شناسه : 36390928
سخنگوی شورای شهر یزد:


عباسی در مورد سوابق سیاسی شهردار منتخب یزدگفت: به هر حال این بحث ۲۰ سال قبل است و الان موضوعیت ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم.

به گزارش یزدرسا، سخنگوی شورای شهر یزد در مورد انتخاب "داور نظری اردبیلی" به عنوان شهرداری یزد و بحث های پیش آمده بر سر سوابق وی گفت: دعا می کنم خدا به همه ما تقوا بدهد. چون معتقدم گمشده جامعه ما تقوا است. زیرا می بینیم برخی علیه کسی که هنوز به درستی نمی شناسند بر اساس یک سری مفروضات غلط این حجم از هجمه رسانه ای و تخریب را ایجاد می کنند.

محسن عباسی هرفته افزود: شورای شهر خیلی تلاش کرد تا به این گزینه رسید. ما ۱۳ نفر را برای ارائه برنامه دعوت کردیم و تا دقیقه ۹۰ یعنی تا روز جمعه قبل از انتخاب شهردار هیچ کس نمی دانست که چه کسی به عنوان شهردار انتخاب می شود.

وی در پاسخ به این سوال که "چرا شورای شهر به سراغ گزینه های بومی نرفت؟" بیان داشت: آدم‌های توانمندی در یزد وجود دارند اما هر کدام مشکل آیین نامه ای، خانوادگی و یا کاری برای پذیرفتن این سمت داشتند. یکی میخواست نماینده مجلس ‌شود، یکی تائید صلاحیت نمی شد، یکی 9 سال سابقه مدیریت را نداشت، یکی شرط مدرک فوق لیسانس را نداشت. خلاصه هر کدام مشکلی داشتند و کسی که جمیع آن شرایط را داشته باشد کم بود.

خوشنامی از مولفه های ما برای انتخاب شهردار بود

عباسی هرفته عنوان کرد: ما چند مولفه برای انتخاب شهردار مدنظرمان بود. یکی از مهمترین این مولفه ها این بود که برای شهر آرزوهای بزرگ داشته باشد. این برای ما خیلی مهم بود. بعضی از افرادی که آمدند مدارک تحصیلی و سابقه خوبی هم داشتند اما تسلیم سیستم شده بودند. اما یکی از مولفه های بزرگ ما این بود که دنبال کسی بودیم که برای شهر آرزوهای بزرگ داشته باشد، چشم اندازهای دور و دراز داشته باشد و خواب های خوشی برای شهر دیده باشد.

وی گفت: تعهد، اخلاق مداری، صداقت و خوشنامی هم از دیگر مولفه های ما برای انتخاب شهردار بود. همچنین داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را هم قانون مکلف می‌کند و هم خود ما می خواستیم شهرداری که می آوریم فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر باشد.

عضو شورای شهر یزد گفت: بعد از این مدت شاید هیچ کس مثل ما نقاط ضعف شهرداری را نمی شناسد. ما حتی بیشتر از خود دوستان و همکاران در شهرداری ضعف سیستم را می دانیم زیرا از بیرون به شهرداری نگاه می‌کنیم. از این لحاظ به نظر بنده یکی از مهمترین نقاط ضعف شهرداری که در تصمیم ما خیلی نقش داشت این است که شهرداری نیروی انسانی خیلی خوب، زحمتکش و دلسوزی دارد، برخلاف تصور و شبهاتی که بعضاً مطرح می‌شود فضای غالب در شهرداری فضای سالمی است، اما ضعف عمده ما مدیریت نیروی انسانی است. اصلا به همین خاطر کمیسیونی نظیر کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روش ها را ایجاد کردیم تا ساختارهای موجود و روشهای داخل شهرداری را اصلاح کند و مردم و شهر را از این بوروکراسی و سیستم ناکارامد نجات دهد. ما می دانستیم که یکی از بزرگترین مشکلات شهرداری همین بحث مدیریت نیروی انسانی است از این بابت وقتی که آقای نظری آمد که در رشته مدیریت منابع انسانی آن هم از دانشگاه تهران تحصیل کرده بود، برایمان مغتنم بود.

 وی خاطرنشان کرد: برای ما حرف های آقای نظری جذاب بود چرا که وی در آن چیزی که ضعف ما است تخصص داشت. از طرف دیگر بحمدالله ما در حوزه شهرسازی و معماری وضعیتمان بد نیست و نگرانی ما در شهرداری همین حوزه منابع انسانی است. یکی دیگر از ویژگی های آقای نظری فعالیت در حوزه سرمایه‌گذاری و سرمایه پذیری است که از این حیث سابقه بسیار خوبی دارند. ایشان در زمان فعالیت در بانک پاسارگاد مشخصا با شهرداری تهران کار می‌کرده و مدیر بوده است و این خودش یک رزومه خیلی خوب است که یکی از ضعف‌های ما که در حوزه سرمایه گذاری است را پوشش می دهد. به این ترتیب ما آدمی را پیدا کردیم که در دو حوزه مدیریت منابع انسانی و سرمایه گذاری که پاشنه آشیل شهرداری است صاحب دکترین است.

با آمدن نظری شهرداری سیاست زده نمی شود

عباسی اعلام کرد: نظری اردبیلی سابقه مدیریت بالایی دارد و پنج سال با شهرداری تهران کار کرده است و همینطور قائم مقام معاونت برنامه ریزی بوده که قلب تپنده شهرداری است و عزل و نصب مدیران و سیاست های کلان در حوزه این معاونت اتفاق می‌افتد. وی همچنین مجری پروژه کارت سوخت بوده که خودش پروژه کلانی در کشور بوده است و قراردادهای خارجی و داخلی زیادی را به واسطه همین پروژه مدیریت کرده است. نکته آنکه با این حجم از  قرار دادهای خارجی و داخلی حتی یک بار هم به سازمان بازرسی احضار نشده و ما به فردی که فرایندهای مالی و حقوقی شهرداری را بهبود ببخشد نیاز داشتیم. در دانشگاه صنعتی شریف معاون برنامه ریزی مرکز فن آوری های پیشرفته بوده و مدیریت نوین شهری را خوب می شناسد. تمام تلاش ما این است که رویکرد کهنه مدیریت شهری را بر پایه سنتها و مبانی بومی روزآمد کنیم و ایشان برای این مهم برنامه داشتند.

عباسی در مورد سابقه فعالیت های سیاسی شهردار جدید و احتمال سیاست زدگی در شهرداری یزد نیز اظهار کرد: خود وی در جلسه گفت من سیاسی نیستم و آن چیزی هم که بوده در زمانی جوانی و دانشجویی بوده و بیشتر جنبه فرهنگی عقیدتی داشته و الان سیاست من کار و فقط کار است.

سخنگوی شورای شهر تاکید کرد: آدم ها تغییر می کنند. نمی توانیم بگوئیم چون کسی ۲۰ سال قبل کاری را کرده الان هم همان طور مانده است. نظری آدمی است که در سیستم کار کرده، در جاهای حساس فعال بوده مگر میشود بدون تایید صلاحیت این اتفاقات بیافتد؟ نظری در شهرداری تهران مسئول حوزه ای بوده که مدیران را عزل و نصب می کرده است مگر می شود بدون تائید صلاحیت این اتفاق بیافتد؟ ضمناً شاید همه ما کاری کرده باشیم که الان اعتقادی به آن نداشته باشیم. البته نمی گویم ایشان قائل به این است که خطا کرده اما به هر حال این بحث ۲۰ سال قبل است و الان موضوعیت ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم.

شهرداری می خواستیم که محیط های بزرگ را تجربه کرده باشد

وی عنوان کرد: اختلافی که راجع به گروه ۵ و ۶ در شورا مطرح می شود را سیاسی نمی بینم. من این را در تفاوت در طرز فکر می بینم که ربطی به چپ و راست ندارد. مگر ما قبل از ایشان بر روی آقای بابایی و یا جمالی نژاد به توافق نرسیده بودیم؟ بحث دو نوع نگاه به مدیریت شهر است. به هر تقدیر تمام تلاشمان این است که این مسایل فرآیند توسعه شهر را مختل نکند.

عباسی تصریح کرد: ما شهردارانی می خواهیم که پیشرو باشند، نه مدیرانی که منفعل و پیرو باشند. نیازمند انسان های به روز، اندیشمند و دنیا دیده هستیم. فردی را می خواهیم که محیط های بزرگ را تجربه کرده باشد و آن تجربه را به شهر یزد بیاورد و شهر را جهش بدهد. سال‌هاست که شیب پیشرفت ما پائین تر از کشور است. نگذاریم شهر قربانی منافع عده ای محدود شود که قصد سو استفاده از این اختلافات را دارند و مطمئنا همه اعضای شورا هم با هوشیاری کمک خواهند کرد این اختلافات باعث سواستفاده بدخواهان و دشمنان نشود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :