شناسه : 38243180
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزدعنوان کرد

خبرنگاران قهرمانان بحران و چالش کرونا


مجید جوادیان‌زاده گفت:خبرنگاران و رسانه‌ها قهرمانان بحران و چالش کرونا بودند که توانستند به جامعه امید بدهند و بسیاری از نیازهای اطلاعاتی و خبری شهروندان را برطرف کنند.

مجید جوادیان زاده در گفتگو با یزدرسا، به مناسبت روز خبرنگار ضمن تبریک این روز گفت: تلاش شده تا خانه مطبوعات استان یزد به عنوان نهاد تخصصی رسانه‌ها که با رأی گیری انتخاب می‌شوند تقویت شود و جایگاه قانونی خود را در بین دستگاه‌های اداری و سازمان‌های مختلف پیدا کند و این گفتمان که خانه مطبوعات نهاد صنفی رسانه‌ها است را جا بیندازیم تا فعالیت‌های مربوط به خبر و رسانه با هماهنگی این نهاد و با انسجام انجام گیرد.

وی ادامه داد: جشنواره‌ رسانه‌ای قبلا در برخی سال‌ها و با اهداف مختلفی که وجود داشت برگزار می‌شد که آخرین آن مربوط به سال 97 است، اما یک جشنواره برای شهری مانند یزد با 200 رسانه کافی نیست و علاوه بر آن، این جشنواره‌ها در برخی موضوعات خاص متمرکز می‌شدند بنابراین جشنواره فصلی رسانه‌ها را طراحی کردیم تا هم بخش بزرگی از موضوعات و مسائل یزد مانند موضوعات فرهنگی، اجتماعی، آب، محیط زیست و ... مورد توجه قرار گیرند و فعالیت رسانه‌ای در خصوص آنها انجام گیرد و هم اینکه تعداد بیشتری از خبرنگاران بتوانند در این رویداد رسانه‌ای شرکت کنند که تا پایان سال نیز احتمالا دو جشنواره فصلی در یزد برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد عنوان کرد: در فضای رسانه‌ای به خصوص رسانه‌های برخط و با توجه به تحولات شدید در این حوزه نیاز به آموزش مستمر و همیشگی است یک سری از فعالیت‌های آموزشی در حوزه رسانه‌ها نیز شروع شده بود که با شیوع کرونا به تعطیلی کشیده شد، اما تلاش داریم که بعد از شرایط کرونا این آموزش‌ها در دو بخش مقدماتی و تخصصی ادامه یابد.

جوادیان زاده برگزاری نشست‌های آنلاین و برخط با مسئولان و مدیران استان را از جمله اقدامات بسیار خوب خانه مطبوعات با توجه به شیوع کرونا دانست و افزود: شرایط بحرانی امکان دارد هر زمانی حادث شود اما نباید جریان ارتباطات و اطلاعات قطع شود و باید روش‌های جدید را جایگزین روش‌های سنتی کنیم که برگزاری نشست در شبکه مجازی یکی از این اقدامات است و به دنبال اجرای موارد دیگر نیز هستیم.

وی عنوان کرد: خرید کتاب با موضوعات رسانه‌ هر سال توسط اداره ارشاد انجام می‌شود و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد و همچنین این اداره در نظر دارد از خبرنگارانی که اقدام به تالیف کتاب می‌کنند هم به صورت حمایت از نویسنده و هم به صورت خرید آثار آنها حمایت کند. همچنین به زودی کتابی از تجربیات خبرنگاران استان در ایام کرونا چاپ می‌شود تا با ثبت این تجربیات بتوان از آنها در بحران‌ها و چالش‌هایی که ممکن است در آینده پیش بیاید بهره برد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به برنامه‌های روز خبرنگار گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع کرونا امکان برگزاری و گرامیداشت این روز مانند سال‌های پیش وجود ندارد اما از طریق خانه مطبوعات حمایت از رسانه‌ها صورت خواهد گرفت و در تمام شهرستان‌ها نیز با همکاری فرماندار و مدیر ادارات ارشاد در شهرستان‌ها از خبرنگاران تقدیر به عمل خواهد آمد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از خبرنگاران و پیشکوستان حوزه رسانه در استان گفت: خبرنگاران و رسانه‌ها  در این ایام قهرمانان بحران و چالش کرونا بودند که توانستند به جامعه امید بدهند و بسیاری از نیازهای اطلاعاتی و خبری شهروندان برطرف کنند و همچنین با حضور در فضاهای پر خطر با تهیه گزارش در زمینه آگاه سازی مردم نقش پر رنگی ایفا کنند.

جوادیان زاده در خصوص فعالیت‌های خبرنگاران و رسانه‌های استان یزد گفت: معتقدیم برخی رسانه‌ها به شکل حرفه‌ای عمل نمی‌کنند و اصول اولیه رسانه که در دنیا جا افتاده است در برخی موارد رعایت نمی‌شود، همچنین برخی اوقات اخباری که منبع محکمی ندارند منتشر می‌شود که موجب مشکلاتی می‌شود بنابراین باید اخلاق رسانه‌ای بیشتر رعایت شود و تلاش کنیم که اعتماد به عنوان سرمایه وجودی رسانه است حفظ شود و اعتماد به رسانه‌ها افزایش یابد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :