و فرهنگ استان دارالعباده یزد را از دغدغه های مسئولان استان برشمرد و گفت: در این زمینه حساسیت های لازم وجود دارد و به گردشگران رعایت مسائل فرهنگ یزد گوشزد می شود

به گزارش یزدرسا؛ محمدعلی طالبی در بخش پایانی نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد در خصوص شایعاتی مبنی بر حمایت استان یزد از سرمایه گذار خارجی در حوزه کاشی و سرامیک در استان کرمانشاه گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد چرا که ما اساسا با سرمایه گذاری خارجی در حوزه کاشی و سرامیک مخالف هستیم و مخالفت خود را صریح و شفاف به مقامات کشور اعلام کردیم.

با سرمایه گذاری خارجی در حوزه کاشی و سرامیک مخالفیم

استاندار یزد افزود: علت مخالفت ما روشن است چرا که استان یزد در حوزه کاشی و سرامیک با مازاد تولید روبرو بوده و مازاد تولیدش را صادر می کندو حتی اگر نیازی به تولید بیشتری در این حوزه باشد سرمایه گذار آن وجود دارد و با چنین شرایطی وجود سرمایه گذار خارجی و قائل شدن امتیاز برای سرمایه گذاری خارجی منطقی نیست و نتیجه این اقدام جز تضعیف تولید ملی و بیکاری کارگران استان نخواهد بود بنابراین بار دیگر تاکید می کنم که ما با چنین سرمایه گذاری مخالف هستیم.

عالی ترین مقام اجرایی استان با اشاره به تاکید ریاست قوه قضائیه درسفر به استان در این رابطه  تصریح کرد: آقای رئیسی نیز در سفر به یزد سازمان بازرسی کل کشور  را مامور بررسی این موضوع کردند و نکته جالب اینکه سرمایه گذاری خارجی برای استان کرمانشاه نیز به دلیل تامین نیروی انسانی توسط نیروهای خارجی بی فایده خواهد بود و تاکید ما سرمایه گذاری خارجی در خصوص تامین مواد اولیه و تجهیزات شرکت های کاشی و سرامیک است.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از رد صلاحیت برخی چهره های سیاسی و جناحی در کشور توسط شورای نگهبان گفت: امروز شورای نگهبان اسامی نهائی تائید شدگان را اعلام خواهد کرد که امیدواریم با توجه به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات و افزایش این مشارکت به وسیله رقابت بین جناح ها در این زمینه تدابیر لازم را اتخاذ کند.

طالبی تاکید کرد: استانداری هبچ مخالفتی با حضور سخنرانان از طیف های مختلف سیاسی  در استان ندارد و اگر سخنرانان منع قانونی نداشته باشند می توانند در استان حضور پیدا کنند.

این مقام مسئول توسعه صنعت گردشگری را از اولویت های استان برشمرد و ابراز داشت: توجه ویژه به زیرساخت ها و ایجاد چندین هتل در برنامه های آینده استان قرار دارد که البته یک پروژه بزرگ در حوزه گردشگری نیز در حال انجام بوده که پس از نهائی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

حساسیت مسئولان استان  نسبت به رعایت فرهنگ دارالعباده توسط گردشگران

طالبی توجه دادن گردشگران به رعایت عرفیات و فرهنگ استان دارالعباده یزد را از دغدغه های مسئولان استان برشمرد و گفت: در این زمینه حساسیت های لازم وجود دارد و به گردشگران رعایت مسائل فرهنگ یزد گوشزد می شوداما به نظر بنده رعایت مسائل فرهنگی استان از سوی گردشگران خارجی نسبت به گردشگران داخلی بیشتر دیده می شود.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش به بحث بیکاری استان اشاره کرد و گفت: بزرگترین مشکل ما در این زمینه بیکاری زنان به دلیل تمایل زنان برای اشتغال و افراد تحصیلکرده ماست.

وی با اشاره به صنعتی بودن استان اظهار داشت: بیشتر مشاغل استان برای مردان تعریف شده و نرخ بیکاری مردان در استان متوسط کشوری یعنی حدود 10 درصد است.

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی استان ؛ بالاترین نرخ در کشور

طالبی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی استان را بالاترین نرخ در کشور دانست و گفت: رویکرد استان ایجاد اشتغال برای بانوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است و امیدورایم بتوانیم نرخ بیکاری را تا پاین سال 99 به کمتر از 10 درصد برسانیم البته شرایط کشور نیز در تحقق یا عدم تحقق این موضوع تاثیرگذار است.

افتتاح کتابخانه مرکزی یزد نیمه اسفندماه

عالی ترین مقام اجرایی استان در ادامه به موضوع یزد پایتخت کتاب اشاره کرد و ابراز داشت: انتظارات بنده در این خصوص بیش از این ها بود البته اقدامات خوبی نیز صورت گرفته اما می توانستیم بهتر از این عمل کنیم الیته معتقدیم اقدامات در خصوص کتاب نباید منجر به امسال باشد و باید این روند در سال های آتی نیز ادامه داشته باشد.

استاندار یزد در پایان از افتتاح کتابخانه مرکزی یزد تا نیمه اسفندماه با حضور مسئولان کشوری خبر داد.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :