شناسه : 32758008
رئیس اداره منابع طبیعی بافق:


رئیس اداره منابع طبیعی بافق گفت: در راستای مبارزه با زمین خواری 4 هکتار از اراضی منابع طبیعی بافق از زمین‎خواران خلع ید شده است.

به گزارش یزدرسا به نقل از  بافق خبر؛ زمین خواری اصطلاحی است که چند سال اخیر به علت سوءاستفاده های مختلف و کثرت کلاهبرداری‎ها در املاک و اراضی رواج یافته است و در قوانین عنوان خاصی تحت نام زمین خواری وجود ندارد. اگر زمین خواری از جلوه های کلاهبرداری محسوب شود، مجرم بر اساس قانون به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می شود(عده‌ای نیز زمین خواری را مشمول ماده 690 قانون مجازات اسلامی می دانند) یکی دیگر از قوانین در مبارزه با امر زمین خواری، قانون ثبت مصوب سال 1310 است و با افرادی که مال دیگری را به طور تصنعی مال خود معرفی کرده و برای آن سند دریافت می کنند، برخورد می شود.

در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است " زمين‌خواري، جرم پيچيده‌اي است که دست‌هاي زيادي در پس آن ديده مي‌شود، برخورد قاطع قضايي مي‌تواند اين دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر مي‌رسد سازمان‌هاي دولتي بايد در واگذاري‌ها دقت کنند تا زمين‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمين‌خواران رها نشود."

کمال کریمی رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بافق گفت: بحث کوه‎خواری، دریاخواری و زمین خواری مقوله ای است که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند.

وی در ادامه افزود: شهرستان بافق بالغ 850هزارهکتار مساحت دارد که از این مقدار 810هکتار اراضی ملی تحت عنوان اسنادملی، سند دولت جمهوری اسلامی ایران نمایندگی سازمان جهانگردی و مراتع کشور ثبت شده که مسئول حفاظت وحراست آن برعهده منابع طبیعی است.

کریمی در خصوص بحث زمین خواری در شهرستان بافق تصریح کرد: در سال گذشته محدوده ای را تحت عنوان اراضی غرب دشتخون به مساحت هزارو60هکتار برگ تشخیص تکمیل و برای ثبت، آگهی روزنامه شد و اقدام پیشگیرانه در خصوص زمین خواری حفرکانال حفاظتی بود که منابع طبیعی توانست با اعتبار محدودی آن را انجام دهد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه 4هکتار از اراضی شهرستان بافق از دست زمین خواران خلع ید شده است، گفت: در سال 1396بیش از 4هزار متراراضی  قلع وقمع و 4هکتار نیز خلع ید شده و حدود350هزارمتر مربع پرونده در دادگاه منتظر حکم قلع وقمع و خلع ید است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق اظهار داشت: در زمین خواری دو مقوله وجود دارد: اقدامات پیشگیرانه که شامل آگاهی دادن به مردم و اطلاع رسانی، ایجاد کانال حفاظتی ونصب و مقوله دوم نیز مبارزه یا رفع تصرفی انجام می شود.

کریمی ادامه داد: در مقوله مبارزه، اعمال تبصره یک ماده 55  با توجه به اینکه ما رابط قضایی هستیم با هماهنگی با دادستان زمانی‎که زمینی را مطمئن باشیم جز اراضی ملی است تخریب انجام می‎شود یا اینکه اداره منابع طبیعی از فرد مورد نظر شکایت و از مراجع قضایی دستور گرفته و خلع ید و به نفع دولت مصادره می‎شود.

کریمی در پایان ضمن تشکر از مردم جهت حفظ وحراست از منابع طبیعی گفت: اگر مردم تخلف، تصرف یا آتش سوزی مراتع و بیابان در حوزه منابع طبیعی مشاهده کردند با شماره رایگان 1504 و یا با شماره 32422060اداره منابع طبیعی شهرستان بافق تماس بگیرند.

انتهای پیام/

آدرس کوتاه :