شناسه : 38077120

راهکاری برای جبران کم آبی در کویر


مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: طرح آبیاری نوین با هدف صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آبی در سال‌های اخیر با استقبال چشمگیر کشاورزان مواجه شده است.

محمد جعفری مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: تاکنون طرح آبیاری نوین با هدف صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آبی موجود و بر اساس شرایط اقلیمی در ۴۰۰ هکتار اراضی شهرستان به خصوص در بخش مرکزی اجرا شده است.

او افزود: این نوع کشت به خاطر خروجی مناسبی که دارد در سال‌های اخیر با فرهنگ‌سازی انجام شده با استقبال چشمگیر کشاورزان مواجه شده است.

جعفری ادامه داد: کشت در فضای گلخانه برای تولید خیار سبز، گوجه فرنگی و انواع گل جزء این طرح است که با حمایت دولت روز به روز در این شهرستان در حال گسترش است.

این مسئول بخش کشاورزی شهرستان اظها داشت: برداشت محصولات کشاورزی در بخش گلخانه با اجرای این روش یک و نیم برابر زمین‌های زراعی با اّبیاری غرقابی است.

جعفری گفت: برای فرهنگ‌سازی و گسترش این شیوه آبیاری و کشت تاکنون نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و از طریق فضای مجازی اقدام شده و این دوره‌ها ادامه دارد.

اراضی کشاورزی مهریز ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این میزان ۱۰ هزار هکتار باغات و بقیه مزروعی است و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه، از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار (۲۹ درصد) زارعی و ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار (۷۱درصد) به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

در استان یزد سال ۹۷، ۵۹۰ هزار تن محصولات زراعی، ۲۵۳ هزار تن محصولات باغی، ۵۱۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای و ۳۹۲ هزار تن محصولات دامی تولید شد.

در سال گذشته ۴۲۰ هزار تن (۶۰ درصد) محصول به بازار‌های روسیه و عراق و کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر شد.

یزد از لحاظ تولید محصول گلخانه‌ای مقام دوم کشور را داراست و تاکنون در این بخش زمینه اشتغال ۱۶ هزار نفر فراهم شد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :