شناسه : 7697953
در نشست خبری مسئولان دانشگاه یزد مطرح شد

دانشگاه یزد جناحی نیست/90 درصداساتيد از نزديك پايان نامه ها را رصد مي كنند/دانشگاه یزد نیازمند فضایی دور از ابتذال


رئیس دانشگاه یزد گفت: با توجه به تاكيدي كه مقام معظم رهبري در اين زمينه داشتند، نه تنها در دانشگاه يزد بلكه در دانشگاه هاي كل كشور، اقدام شايسته اي در مورد برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار یزد رسا، اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد پیش از ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه به ارائه عملکرد خود پرداختند.

محمد صالح اولیا‌ء با اشاره به رتبه دانشگاه یزد در میان 50 دانشگاه بزرگ و معروف دولتی کشور اظهار داشت: یزد در رتبه‌بندی‌های مختلف رتبه‌های بین 16 تا 23 را کسب کرده است.

وی بیان کرد: رتبه یزد هر چه که باشد، معتقدیم استفاده لازم از ظرفیت‌های این دانشگاه نشده و یزد می‌تواند در جایگاه بسیار بهتری از آنچه که امروز هست، قرار گیرد.

اولیا تصریح کرد: شاید توسعه فضاهای آموزشی مسئولان دانشگاه را از کیفیت آموزشی غافل کرده اما ارتقا جایگاه دانشگاه یزد در دستور کار ما قرار دارد و با جدیت و تمام قوا آن را پیگیری می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه فضای دانشگاه، فضای جناحی نیست و نگاه جناحی شکاف و تفرقه ایجاد می‌کند، بیان کرد: ایجاد این شکاف، خطای بزرگی بود که در جامعه اتفاق افتاد و در شرایطی که همه ما در یک نظام کار می‌کنیم، هنر ما باید این باشد که بتوانیم با هم و در کنار هم کار و تلاش کنیم.

اولیا ادامه داد: باید تفاوت‌های سیاسی را کنار بگذاریم و تصویر بهتری برای دانشگاه یزد ترسیم کنیم و بدانیم که شکاف‌های بیشتر موجب ایجاد بحران می‌شود.

رئیس دانشگاه یزد خاطرنشان کرد: کسی خدمتگزار واقعی است که به رفع شکاف‌ها بپردازد و از ایجاد بحران و تنش جلوگیری کند.

با كنار گذاشتن تفاوت هاي سياسي به دنبال ايجاد تصويري بهتر از دانشگاه يزد هستيم

رئيس دانشگاه يزد نيز در اين نشست با اشاره به فضاي حاكم در دانشگاه يزد بيان كرد: فضاي دانشگاه يزد جناحي نيست و اميدواريم فاغ از دغدغه هاي جناحي و سياسي بتوانيم كار كنيم زيرا به نظر من مهمترين ضربه اي كه مي تواند به كشور ما وارد شود، ايجاد شكاف و تفرقه ميان مردم است كه اين خطايي بزرگ در جوامع بشري است.

محمد صالح اوليا خاطرنشان كرد: در دانشگاه نيز بايد تفاوت هاي سياسي را كنار گذاشته و در كنار هم تصويري بهتر و شفاف تر از دانشگاه يزد به نمايش بگذاريم.

وي تصريح كرد: به اعتقاد من، فردي خدمتگزار است كه به رفع شكاف ها مبادرت كند و در فضاي علمي دانشگاه، عمده تلاش خود را در حيطه علم به كار گيرد و اين وظيفه اصلي هرگز نبايد تحت تاثير سياسي بازي قرار گيرد.

اوليا خاطرنشان كرد: معتقديم فضاي تبادل نظر بايد در دانشگاه يزد وجود داشته باشد و اگر اين تفكر را نهادينه كنيم، مهمترين رسالت فرهنگي دانشگاه را انجام داده ايم.

فارغ التحصيلان بايد از ويژگي هاي خوب اجتماعي نيز برخوردار باشند

رئيس دانشگاه يزد عنوان كرد: يك فارغ التحصيل علاوه بر ويژگي هاي علمي بايد از ويژگي هاي خوب اجتماعي نيز برخوردار شود و ياد بگيرد كه هم نقدپذير باشد و هم بتواند منصفانه نقد كند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح وضعيت رتبه بندي دانشگاه يزد پرداخت و افزود: منابعي كه به رتبه بندي مي پردازند، متفاوت هستند و ملاك هاي مختلفي را مدنظر دارند و اين امر سبب مي شود رتبه يزد هر بار يك عدد اعلام شود اما آنچه حائز اهميت است، اين است كه رتبه يزد هر چه باشد، معتقديم ظرفيت دانشگاه يزد بيش از اينهاست و بايد جايگاه بهترين داشته باشد.

اوليا عنوان كرد: در حال حاضر در سطح كشور 170 دانشگاه دولتي داريم كه 50 دانشگاه اصلي و بزرگ هستند و دانشگاه يزد در ميان اين دانشگاه ها رتبه هاي بين 16 و 23 را داشته است.

معاون آموزشی دانشگاه یزد نیز در این نشست با اشاره به اینکه هم‌اکنون در دانشگاه یزد 2هزار و 200 دانشجو در مقطع کارشناسی و یک هزار و 600 نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: ظرفیت دانشگاه‌های مادر باید با دانشجویان تحصیلات تکمیلی پر شود.

قاسم لقمانی در مورد فروش پایان نامه‌ در یزد نیز اظهار داشت: خوشبختانه این مشکل در استان یزد بسیار کم مشاهده شده و در حد صفر است و این معضل بیشتر گریبانگیر دانشگاه‌های شهرهای بزرگ است.

قاسم لقماني در ادامه این نشست اظهار داشت: يكي از افتخارات ما اين است كه اساتيد همواره در كنار دانشجويان هستند و مشكلي كه در شهرهاي بزرگ وجود دارد، در دانشگاه يزد نيست.

وي عنوان كرد: بالغ بر 90 درصد اساتيد دانشگاه يزد از نزديك پايان نامه هاي دانشجويي را رصد مي كنند و پله پله با دانشجو پيش مي روند و در شرايطي كه در تعامل با دانشجو باشند، ديگر اين اتفاق نخواهد افتاد كه دانشجو از پايان نامه هاي از پيش نوشته شده استفاده كند.

لقماني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره پذيرش دو هزار و 200 دانشجو در مقطع كارشناسي و هزار و 600 دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد در دانشگاه يزد اظهار داشت: معتقديم ظرفيت دانشگاه هاي مادر بايد توسط دانشجواين تحصيلات تكميلي پر شود.

معاونت امور دانشجویی دانشگاه یزد نیز در این نشست از تامین خوابگاه برای کلیه دانشجویان غیربومی دانشگاه یزد خبر داد و اظهار داشت: برای دانشجویان شبانه نیز به دنبال ایجاد خوابگاه جدید هستیم.

علی مروتی خاطرنشان کرد: سال گذشته 2.2 میلیارد ریال وام دانشجویی به دانشجویان دانشگاه یزد پرداخت شده تا دانشجویان از نظر اقتصادی مشکلات کمتری داشته باشند.

وی در مورد کمیته انضباطی و برخورد آن با دانشجویان نیز اظهار داشت: رویکرد جدیدی که در پیش گرفته شده، اصلاح رفتار و گفتار دانشجو است و قصد نداریم با یک برخورد قهری، آنها را از دانشگاه طرد کنیم.

اقدام شايسته اي در دانشگاه ها براي برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي انجام نشده است

معاون فرهنگي دانشگاه يزد نيز در اين نشست با اشاره به برپايي كرسي هاي آزاد انديشي خاطرنشان كرد: با توجه به تاكيدي كه مقام معظم رهبري در اين زمينه داشتند، نه تنها در دانشگاه يزد بلكه در دانشگاه هاي كل كشور، اقدام شايسته اي در مورد برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي انجام نشده است.

كاظم مندگاري همچنين با اشاره به تشكل هاي دانشجويي دانشگاه يزد عنوان كرد: تشكل دانشجويي بايد طيف هاي فكري مختلفي را پوشش دهند و در اين راستا اكنون يك تشكل دانشجويي مشغول فعاليت است و يك تشكل ديگر نيز در حال عضوگيري است و فعاليت رسمي خود را از اول مهرماه آغاز مي كند.

به دنبال ايجاد فضايي به دور از غوغاسالاري و ابتذال در دانشگاه يزد هستيم

وي تصريح كرد: به دنبال اين هستيم كه دانشگاه يزد را از فضاي غوغا سالاري و ابتذال دور كنيم و تا كنون نيز جهت گيري هاي خوبي در اين زمينه داشته ايم.

مدير حوزه رياست دانشگاه يزد نيز در اين نشست در مورد پروژه هاي عمراني دانشگاه يزد اظهار داشت: سالن آمفي تئاتر دانشگاه در حال حاضر به عنوان يكي از مهمترين پروژه هاي عمراني در دست اجراست و طي ماه هاي مهر يا آبان بهره برداري مي شود.

سيد محمود زنجيرچي همچنين از ايجاد يك سلف جديد و تجهيز سلف هاي قديمي خبر داد و بيان كرد: سايت باغ ملي براي پرديس بين الملل تجهيز مي شود ضمن اينكه سالن فرش دانشگاه نيز به محل بازارچه دانشجويي تبديل خواهد شد.

در این مراسم معاونت‌های مختلف دانشگاه یزد همچنین مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه یزد نیز حضور داشتند و ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود، به سئوالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ دادند..
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.