شناسه : 38079755
رئیس گروه احیای آبهای زیرزمینی استان یزد خبر داد

حفر غیرقانونی 100 چاه برای تامین آب شرب گلخانه های یزد


باقری گفت: توسعه گلخانه ها بدون لحاظ کفایت آبی متقاضی و از طرفی محصور بودن این واحدها، افزایش چاه های غیرمجاز را در بر داشته است.

به گزارش یزد رسا؛ «محمدحسین باقری» رئیس گروه احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی استان یزد در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان اشکذر گفت: بحث  چاه های غیرمجاز طی چند سال اخیر به عنوان دغدغه ای جدی در استان مطرح شده و این موضوع برای منابع آبی استان زنگ خطری جدی محسوب می شود و متاسفانه شاهد هستیم که گلخانه ها به محلی برای حفر مخفیانه چاه گلخانه ها تبدیل شده اند.

وی افزود: چرا که توسعه  گلخانه ها بدون لحاظ کفایت آبی متقاضی  و از طرفی محصور بودن این واحدها،  افزایش چاه های غیرمجاز را در بر داشته است به نحویکه شناسایی حدود ۱۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در واحدهای گلخانه ای استان موید این موضوع است.

وی با اشاره به این که دستگاه های الاکلنگی نیز حفر چاه های غیرمجاز را تسهیل کرده است، افزود: ما در این رابطه هم مشکل شناسایی چاه های غیرمجاز و هم مشکل عدم بازدارندگی مجازات قضایی را داشتیم که خوشبختانه در حال حاضر در هر دو موضوع اتفاقات خوبی را شاهد بودیم.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی استان یزد افزود: با توجه به ابلاغ دستورالعمل اخذ خسارت وارده به آبخوان، از چاههای غیرمجازی که شناسایی می شوند از بدو حفر تا زمان شناسایی جریمه های سنگینی اخذ خواهد شد.

باقری تصریح کرد:  البته در گلخانه ها و واحدهای صنعتی به دلیل محصور بودن،  شناسایی چاه های غیرمجاز پیچیده می باشد که  لازم است مردم منطقه در این خصوص همکاری لازم را  داشته باشند و سامانه تلفنی ۳۱۰۷۷ بدین منظور آماده دریافت گزارشات می باشد.

باقری با اشاره به شناسایی دو حلقه چاه غیرمجاز در هفته جاری در واحدهای گلخانه ای روستای همت آباد افزود: مشارکت مردمی و  همکاری اهالی محترم روستای همت آباد باعث شناسایی چاههای غیرمجاز شده است که امید است دستگاه قضایی نیز با مجرمین شناسایی شده برخورد قاطع و بازدارنده را داشته باشند.

باقری تصریح کرد: در زمینه برخورد با چاههای غیرمجاز هیچگونه محدودیتی درخصوص اعتبارات و نیروی انسانی وجود ندارد و ضابطین خاص قضایی بهمراه اکیپهای گشت و بازرسی ویژه  در شهرستانهای استان بدین منظور تدارک دیده شده اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به طور کلی حفرچاه های غیرمجاز و برداشت بی رویه آب باعث افت سطح آب زیرزمینی این شهرستان شده  و در برخی مناطق شهرستان از قبیل رستاق فرونشست زمین در حال وقوع می باشد که لازم است مردم و مسئولین بیش از پیش به این موضوع توجه کنند. 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.