شناسه : 38678309
اعتراف اصلاح‌طلبان به یک واقعیت؛

دل بستن به بایدن مشکلی را حل نخواهد کرد


واقعیت این است که فضای کنونی حاکم بر ایران و آمریکا نسبت به فضای این دو کشور در شش سال قبل و زمان انعقاد برجام، بسیار متفاوت است.

به گزارش یزدرسا، علیرغم شکست ایده دولت در مذاکره با آمریکا و نتایجی که این ایده امروز بر اقتصاد کشور حاکم کرده است، اما به نظر می‌رسد کسانی همچنان مذاکره با آمریکا را به عنوان رویکردی نه برای حل مشکلات کشور بلکه برای رسیدن دوباره به قدرت دنبال می‌کنند.

پیروزی بایدن فایده اقتصادی برای مردم ندارد

تا جایی که روزنامه شرق یکی از اصلی‌ترین رسانه‌های جریان سازش در مطلبی با عنوان "ظرفیت‌های بایدن برای اصلاح‌طلبان" نوشت: «اصلاح‌طلبان چند مدتی است تأکید می‌کنند که ریاست‌جمهوری بایدن از هر نظر به نفع ایران خواهد بود، زیرا در صورت تغییر دولت آمریکا امکان مذاکره با این کشور وجود خواهد داشت؛ هرچند مذاکره در شرایطی که به هر حال تحریم‌های گسترده‌ای از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده، قدری سخت است و به‌نظر می‌رسد که مدتی طول بکشد تا این تحریم‌ها رفع شود و در شرایطی مانند آنچه پیش از خروج ترامپ از برجام شاهد بودیم، ایران و آمریکا بتوانند در فضایی به دور از تهدید مذاکره کنند. با همه اینها به نظر نیروهای اصلاح‌طلب، حضور بایدن در کاخ سفید می‌تواند باعث گشایش روزنه‌هایی شود که در صورت انتخاب مجدد ترامپ همان روزنه‌اندک هم بسته می‌شود.» به عبارتی این روزنامه معتقد است پیروزی بایدن فایده اقتصادی برای مردم ندارد اما برای اصلاح‌طلبان خوب است‌.

دل بستن به بایدن توهم است

با این وجود، برخی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب دل بستن به رئیس‌جمهور جدید آمریکا را توهم می‌دانند و معتقدند تفاوت خاصی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا وجود ندارد.

محمد عطریانفر عضو برجسته حزب کارگزاران در این رابطه می‌گوید: «موضع سلبی‌ مردم نسبت به ترامپ ناشی از واقعیت خارجی است ولی تصور اینکه اگر بایدن بیاید، نان‌شان در روغن است، این یک توهم است.

سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکایی‌ها اینطور است که دموکرات‌ها اول مذاکره می‌کنند و بعد می‌زنند، جمهوری‌خواهان اول می‌زنند و بعد مذاکره می‌کنند. تفاوت چندانی با هم ندارند.»

بازگشت به برجام واقعیت ندارد

احمد زیدآبادی فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز می‌گوید: «قرار بود هیلاری کلینتون [پس از رئیس‌جمهور شدن در سال ۲۰۱۶] تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کند. پیرو این واقعیت یقینا گزاره‌ای به نام "بازگشت به برجام از سوی دولت جو بایدن" هم گزاره‌ای نادرست و به دور از واقعیت است.

پس به نظر می‌رسد که از هم‌اکنون هر گونه تلاش سیاسی و دیپلماتیکی که در داخل برای مذاکره‌ با امریکا شروع شود قطعاً به معنای بازگشت به برجام نیست، بلکه در حقیقت تلاشی برای شکل‌گیری برجام جدید و یا به عبارت دیگر خلق برجام ۲، ۳، ۴ خواهد بود.

معتقدم مسئله پیگیری مذاکره ایران با دولت جو بایدن از طرف برخی از شخصیت‌های منسوب به جریان اصلاح‌طلب و یا معتدلین حامی دولت بیشتر از آن جهت است که می‌خواهند کرسی ریاست‌جمهوری را به دست بگیرند؛ متاسفانه این افراد صرف نظر از اینکه کشور به کدام سمت و سو کشیده خواهد شد، سعی دارند تعدادی از مناصب را در اختیار بگیرند و برای توجیه آن عنوان می‌کنند که اگر ما نباشیم وضعیت کشور بحرانی خواهد شد.»

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در عمل تفاوتی ندارند

حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت خارجه در دولت اصلاحات نیز می‌گوید: «واقعیت این است که اگر آقای ترامپ از برجام خارج نشده بود، دموکرات‌ها چنین برنامه‌ای را برای برجام داشتند. آن‌ها می‌خواستند بعد از یک دوره 3 یا 4 ساله قید و شروطی را به برجام اضافه کنند. خروج ترامپ از برجام صرفا این برنامه دموکرات‌ها را پیش انداخت.

ممکن است در دوران دموکرات‌ها مواضع آنان متفاوت با جمهوری‌خواهان باشد ولی در عمل بعید است که آنان بخواهند نسبت به برجام، بی‌قید و شرط آن را دوباره قبول کنند.

یکی از خطراتی که منافع ملی را تهدید می‌کند، اشتیاق بیش از حد برخی در داخل کشور نسبت به مذاکره با آمریکاست. مذاکره زمانی ارزشمند خواهد بود که به حفظ منافع ملی بیانجامد و در غیر اینصورت بی‌ارزش و آسیب‌زا است.

اینکه باب مذاکره باز می‌شود یا نمی‌شود، نباید مساله‌ای باشد که ذهن و تصمیمات ما را به خودش مشغول کند. آمریکا همواره دنبال آن است که اشتیاق به مذاکره را در طرف مقابل خودش ایجاد کند و با استفاده از این وضعیت مذاکره را از موضع بالا انجام داده و بتواند بیشترین امتیاز را گرفته و کمترین امتیاز را به طرف مقابل بدهد.»

بایدن شرایطی را که ترامپ ایجاد کرده تغییر نمی‌دهد

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در یادداشتی نوشت: «شاید عده‌ای مسرور و خشنود باشند اما بدانند و بدانید بایدن حداقل تا شش ماه مسیر ترامپ را ادامه می‌دهد زیرا مسئله ایران اولویت نخست نیست و رئیس‌جمهور جدید حاضر نیست مفت و مجانی شرایطی را که ترامپ برای تهران ایجاد کرده تغییر دهد.

ضمن آنکه هرچقدر ترامپ به دنبال تصمیمات هیجانی و شخصی بود، بایدن منطقی و سیستمی تصمیم می‌گیرد و به احتمال فراوان حاضر نیست با دولتی مثل دولت روحانی توافق کند.

این نکته را هم از ذهن نباید دور نگه داشت که اگر بر فرض حسن روحانی کارنامه قابل دفاعی داشت و حداقل پایگاه مردمی خود را حفظ نموده بود امکان ایجاد تحولی میان تهران و واشنگتن در این دولت وجود داشت ولی ساکن جدید کاخ سفید حتماً می‌داند که دولت تدبیر و امید کارنامه غیر قابل دفاع دارد و حامیان شاخص و اصلی او نیز که اصلاح‌طلبان هستند هرچقدر زمان می‌گذرد بیشتر چهره واقعی خود را به مردم نشان می‌دهند.»

اوضاع نسبت به گذشته تغییر کرده است

آنچه مشخص است اینکه هرچند کسانی مذاکره را اهرمی می‌دانند که به واسطه آن می‌توانند اهداف سیاسی‌شان را در داخل کشور و به ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دنبال کنند، اما واقعیت این است که فضای کنونی حاکم بر ایران و آمریکا نسبت به فضای این دو کشور در شش سال قبل و زمان انعقاد برجام، بسیار متفاوت است و دیگر قرار نیست شاهد همان رخدادها باشیم.

این واقعیتی است که حتی وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در زمان دولت اوباما نیز به آن اذغان دارد و می‌گوید: «ما در سال ۲۰۱۶ نیستیم بلکه اکنون در سال ۲۰۲۰ و نزدیک به سال ۲۰۲۱ قرار داریم. زمان گذشته و اوضاع تغییر کرده است.»

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.