شناسه : 2484861
امام جمعه ابرکوه:

ذبح حیوان درتشیع جنازه ها بدعتی نامشروع است!


امام جمعه ابرکوه گفت: ذبح گاو و گوسفند در تشیع جنازه یکی از بدعت های غلط و خلاف شرع است که در بین مردم رایج شده است.

به گزارش یزد رسا به نقل از سروابرکوه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه، درخطبه های نمازجمعه اظهار داشت: متاسفانه در این شهر بسیاری از بدعت های غلط و مضر پایه گزاری شده است که جز رنج و غم برای محرومین چیز دیگری دربر ندارد.

حجت الاسلام حسینی افزود: یکی از این بدعت های مضر این است که در تشییع جنازه ها جلو جنازه گاو و گوسفند بکشیم. قربانی صدقه است و صدقه برای سلامتی است؛ مرده که سلامتی نمی خواهد!

حسینی افزود: اگر هم برای خیرات می کشید، جلو جنازه نکشید. فکر این باشید بیچاره ای که فقیر است یا یتیم و صغیر دارد نمی تواند گوسفند ذبح کند، احساس حقارت می کند یا از ترس حرف مردم مجبور به قرض و وام می شود یا از حق یتیم بر می دارد!

وی گفت: دستور دینی این است که نگذارید از خانه صاحب عزا دود بلند شود. حالا ما رسم کرده ایم که چند وعده شام و غذا خانه متوفی باشیم یا از آن بدتر مراسم عزا را مشابه مراسم عروسی، در تالار بگیریم و بریز و بپاش کنیم؟!

امام جمعه ابرکوه ابراز داشت: اصل در عزا برای متوفی غم زدائی از غم دیدگان و مراسم ختم و قرآن خوانی و روضه حضرت سید الشهدا (ع) است که با یک چای انجام می گیرد. مگر عروسی دارید که در ختم چند رقم میوه و آبمیوه و شیرینی توزیع می کنید. این کار ها برای متوفی سودی ندارد برای شما هم این خودنمائی ها، پرستیژ و آبرو نمی آورد، جز مضاعف کردن رنج فقرا و محرومین که نمی توانند به این بدعت های ما عمل کنند!

حجت الاسلام حسینی گفت: مجلس ختم مجلس موعظه برای باز مانده و فاتحه و فیض معنوی برای متوفی است نه مجلس تفاخر و کلاس گزاری! اگر پول زیادی دارید برای متوفی مسجد و مدرسه علمیه و تکیه بسازید و خرج ایتام و فقرا و کمیته امداد کنید.

حسینی تصریح کرد: بهشت زهرا مرکز بیداری از خواب غفلت و تنبّه و موعظه است نه مرکز تفاخر و خودنمائی که با مراسم پر خرج و صدا های گوش خراش بلند گوها، مردم آزاری کنیم.

وی اذعان داشت: گاهی می بینیم مراسمی در بهشت زهرا چند میلیون هزینه داشته است. شما که دارید، حداقل به فکر نیازمندان هم باشید، که این خرج های غلط و اسراف گناه است نه ثواب. چون اولا با یک حبه رطب هم فیض خیرات به متوفی می رسد ثانیا آدمی که ندارد باید نزد مردم خجالت بکشد و هزار مصیبت دیگر…

امام جمعه در پایان گفت: توصیه می کنم که بیائیم سنت های غلط و بدعت گذاری های مضر برای خودمان درست نکنیم. برای محرومین با کارهای غلط مشکل آفرین نباشیم. هیئات مذهبی در تکایا، شهرداری و متولیان بهشت زهرا روش ساده فاتحه خوانی را ترویج کنند و مردم مجری آن باشند.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.