شناسه : 36881867
آیت‌الله اعرافی:


رئیس حوزه‌های علمیه کشور گفت: مردم یزد سهامدار دین اسلام، انقلاب و حوزه با عظمت قم و حوزه‌های علمیه در ایران و جهان هستند این افتخار در کارنامه مردم یزد ثبت شده و علما در این امر سهیم بوده‌اند.

به گزارش یزدرسا، حجت الاسلام و المسلمين عليرضا اعرافى در آیین افتتاحیه مدینه العلم کاظمیه یزد با بیان اینکه حوزه‌های علمیه جز تاریخ و هویت،اصالت فرهنگی و فکری ما محسوب می‌شود، گفت: حوزه های علمیه در گذر زمان در طول قرون متمادی با فراز و فرودهای گوناگون مواجه بوده و در برابر امواج گوناگون ایستاده، تولید فکر کرده، عالمان بزرگ تربیت کرده است و در ایران و جهان درخشیدند.

وی ادامه داد: حوزهای علمیه که از مدینه و کوفه آغاز می‌شود، به بغداد و ری و قم میرسد و آنگاه از نجف و حله عبور می‌کند و به سراسر جهان انتشار می‌یابد در این حرکت تاریخی خود بسیار افتخار آفریده‌اند و چهره‌های بزرگی تربیت کردند و به کاروان علم و دانشس الهی و بشری خدمت‌های بی نظیری ارائه کرده‌اند.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: افتخار می کنیم که ایران پس از قرن‌ها در قرن اخیر با زعامت فرزندی بزرگ از این استان باز پرچمدار بزرگ، محوری، حرکت آفرین و بسیار عظیم شد، قم اگرچه در تاریخ بیش از هزار ساله حوزه‌های علمیه همواره مشعل هدایت و نور افشانی بود اما در قرن اخیر قم که یک سهامدار بزرگ آن مردم استان یزد هستند سرچشمه همه انوار الهی گشت.

اعرافی ادامه داد: از درون این حوزه تاریخی و بزرگ و با مجد و عظمت امام(ره) برخاست و انقلاب اسلامی شکوفا شد و جوانی پیام بلند و رسای اسلام و معارف نورانی و اهل بیت را از قم و ازحوزه بزرگ شما شنید این حوزه پر افتخار شماست، مردم یزد مردمی عزیز و شریف بودند که در دامن خود چهره‌های پر فروغ تربیت کردند و در قرن معاصر درخشش آیت الله حائزی و یزدی و صدها عالم بزرگ در این خطه فرهنگی و ایمانی نشانی از عمق ایمان مردم یزد و همه طبقات مردم یزد دارد، مردم یزد سهامدار دین اسلام، انقلاب و حوزه با عظمت قم و حوزه‌های علمیه در ایران و جهان هستند این افتخار در کارنامه مردم یزد ثبت شده و علما در این امر سهیم بوده‌اند.

وی گفت: حوزه‌های علمیه از امتیازات بسیاری برخوردار است، امروز شما پرچمدار راه بزرگ جهانی هستید امروز حوزه‌های علمیه باید بر اصالت های خود تکیه کند و با نگاه بر جهان معاصر، تولیداتی در خور این جهان از این حوزه ها بیرون بیاید، قم قهرمان و بزرگ با همت علما و فلیسلوفان و متکلمان و محدثان بزرگ که امروز نمونه بارز آن مانند شمعی در میان ما می‌درخشد سهم بزرگی در تولید علم و گسترش معارف اسلامی داشته است.

امام جمعه موقت قم گفت: برای نخستین بار است که در قم صدها مرکز علمی قریب صد هزار طلبه و پژوهشگر دین و قریب ده هزار استاد و محقق و صدها مجله و هزاران هزار کتاب و مقاله به جهان امروز عرضه کرده است این سرمایه از آن ملت بزرگ ایران، انقلاب اسلامی، شهدای سرافراز و حوزه‌های علمیه است این میراث هم بزرگ و هم گرامی است و هم تلاش بیشتر برای رفع کاستی‌ها و گسترش آفاق علمی آن به عمل آورد.

اعرافی افزود: یک امتیاز حوزه علمیه عمق علمی و پژوهشی آن بوده است علامه حلی‌ها، شیخ مفیدها، شیخ انصاری‌ها هر کدام به تنهایی  نماد یک امت در  پژو هش و تحقیق هستند، در تمام قلمروهای علوم اسلامی ما خورشیدهای فروزان و ستارگان درخشان داریم هر کدام بر عالم امروز افتخار هستند.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد:  بارها در خارج کشور و در مراکز دانشکاهی وقتی دستاوردهای یکی از این علما را برشمردم همه چشم ها خیره می‌شود به آن چهره عالم بزرگ شده است، علم، تحقیق، پژوهش، نوآوری و تولید عمیق منتناسب با زمان ، تفکر فقهی اجتهادی عمیق یک امتیاز بزرگ است که باید زنده تر شود.

اعرافی عنوان کرد: اصالت و استقلال حوزه‌های علمیه از مواردی است که باید از آن صیانت شود، اخلاق و تذکیه تنفس باید حفظ شود چرا که اگر از آن فاصله بگیریم زیان به بار می‌آورد حوزهای علمیه همیشه بر مردم متکی بودن که مایه افتخار است، حوزه‌های علمیه باید مطالبه گر آرمان‌های بزرگ انقلابی و اسلامی باشد که به سهم خودمان باید مسئولیت پذیر و پاسخگوی  مسائل باشیم، حوزه‌های علمیه باید به همه سوالات پاسخ دهد و در برابر مسائل اجتماعی احساس مسئولیت کند و و در بر مسیرتعالی کشور ونظام اسلامی قدم بردارد.

وی گفت:  اگر بخواهیم یک طراز علمی و دینی از حوزه‌های علمیه را نام ببریم، باید به شخصیت آیت‌الله العظمی سبحانی که امروز در خدمت ایشان هستیم اشاره کنیم، ایشان نماد کار، تلاش و مجاهدت بی نظیر و مستمر هستند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :