شناسه : 36514806
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:


مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد گفت: حضرت خدیجه (س) در عین ثروت فراوان و خواستگاران ثروتمند، محمد یتیم را بر سایرین ترجیح داد؛ او با خدا معامله کرد و خدا هم چه زیبا مزدش را داد.

به گزارش یزد رسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد کارگر شورکی مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد به مناسبت فرارسیدن سالروز رحلت حضرت خدیجه (س) و همچنینی سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی و چهار تن از بانوان نمازگزار که در جریان بمب‌گذاری تروریستی عناصر ضدانقلاب در 11 رمضان سال 1361 در مسجد ملا اسماعیل یزد، به فیض شهادت رسیدند، بیانیه‌ای را صادر کرد.
 
وی در ابتدای این بیانیه با اشاره به فرموده پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه اسلام با شمشیر علی (ع) و مال خدیجه (س) بر پا و استوار شد و استقامت یافت، آورده است: سخن گفتن در مورد حضرت خدیجه (سلام‌الله علیها) بسی دشوار است چراکه شخصیت این بانوی بزرگوار، در اوج کمال و جلال، عفت و پاکدامنی، ایثار و فداکاری است. به‌راستی تعبیر «بانوی دوراندیش و خردمند» تعبیر درستی است که تاریخ‌نگاران برای این بانوی بزرگوار به‌کاربرده‌اند.
 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: حضرت خدیجه در عین ثروت فراوان و خواستگاران ثروتمند، محمد یتیم را بر سایرین ترجیح داد و او را برگزید، با وی ازواج کرد و سپس تمام اموال خود را در اختیار پیامبر گرامی اسلام (ص) قرارداد تا در راه اسلام و پیشرفت آن هزینه کند؛ او با خدا معامله کرد و خدا هم چه زیبا مزدش را داد؛ مال کثیر داد و خدا هم به او کوثر عنایت کرد که افتخاری بس بزرگ است که در دوعالم نصیب او شده است.
 
کارگر شورکی در این بیانیه آورده است: خانه حضرت خدیجه (س) نیز همیشه کعبه آمال مردم بینوا و پناهگاه نیازمندان بود. ایثار ایشان بی‌مانند بود و هرگاه پیامبر (صلی‌الله علیه و اله) از تکذیب قریش و اذیت‌های آنان محزون و آزرده می‌شدند، همراهی حضرت خدیجه علیها السلام، مایه آرامش و تسلای خاطر رسول خدا (صلی‌الله علیه و اله) می‌شد. حضرت خدیجه علیها السلام نخستین زنی بود که به پیامبری حضرت محمد صلی‌الله علیه و اله ایمان آورد و اولین بانویی بود که همراه امام علی علیه‌السلام با پیامبر به نماز ایستاد و پیشانی بندگی بر خاک سایید.
 
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در این بیانیه با اشاره به هم‌زمانی سالروز رحلت حضرت خدیجه (س)، با شهادت آیت‌الله صدوقی، گفته است: این همراهی را گرامی می‌داریم و یاد می‌کنیم از شهید محراب دیارمان که همگام با امام راحل قدس سره همواره با ظالمان زمان خویش در جنگ و ستیز بود و در جریان موضع‌گیری قاطع علماء و مراجع بزرگ در مقابل نظام شاهنشاهی، نقش هماهنگ‌کنندگی ایشان در بسیج مردم و روحانیت یزد، چشم‌گیر و غیرقابل فراموشی است.
 
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این عالم مبارز و بزرگوار شهید آیت‌الله صدوقی (ره) و چهار تن از بانوان نمازگزار که در جریان بمب‌گذاری تروریستی عناصر ضدانقلاب در 11 رمضان سال 1361 در مسجد ملا اسماعیل یزد، به فیض شهادت رسیدند، آورده است: شهید صدوقی (ره)، آن بزرگ‌مرد دیارمان، حوزه درس را در یزد تشکیل داد و خدمات عمرانی و فرهنگی و نحوه خدمت‌رسانی این عالم بزرگوار به‌گونه‌ای بود که او را به حضرت خضر نبی علیه‌السلام تشبیه کرده‌اند؛ چراکه گفته‌اند: حضرت خضر علیه‌السلام هرکجا که می‌نشست، آنجا سبز و خرم می‌شد و آیه الله صدوقی نیز به هر دیار که قدم می‌گذاشت، از خودش آثار خیر و باقیات‌صالحات به یادگار می‌گذاشت؛ و هرگز تاریخ، خدمات متعهد دانه ایشان را فراموش نخواهد کرد.
انتهای پیام/3857آدرس کوتاه :