شناسه : 38260450

دانشنامه دفاع مقدس در یزد تدوین خواهد ‌شد


مدیرکل حفظ آثار استان یزد گفت: دانشنامه دفاع مقدس در سه بخش شهدا و اشخاص، فرهنگی و اجتماعی و جغرافیای نظامی تهیه و تدوین می‌شود.

به گزارش یزد رسا؛  منصور زارع اظهار داشت: برنامه‌های بزرگداشت شهدای دفاع مقدس امسال با شعار ما قوی هستیم تا پایان سال 99 اجرا می‌شود.

زارع گفت: 40 سال پیش هجمه‌ همه جانبه‌ای علیه کشور اسلامی ایران شروع شد و اکنون پس از چهل سال، مبارزه دیگری علیه ویروس کرونا آغاز شده، خوشبختانه مردم ما همان مردمان چهل سال قبل هستند و همه برای ریشه کن کردن این ویروس کمک می‌کنند.

وی با اشاره به وجود کمیته‌های گوناگون در دومین کنگره ملی چهر هزار شهید استان یزد افزود: یکی از کمیته‌هایی که نقش اصلی در این کنگره ایفا می‌کند کمیته تدوین و تالیف کتب است، مسئولیت این کمیته بر عهده اداره حفظ آثار دفاع مقدس است و هدف‌های خوبی در این کمیته دنبال می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس تصریح کرد: هفت کارگروه در کمیته تالیفات پیش‌بینی شده، از مهم‌ترین کارگروه‌ها کارگروه شهدا است، متاسفانه تاکنون برای بسیاری از فرماندهان تالیف کتب صورت نگرفته است، وی ادامه داد: کارگروه‌های آزادگان، جانبازان، هنری، تاریخ شفاهی، جمع‌آوری اسناد و کودک و نوجوان از دیگر کارگروه‌های کمیته تدوین و تالیفات هستند.

زارع عنوان کرد: تاکنون نزدیک به 6 هزار ساعت مصاحبه از 2 هزار نفر از رزمندگان دفاع مقدس انجام شده که 4 هزار ساعت از مصاحبه‌ها پیاده‌سازی شده و در قالب تاریخ شفاهی ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: از مسئولیت‌های اداره کل حفظ آثار مقدس، تدوین دانشنامه دفاع مقدس است، این دانشنامه در سه بخش شهدا و اشخاص، فرهنگی و اجتماعی و جغرافیای نظامی است که در نقش تمام شهرستان‌های استان در دفاع مقدس به تصویر کشیده می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار استان یزد با اشاره به امتشار کتاب جدید «خط شکنان کویر» نوشته سردار فرهنگ دوست گفت: در تمامی شهرستان‌ها و همراهی فرمانداران تالیف و چاپ کتاب‌های رزمندگان پیگیری شود، تا نسل‌های آینده بدانند دورانی بوده و افرادی وجود داشتند که با تمام وجود از این مرز و بوم دفاع کنند.

زارع افزود: تمامی رزمندگان دفاع مقدس و خانواده‌های شهداء می‌توانند اگر عکس، فیلم و خاطره‌ای از دکران جنگ دارند، خاطرات و یادگاری‌های ارزشمند خود را به اداره حفظ و نشر آثار دفاع مقدس ببرند، از عکس‌ها و ویدیو‌ها اسکن گرفته شود و مجدد عکس‌ها و فیلم‌های به صاحبان داده می‌شود، امیدواریم با همراهی مردم این آثار در تاریخ ثبت و ضبط شود.

تسنیم

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :