شناسه : 40388986
تحلیلگر مسائل سیاسی:

دشمن امنیت کشور را نشانه رفته است/ باید سطح معلومات جوانان نسبت به جنگ شناختی افزایش یابد


حشمتی تحلیگر سیاسی با اشاره به بیانات اخیر رهبری گفت: انجام همه امور کلان و جزئی نیاز به امنیت دارد و دشمن به همین دلیل امنیت را به عنوان زیرساخت امور کشور نشانه رفته است.

اسماعیل حشمتی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص حوادث اخیر گفت: سیاست و تهدیدهای دشمن از گذشته تا به امروز متناسب با اقتضائات هر دوره تغییر کرده و با گذشت زمان با توجه به استحکام انقلاب اسلامی تهدیدها نیز بیشتر و پیچیده‌تر شده است و امروز در مقابل جنگ ترکیبی دشمن قرار داریم.

کشته‌سازی‌های حوادث اخیر از محورهای جنگ ترکیبی دشمن بود

وی ادامه داد: جنگ سخت که بخشی از جنگ ترکیبی دشمن را تشکیل می‌دهد در شمال غرب و جنوب شرق توسط گروه‌های تروریستی در کشور شاهد بودیم و ترورها و کشته سازی‌ها در حوادث اخیر نیز نمونه‌ای از این جنگ سخت است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با با بیان اینکه جنگ در حوزه نرم سالهاست که وجود دارد و‌ ادامه پیدا کرده است، افزود: این جنگ شامل تغییر باورها و ارزش‌ها متناسب با محتواهای تولیدی با استفاده از ابزارهایی که در دست دشمنان ماست انجام می‌گیرد و متاسفانه ما خودمان در زمینه ابزارهای داخلی از جمله شبکه ملی اطلاعات و اپلیکیشن‌های داخلی که با قوت جایگزین خارجی آنها باشد ورود پیدا نکردیم و‌ باید از همان ابتدا به این فکر می افتادیم که این ابزارها برای پیشبرد اهداف دشمن است و نه خدمت رسانی به مردم.

حشمتی افزود: طبیعی است شرکت امریکایی که اپلیکیشن طراحی می‌کند خدمت رایگان به کسی ارائه نمی‌دهد و اگرچه در ظاهر رایگان است اما در پشت پرده به دنبال اهدافی است و البته منطق سرمایه‌داری نیز این است که به هیچ کس خدمت رایگان نمی‌دهد و کسی که نظام مایه‌داری را بشناسد و آنجا زندگی کرده باشد می‌داند که آمریکا یک سنت آمریکایی به کسی هبه نمی‌دهد مگر اینکه از آن بهره‌برداری چند برابری کند.

تصویرسازی‌های غیر واقعی دشمن برای فریب جوانان

وی با بیان اینکه جنگ شناختی محور دیگری از جنگ ترکیبی دشمن است، افزود: در حال حاضر با محور شناختی جنگ ترکیبی بیشتر از بقیه محورها مواجه هستیم که در آن  از اصل قدرت تحلیلی و عقبه فکری افراد استفاده می‌شود و  به گونه‌ای تصویرسازی می‌شود که واقعیت و حقیقت صحنه با مسائل غیرواقعی اشتباه گرفته شود و این اشتباه منجر به موضع گیری و رفتار و عمل فرد شود.

حشمتی نیروهای مسلح کشور را جزء محجوب‌ترین نیروهای مسلح در دنیا دانست و افزود: نیروهای انتظامی ما در آرام‌سازی جریانات از هیچ سلاحی جز ابزاری چون سپر، باتوم و مواردی که بتوان با آن اغتشاشگران را پراکنده کرد استفاده نمی‌کنند چون ممکن است به امنیت مردم تعدی شود و در حوادث اخیر نیز کشته‌سازی با سلاح شکاری و غیر سازمانی اتفاق افتاد.

وی افزود: نیروهای مسلح و بسیج همیشه در صحنه حاضرند و در حوزه‌هایی چون سازندگی، محرومیت زدایی، تهیه بسته‌های معیشتی برای نیازمندان، مقابله با کرونا و  در حوادثی چون‌سیل و‌ زلزله به مردم کمک می‌کنند و آنجا خبری از دشمن در بازتاب این خدمات نیست اما در موقعیت‌هایی چون حوادث اخیر تصویری که از نیروهای مسلح ما به نمایش در می‌آید اتفاقات غیرواقعی از جمله کشته‌سازی‌ها است که دشمن برای روشن نگه داشتن فتنه‌ آن‌ها را به این نیروهای مسلح منسوب می‌کند و جوان ما که نسبت به این جنگ‌های شناختی معلوماتی ندارد فریب می‌خورد.

هنرمندان و ورزشکاران بی بصیرت، تکمیل کننده پازل دشمن

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه متاسفانه برخی هنرمندان، ورزشکاران و بازیگران در تکمیل پازل دشمن کمک می‌کنند، افزود: این موضوع نشان‌دهنده این است که جامعه ما نیاز دارد تا سطح معلومات خود را نسبت به جنگ‌های شناختی بالا ببرد و وظیفه آموزش و پرورش و آموزش عالی در این زمینه سنگین و چندین برابر می‌شود.

حشمتی اضافه کرد: توقع نداریم کسی که می‌تواند جریان اجتماعی ایجاد کند و عقبه اجتماعی دارد مثل یک ورزشکار، مجری، هنرمند و ... فریب جنگ شناختی را بخورد چرا که عده‌ای را با خود  همراه می‌کند و جوان احساساتی حرف او را باور می‌کند و این نشان می‌دهد که جامعه ما برای پیشرفت باید الگوهای خود را عوض کند و مادامی که الگوی جوانان ما به جای سلبریتی، یک دانشمند، عالم، نخبه و فرهیخته که بینش و سواد نسبت به جنگ‌های شناختی دارد نباشد پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: از نظام آموزشی توقع داریم که سطح شناخت مردم به حوزه‌های جنگ‌های ترکیبی و شناختی را در همه سطوح از دانش‌آموز تا دانشجو بالا ببرد در گذشته باید در این زمینه برنامه‌ریزی انجام میشد اما هنوز هم دیر نیست و باید بازنگری شود و اقدامات لازم انجام گیرد.

امنیت زیرساخت همه امور کشور است

این کارشناس سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات رهبری در خصوص نیرو‌های مسلح، زیرساخت همه فعالیت در کشور را امنیت دانست و افزود: انجام همه امور روزمره و اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... نیاز به امنیت دارد و دشمن به همین دلیل امنیت کشور ما را نشانه رفته است و عده‌ای را در کشور با خود همراه می‌کند.

حشمتی وضعیت اخیر بازار بورس و افزایش یافتن نرخ دلار را از نشانه‌های زیرساخت بودن امنیت در همه امور کشور دانست و افزود: دشمن به همین دلیل در تلاش است که جامعه ما را ناامن کند هر چند که عقبه‌ای هم ندارد و با تغییر رویکرد با تعداد معدود در جغرافیایی پراکنده در تلاش است نشان دهد در کل کشور ناامنی وجود دارد و این ناامنی را گسترش دهد و‌ عده‌ای که در حوزه جنگ شناختی آموزش ندیدند و سطح سواد پایین دارند را با خود همراه کند.

دشمن امنیت ایران را نشانه رفته است

وی با بیان اینکه امنیت در کشورهای دیگر حتی در کشورهای به ظاهر پیشرفته نکته کلیدی است، اضافه کرد: اوکراین به دلیل اینکه در ایجاد امنیت استقلال ندارد به وضع فعلی دچار شده است، کره جنوبی که به زعم بسیاری کشور پیشرفته است نیروهای آمریکا در صورت جنگ عهده‌دار اداره جنگ و تامین امنیت آن هستندکه ضعف به حساب می‌آید، اروپا نیز زیر چتر ناتو امنیت خود را تامین می‌کند که این به معنی عدم استقلال است.

حشمتی با بیان اینکه آمریکا می‌داند که ایران از نظر امنیتی استقلال دارد و قصد دارد این زیرساخت را نابود کند، تصریح کرد: از آنجا که آمریکا در حوزه خارجی و نظامی به واسطه پیشرفت‌های دفاعی ایران، توان مقابله با کشور ما را ندارد از شکل‌های دیگر  جنگ ترکیبی استفاده می‌کند و  ناامن‌سازی از درون کشور ما را در پیش گرفته است و متاسفانه اینجاست که عده‌ای را با فریب همراه خود کرده و در صدد از بین بردن امنیت برمیاید.

وی گفت: کسانی که با دشمن همراه می‌شوند و به دلیل داشتن پایگاه اجتماعی عده‌ای را برای ناامن سازی با خود همراه می‌کند خواسته یا ناخواسته به تک تک افراد این جامعه خیانت می‌کند چرا که نه تنها موجب مختل شدن امور کلان اقتصادی، فرهنگی و ... در کشور، بلکه موجب مختل شدن امور روزمره تک تک اعضای این جامعه می‌شوند.

سوار شدن دشمن بر ماجرای فوت مهسا امینی

این تحلیلگر سیاسی عنوان کرد: البته باید دولت فضایی را برای تخلیه هیجانات شهروندان در کشور و اعلام اعتراض و انتقادات فراهم کند، اگر اعتراض پایه عقلانی هم نداشته باشد تا زمانی که جوان و نوجوان ما به بلوغ فکری لازم برسد باز هم فضایی برای انتقاد وجود داشته باشد تا وقتی که مسائل تبیین شود و در محیطی سالم به عقبه و ریشه برخی سیاست‌ها پی ببرد.

وی تصریح کرد: امروز دشمن بر جنازه مهسا امینی سوار شده است و روزهای آینده بر کشته‌سازی‌ها ‌و‌ موج‌های دیگر سوار می‌شود چون جان انسان‌ها برایش اهمیتی ندارد،  وقتی آمریکا شهروندان خودش برایش اهمیت ندارد و با ضربه گلوله می‌کشد و از پلیس خود در کشتن شهروندان خود حمایت می‌کند طبیعی است برای شهروند ایرانی دلش نسوخته است و این جوسازی‌ها و واکنش‌ها برای از بین بردن امنیت به عنوان زیرساخت در کشور است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.