شناسه : 4925907
قابل توجه دوستداران گلها؛


اگر مایلید راز ماندگاری گلهای آپارتمانی در گرمای کویر را بدانید و اگر قصد مسافرت دارید و نگران خشک شدن گلهای گلدان منزل خود هستید بهتر مطلب زیر را که حاصل سالیان تجربه است بخوانید.

به گزارش یزدرسا به نقل از خبرنگار یزدبانو، استان کویری یزد از کمبود آب رنج می برد و فضای سبز شهری نیز هزینه های گزافی برای نگهداری لازم دارد .هنوز خانه های قدیمی با قدمت ۵۰ سال به بالا و خانه هایی که در ۳۰ سال گذشته در یزد بنا شده است دارای باغچه است ولی متأسفانه با افزایش جمعیت و کمبود زمین برای ساخت، دیگر از فضای سبز منازل خبری نیست و حتی کم کم گلخانه هایی که روزی به منازل زیبایی و طراوت می بخشید در حال تخریب شدن است و به فضای اتاق ها افزوده می شود.
یکی از دلایل شادابی و طراوت در منزل و  افزایش روحیه افراد خانواده به ویژه زنان و کودکان که بیشتر وقت خود را در منزل به سر می برند وجود گلدان های زیبای طبیعی با رنگ های متنوع و آبیاری آنهاست.
اگر مایلید در خانه خود گلدان های آپارتمانی پرورش دهید و یا گلدان های شما دارای طراوت و شادابی لازم نیستند مطلب زیر را حتما بخوانید.

*بخاری و شوفاژ ضد شادابی گل
هرگز گلدان را مستقیما در معرض نور آفتاب یا کنار رادیاتور شوفاژ قرار ندهید زیرا خیلی زود طراوت و زیبایی خود را از دست می دهد.

*راز افزایش طول عمر گل
ظرفی را پر از آب کنید و گلدان را  در آن قرار دهید، به صورتی که تا نیمه گلدان در آب قرار گیرد. با این کار گیاه آب مورد نیاز خود را از طریق ریشه جذب می کند.

*جلوگیری از شته زدن گلدان
یک حبه سیر را داخل خاک گلدان قرار دهید. با این کار گل شما هرگز شته نمی زند.

*آبیاری در زمان مسافرت
یک عدد حوله ای را که دیگر لازم ندارید دور نیندازید و برای چنین مواقعی کنار بگذارید. اگر می خواهید برای چند روز به مسافرت بروید دیگر نگران گلدان های خود نباشید.حوله ای را داخل تشت یا وان حمام پهن کنید و آن را کاملا خیس نمایید. سپس تمام گلدان ها را روی حوله قرار دهید.
بطری نوشابه را پر از آب کنید و آن را به صورت وارونه داخل خاک قرار دهید، به نحوی که سر شیشه داخل خاک قرار گیرد. به این ترتیب گل ها تا مدتی از ذخیره آب بطری استفاده خواهند کرد.

*رشد بهتر گلها
هرچند وقت یکبار برای هر گلدان یک قرص ضد بارداری LD را در آب حل کنید و به گلدان ها بدهید، این قرص تأثیر فراوانی در رشد گل دارد.

*تمیز کردن برگ گل
چند قطره گلیسیرین را روی پارچه نرمی بریزید و با آن برگ گل ها را تمیز کنید. این کار تأثیر فراوانی در تمیزی گل ها دارد.می توانید مخلوط مساوی از آب و شیر تهیه کنید و پارچه نرمی را به آن آغشته نمایید و با آن گل ها را تمیز کنید.

*فاصله بین گلدان و بشقاب
لازم است که بین گلدان و بشقاب زیر آن فاصله باشد زیرا آبی که از گلدان خارج می شود در بشقاب جمع شده ریشه ها را از بین می برد. برای ایجاد این فاصله، یک قطعه سنگ مرمر را تکه تکه کنید و در زیر گلدان قرار دهید تا گدان روی سنگ ها قرار گیرد.

*قلمه زدن
برای قلمه زدن از روش زیر استفاده کنید:
ساقه قلمه را به اندازه ۲ یا ۳ سانتی متر داخل ماسه قرار دهید و هر روز به آن آب دهید تا ریشه کند و بعد آن را به گلدان اصلی انتقال دهید.بهتر است که روی ظرف قلمه زده را با پلاستیک فریزر را بپوشانید تا گیاه زودتر ریشه کند. چنانچه خواستید قلمه را در آب قرار دهید، داخل آب آن یک حبه قند بیندازید.

*کرم خاک
اگر مشاهده کردید که خاک گلدان شما کرم زیاد دارد، آنها را از بین ببرید زیرا کرم زیاد دور ریشه را می گیرد و آن را خفه می کند:
تشتی را تا نیمه آب کنید. سپس گلدان را درون آب قرار دهید به طوری که تا نیمه گلدان آب باشد. نصف روز گلدان را به همین صورت بگذارید بماند زیرا آب باعث می شود که کرم ها نتوانند نفس بکشند و از ته گلدان داخل آب می شوند.
توجه: بین کف گلدان و تشت آب چند سانتی فاصله داشته باشد.

*راست ماندن گل ها
برای راست ماندن گل ها، گلدان را هر چند وقت یک بار کمی بچرخانید تا کجی آن از بین برود.

*رشد گیاه با قرص آسپرین
یک عدد قرص آسپرین را در آب حل کنید و هر چند وقت یکبار با آن به گل ها آب دهید.

*محل مناسب برای گلدان
گلدان باید در جایی معتدل و خنک قرار گیرد.هرگز گلدان را در مجاورت منابع حرارتی قرار ندهید و هر چند وقت یکبار پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه و سالم وارد اتاق شود.
آدرس کوتاه :


یگانه
سلام .ممنون ازسایت خوبتون
میخواستم بدون با قرص ال دی گلها بیشتر رشد میکنن یا با قرص آسپرین؟؟؟
پست شده در ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۰۷:۲۵