شناسه : 36486416
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد:


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در غرفه یزد پایتخت کتاب ایران تلاش شد که به نوعی توریسم ادبی و فرهنگی را برای یزد جذب کنیم.

به گزارش یزدرسا، مجید جوادیان زاده، با اشاره به حضور یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: هر ساله در این نمایشگاه غرفه‌ای به شهر پایتخت کتاب ایران اختصاص می‌یابد تا به ارائه و بازنمایی فعالیت‌ها و برنامه‌های کتاب محور بپردازد و از آنجا که امسال یزد موفق به کسب برند پایتخت کتاب ایران شده بود این غرفه به یزد اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب تهران، ویترین فعالیت‌های فرهنگی کشور است سعی کردیم حضور قوی و موفقی داشته باشیم و با همکاری شهرداری غرفه پایتخت کتاب ایران به گونه‌ای به نمایش درآمد که الهام کننده معماری و فرهنگ یزدی باشد و در داخل آن تصاویری از مفاخر، علما و ادبای یزدی و همچنین تصاویری از فعالیت‌های انجام گرفته در سال گذشته با هدف انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران به نمایش گذاشته شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برنامه‌های طرح کاروان دانایی، قرار دانایی، معرفی کتاب، بررسی آثار نویسندگان یزدی، معرفی کتابخانه گردشگر، رونمایی از کتاب، نشست بررسی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های یزد میراث جهانی برای پایتختی کتاب در جهان در سال ۱۴۰۰ برگزاری «روز یزد» و جشن پایتخت در پایتخت را از جمله برنامه‌های غرفه یزد پایتخت کتاب ایران در نمایشگاه برشمرد.

جوادیان زاده با بیان اینکه امسال نمایشگاه کتاب با تم یزد پایتخت کتاب ایران برگزار شد، افزود: در بیرون از نمایشگاه نیز غرفه پایتخت کتاب ایران برنامه‌های خاصی داشت و گفتگوهایی با رسانه‌های مختلف از جمله «ایبنا» به عنوان رسانه کتاب و رادیو فرهنگ و... نیز در این زمینه انجام شد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی  شد که ادبیات «یزد، پایتخت کتاب ایران» مخصوصا در پایتخت کشور نهادینه شود و مردم به طور کامل از این موضوع اطلاع پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در غرفه یزد پایتخت کتاب ایران تلاش شد که به نوعی توریسم ادبی و فرهنگی را برای یزد جذب کنیم، گفت: در مدت زمان حضور در نمایشگاه کتاب تهران از مردم دعوت شد که برای برنامه‌هایی که به دلیل  کسب نشان پایتختی کتاب ایران داریم به یزد بیایند و از این برنامه‌ها بازدید و در آنها مشارکت داشته باشند تا از این طریق هم به صنعت گردشگری کشور و هم به تقویت صنعت گردشگری فرهنگی کمک شود.

جوادیان زاده با بیان اینکه عنوان پایتخت کتاب ایران بزرگترین نشان فرهنگی کشور است که یزد توانست به آن دست یابد، تصریح کرد: امیدواریم همکاری و همراهی مدیران و مسئولان استان در این جهت ادامه یابد از این برند بهره‌برداری لازم شود و این نشان قوام بخش هویت کتابخوانی در یزد باشد و مردم یزد را تشویق به خرید کتاب، کتابخوانی و مشارکت در محافل فرهنگی کند که اگر اینگونه باشد می‌توان گفت به هدفمان رسیده‌ایم و کسب نشان پایتختی کتاب ایران و حضور در نمایشگاه کتاب برای ما دستاورد بزرگی را به همراه داشته است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :