شناسه : 38020380
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با یزدرسا:

حوادث کنونی آمریکا می‌تواند تجزیه ایالات متحده را به دنبال داشته باشد


مجتبی رحماندوست گفت: امید می‌رود تجربه فعلی بر اثر قتل جورج فلوید و ده‌ها کشته و مجروح ناشی از آن، در آینده نه چندان دور منجر به تجزیه امریکا شود.

مجتبی رحماندوست عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به تجربه حضور یکی از همکاران خود در ایالات متحده گفت: آمریکایی‌ها صرف اینکه آمریکایی هستند خودشان را برتر از دیگران می‌دانند و علت و سند برتری‌شان را هم آمریکایی بودن خودشان می‌دانند.

وی افزود: موضوع نژاد برتر که در مورد یهودی‌ها مطرح است و رژیم صهیونیستی ادعای برتری نسبت به دیگران دارد، این عملا در فرهنگ آمریکایی‌ها ریشه دوانده است و آن‌ها خودشان را از دیگران برتر می‌دانند و تمام جهانیان را نوکر خودشان تلقی می‌کنند.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکایی‌ها اصلا قائل به اینکه به دنیا باید پاسخگو باشند نیستند و اگر کسی از کارهای آن‌ها تعجب و یا سئوال کند برایشان پذیرفتنی نیست و مدعی هستند آمریکایی هرچه عمل کند همان قانون است و عمل و اقدام او نیازی به تطبیق با معیارهای قانونی و حقوقی ندارد.

منظور آمریکایی‌ها از حقوق بشر، حقوق فقط برای سفیدپوستان غربی است

رحماندوست خاطرنشان کرد: لذا اگر پلیس آمریکا زانویش را روی گلوی یک سیاه‌پوست به نام جورج فلوید می‌گذارد، او این کار خودش را بحق می‌داند و معتقد است چون او یک آمریکایی است پس هر کاری انجام دهد آن کار درست است.

وی با بیان اینکه البته جورج فلوید هم که زیر زانوی پلیس خفه می‌شود آمریکایی است اما او آمریکایی سیاه‌پوست است، عنوان کرد: آمریکایی‌ها دم از حقوق بشر می‌زنند، اصطلاح انگلیسی حقوق بشر human rights است اما اگر ریشه لغتی این واژه را دقت کنیم به معنای حقوق بشر نیست بلکه به معنای حقوق بشر سفیدپوست غربی است؛ لذا منظور آمریکایی‌ها از حقوق بشر این است که حقوق بشر سفیدپوست غربی مهم است، یعنی هم غربی بودن و هم سفیدپوست بودن برای آن‌ها موضوعیت دارد و قائل به گستردگی حقوق بشر برای همه نیستند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: لذا اینکه آمریکایی‌ها اقدامات جنایتکارانه انجام می‌دهند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب حتی عذر هم نمی‌خواهند به خاطر این است که اصلا نیازی به عذرخواهی نمی‌بینند و خودشان را کاملا بحق می‌دانند و این است واقعیت آمریکا و متأسفانه اروپایی‌ها هم دارند جا پای آمریکایی‌ها می‌گذارند.

رحماندوست تأکید کرد: امید می‌رود تجربه فعلی بر اثر قتل جورج فلوید و ده‌ها کشته و مجروح دیگر ناشی از آن، در آینده نه چندان دور منجر به تجزیه امریکا شود و این حداقل خروجی است که امید می‌رود از این فضای فعلی آمریکا حاصل شود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.