شناسه : 7058773
مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد علوم پزشکی یزد:


مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد فواید خندیدن برای سلامت جسم را تشریح کرد.

به گزارش یزد رسا، مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد فواید خندیدن برای سلامت جسم را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد، دکتر محمد هادی فرح زادی مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به نقش خنده در سلامت جسمانی گفت: تحقیقات علمی نشان می‌دهد در حالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری آسیب می‌رساند خنده با کاهش کورتیزول، افزایش فعالیت سلول‌های کاهنده در افزایش سیتوکنین، دستگاه ایمنی را تقویت می‌کند.

وی افزود: وقتی شخص می‌خندد وجودش از احساساتی مثل: گرما، رهایی و سرحالی آکنده می‌شود و این‌ها‌‌ همان احساساتی هستند که دربردارنده مفهوم احساس سلامتی‌اند. پژوهشگران سوئیسی معتقدند که پس از هر خنده و یا فعالیت شادی ‌بخش تا نیم ساعت قدرت دفاعی بدن بیشتر می‌شود. در بدن افراد شاد، ایمنوگلوبولین که از عوامل دفاعی بدن است، بیشتر تولید می‌شود. این ماده بدن را در برابر عفونت‌های تنفسی محافظت می‌کند.

دکتر فرحزادی عنوان کرد: ضربان قلب با خنده افزایش یافته و در این صورت اکسیژن‌گیری مغز هم بیشتر شده و شخص احساس آرامش روحی و جسمی بیشتری می‌کند.

وی با اشاره به این که خنده یکی از مهم‌ترین ورزش‌هاست افزود:  هیچ ورزشی نمی‌تواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش درآورد. یک دقیقه خندیدن برابر با ۴۰ مرتبه نفس کشیدن است، همچنین روزانه ۱۵ دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده‌روی صبحگاهی را در بردارد.

 

 

مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان این که خنده‌ در کنترل فشار خون نیز نقش دارد گفت: اگرچه هنوز مکانیسم دقیق این قضیه مشخص نشده ولی بررسی‌‌ها نشان داده است خنده باعث جلوگیری از پر فشاری خون می‌شود، اگر فردی یک دقیقه بخندید، آن خنده، ۴۵ دقیقه باعث آرامش وی شده، خطر بیماری قلبی را دور کرده و محرکی برای اشتها و هضم مواد غذایی خورده شده است.

 

فرحزادی تصریح کرد: خندیدن از ته دل به‌طور مرتب باعث می‌شود ریه‌ها بیشتر از هر وقت دیگر از هوا خالی شوند و این کار باعث تخلیه و تمیز شدن بهتر ریه‌ها می‌شود.

 

وی افزود: خندیدن چین و چروک‌ صورت را از بین می‌برد و بهترین کرم برای پوست صورت است.

 
آدرس کوتاه :