شناسه : 36455210
عضو فراکسیون کارگری مجلس:

دست اندازی به صندوق تامین اجتماعی؛ تجاوز به بهای عرق جبین کارگر است/تعدد قراردادها؛ بزرگترین آسیب به جامعه کارگری


عضو فراکسیون کارگری مجلس شوراهای اسلامی گفت: اینکه دو نفر در یک واحد شغلی، یک کار را انجام می دهند اما یک نفر بنا به حسب قراردادی کمتر می گیرد و یک نفر که رسمی استخدامی است بیشتر می گیرد انگیزه ها را از بین می برد.

سید حسین نقوی حسینی عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا ضمن گرامیداشت هفته شوراها، هفته کار و کارگر و هفته معلم اظهار کرد: در خصوص حوزه کارگری چند موضوع اساسی باید در اولویت مجلس و دولت باشد که یکی از این موضوعات تلاش برای اصلاح مناسبات کار، کارگر و کارفرما است.

نقوی حسینی ادامه داد: برخی مشکلات و معضلات موجود در حوزه کارگری باعث رنجش جامعه کارگری است که مهم ترین این معضلات نبود امنیت شغلی و قراردادهای موقت متعدد است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: یک کارگر در یک کارخانه ای یک ماه یا دوماه مشغول به کار می شود ولی متاسفانه به دلایل مختلف اخراج می شود و مجبور است پیمانکار و کارفرمای خود را تغییر دهد و همین بزرگترین آسیب را به کارگر می زند.

***مناسبات خوبی در حوزه اشتغال کشور مشاهده نمی شود

نماینده مردم نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا با بیان اینکه بدون شک برای ثبات و امنیتی شغلی در حوزه قانون گذاری باید اصلاحاتی صورت بگیرد تصریح کرد: متاسفانه در سطوحی از اشتغال مشاهده می شود فردی بعضا پس ازسال ها سابقه کاری با در بسته کارفرما مواجه می شود و این اصلا مناسباتی خود در حوزه اشتغال کشور نیست.

وی تعدد قراردادهای موقت را یکی دیگر از مشکلات حوزه کار عنوان کرد و گفت: تعدد در نوع سطوح قرارداد کارگر با محل اشتغال قابل درک برای بنده نیست و حتما نیاز است که این تعدد قراردادها تجمیع شوند یا با راهکار درست تغییر کنند.

***چرا باید در یک شغل با یک دانش فنی چند نوع پرداخت وجود داشته باشد

نقوی حسینی ابراز کرد: اینکه دو نفر در یک واحد شغلی، یک کار را انجام می دهند اما یک نفر بنا به حسب قراردادی کمتر می گیرد و یک نفر که رسمی استخدامی است بیشتر می گیرد انگیزه ها را از بین می برد معلوم نیست چرا در یک شغل، در یک سطح دانش، در یک سطح فنی باید چند نوع پرداخت وجود داشته باشد؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی کمیسیون اجتماعی، فراکسیون کارگری و فراکسیون های دیگری در این حوزه فعال هستند اذعان کرد: در فراکسیون کارگری اصلاح قانون کار بررسی شده و نظرها هم گرفته شده است و امیدواریم بتوانیم راهکارها به مجلس ورود پیدا کند تا با تغییر در قانون این حوزه انگیزه کار و کارگر را بیشتر کنیم.

*** دست اندازی به صندوق تامین اجتماعی؛ تجاوز به بهای عرق جبین کارگر است

عضو فراکسیون کارگری در ادامه پیرامون موضوع حفاظت از صندوق‌ها، گفت: این مساله به طور شفاف جزو مواضع ما است. برای ما فرقی نمی‌کند که دولت کیست؟ صندوق متعلق به کارگر و بهای عرق جبین کارگر است. هر کسی نباید از آن برداشت کند. ما با تمام توان از آن دفاع می‌کنیم و جلوی تجاوز و تعدی به آن را خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه صندوق تامین اجتماعی تنها صندوق معتبر بازنشستگان حوزه کارگری است تصریح کرد: این صندوق با پرداخت حق بیمه عرق جبین کارگران تشکیل شده و هیچکس در ان سهیم نیست و به واقع پول مردم و حق الناس است و با دیگر صندوق ها تفاوت دارد پس نباید هر روز یه برنامه ای تنظیم شود که به این صندوق دست اندازی شود.

نقوی حسینی تشریح کرد: بدون شک دست اندازی به صندوق تامین اجتماعی برای بازنشستگان مشکل ایجاد می کند عنوان کرد: متاسفانه همیشه این دست اندازی ها هم از جانب دولت نیست و مجلس هم گاهی دخیل است با این تفاوت که مجلس سازکار جبران را پیش بینی می کند ولی دولت متعهد به انجام ان نیست.

عضو فراکسیون کارگری مجلس افزود: بیمه قشرهای دیگر را به صندوق تامین اجتماعی متصل می کنند بعد دولت هم جبران پیش بینی شده توسط مجلس هم اجرا نمی کند لذا این مهمان های ناخوانده از سفر کارگر می خورند و به همین جهت است که امروز بیش از 180 هزار میلیارد تومان دولت به صندوق تامین اجتماعی بدهکار است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه با این حجم بدهی‌ها، صندوق نمی‌تواند به اعضایش خدمات بدهد گفت: علیرغم اینکه هر سال در بودجه، وظیفه پرداخت بدهی دولت مندرج می‌شود اما دولت ادا نمی‌کند و باید با دریافت این مبالغ، سطح خدمات به اعضا را ارتقا دهیم.

انتهای پیام/س*
آدرس کوتاه :