شناسه : 38484379
رزمنده هشت سال دفاع مقدس:

راه‌حل موفقیت در همه عرصه‌ها روحیه جهادی و انقلابی زمان دفاع مقدس است


رزمنده دفاع مقدس گفت: راه‌حل موفقیت در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و در عرصه سبک زندگی همان روحیه جهادی زمان دفاع مقدس است.

سرهنگ غلامرضا نصیری از رزمندگان و پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار یزدرسا ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس مردم ایران گفت: بنده متولد سال 44 هستم، تا سال 56 مدرسه می‌رفتم و تا کلاس پنجم خوانده‌ام و بعد با توجه به اینکه پدر کشاورزی داشتند، دیگر ادامه تحصیل ندادم البته ایشان تأکیدشان بر ادامه تحصیل بود. ما در آن دوران هم کار کشاروزی و هم کار بنایی انجام می‌دادیم؛ زمانی که جنگ آغاز شد ما با بچه‌های محل تصمیم گرفتیم به جبهه برویم.

هنوز علائم آموزش‌های قبل از جبهه روی دستم وجود دارد

وی درباره نحوه آشنایی خود با دفاع مقدس و چگونگی حضور در این میدان افزود: بیشتر آشنایی ما با مسائل جبهه از طریق اخبار و تلویزیون بود؛ البته قبل از آن در تابستان سال 60 در منطقه ما یعنی روستای باغ دهوک مهریز آموزش‌هایی برگزار می‌شد و من نیز در این کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کردم مثلا ما را به صحرا می‌بردند و سینه‌خیز انجام می‌‌شد و جالب اینکه هنوز علائم آن سینه‌خیز بر روی آرنج دست‌های من وجود دارد.

این رزمنده دفاع مقدس اظهار داشت: در مردادماه سال 60 بود که من برای اعزام به جبهه ثبت‌نام کردم که در آن برهه، از مهریز 5-6 نفر بودیم که رفتیم یزد و آنجا حدود دو هفته آموزش دیدیم و بعد به کردستان اعزام شدیم و به بانه رفتیم. در آن برهه در کردستان شرایط خاصی حاکم بود بدین صورت بود که از کرمانشاه به سنندج فقط روزها تردد صورت می‌گرفت و ماشین‌ها با اسکورت رفت وآمد می‌کردند.

نصیری خاطرنشان کرد: آنجا کارهایی که انجام می‌شد بیشتر حفاظت از خود شهر بانه بود و شب‌ها که می‌شد کمین‌هایی اطراف شهر و بیشتر ورودی‌های شهر گذاشته می‌شد برای اینکه از ورود ضدانقلاب جلوگیری شود که معمولا ما سر شب تا ساعت دو و سه شب به کمین می‌رفتیم بعد هم زمانی که احساس می‌شد دیگر مشکل خاصی وجود ندارد اعلام می‌کردند که برگردیم؛ بعضا هم در طول این مدت دو سه مورد عملیات‌های ایذایی انجام می‌شد که مثلا ضربه‌ای به ضدانقلاب زده شود.

وی ادامه داد: حدود چهار ماه در بانه بودم که بعد برگشتیم به یزد و وقتی آمدم اینجا مجددا برگشتم به همان کار بنایی خودم تا اینکه دوستان از سپاه آمدند و گفتند بیا جهت عضویت سپاه که دو ماهی طول کشید و در این مدت ازدواج کردم. وارد سپاه شدم و سال 61 آموزش دوره عمومی سپاه را در پادگان غدیر اصفهان گذراندم؛ بعدا در مهریز هم که بودم بیشتر در قسمت آموزش مشغول بودم در مدارس و در محله‌های مختلف می‌رفتیم آموزش‌های نظامی می‌دادیم.

شهادت 90 یزدی در عملیات والفجر دو

پیشکسوت دفاع مقدس اضافه کرد: مجددا در تیرماه سال 62 توفیق پیدا کردم و این بار به عنوان پاسداری به جبهه اعزام شدم و تا نزدیک‌های پایان جنگ یعنی فروردین سال 67 در جبهه بودم. چون آن زمان هنوز تیپ الغدیر تشکیل نشده بود عمده نیروهای یزدی به لشکر نجف می‌رفتند که ما وقتی اعزام شدیم برای عملیات والفجر دو که در حاج عمران پیران‌شهر عملیات انجام شد ما عضو لشگر نجف بودیم؛ حدود سه تا گردان نیروهای یزدی بودند که سردار فرهنگ‌دوست، شهید انتظاری و آقای هدایتی فرمانده آن‌ها بودند.

نصیری عنوان کرد: اوایل مهرماه سال 62 تیپ الغدیر تشکیل شد که بعد ما وارد تیپ شدیم و آنجا تابع تیپ بودیم و تا اوایل سال 66  در اهواز بودیم بعد رفتیم سمت غرب که چند عملیات از جمله عملیات‌های نصر هفت، بیت‌المقدس دو و بیت‌المقدس چهار آنجا انجام شد. در عملیات والفجر دو به عنوان بیسیمچی فرمانده گردان شهید انتظاری بود که در آن عملیات بین 80 تا 90 یزدی شهید شدند که 14 نفرشان هم مهریزی بودند.

وی بیان کرد: قبل از عملیات والفجر چهار، تیپ الغدیر تشیکل شد و آنجا تصمیم گرفتند که ما به واحدهای تخصصی تیپ برویم و من آنجا پدافند هوایی را انتخاب کردم و در عملیات والفجر چهار به عنوان پدافند هوایی خدمه توپ‌های 14 میلیمتری و 57 میلیمتری بودم.

رزمنده دفاع مقدس یادآور شد: اولین عملیاتی که تیپ الغدیر انجام داد عملیات خیبر در منطقه طلائیه و جزایر مجنون بود که انجام شد و بعد هم عملیات بدر بود که در هورالعظیم انجام شد که آنجا من یگان دریایی بودم؛ در عملیات‌های کربلای چهار، پنج و کربلای هشت هم که در منطقه شلمچه و خرمشهر بود من حضور داشتم.

نصیری گفت: عملیات بدر اولین عملیاتی بود که تیپ الغدیر می‌خواست نیروها را با قایق ببرد و یگان دریایی تشکیل شده بود من که جانشین گردان پدافند بودم یکی از گروهان‌های ترابری دریایی را بر عهده من گذاشتند و در منطقه ماهشهر آموزش دیدیم و بعد وارد منطقه عملیات شدیم و چهار الی پنج ماه در یگان دریایی بودم.

انسجام و وحدت بین رزمندگان عامل موفقیت در دفاع مقدس

وی درباره عوامل موفقیت رزمندگان اسلام در جریان هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: ویژگی مهمی که آن زمان وجود داشت و در موفقیت ما در هشت سال دفاع مقدس بسیار تعیین کننده و تأثیرگذار بود انسجام و وحدتی بود که بین همگان وجود داشت. این در حالی است که در فضای عمومی جامعه نیز سطح توقعات خیلی کمتر از الان بود و بسیاری از رسوم نادرست و چشم و همچشمی ها در بین مردم وجود نداشت و اگر هم بود خیلی کم بود.

پیشکسوت دفاع مقدس افزود: در ازدواج‌ها خیلی آسان گرفته می‌شد و خود من با شرایط بسیار آسان و با کمترین پول ازدواج کردم و اصلا و ابدا خبری از آن سختگیری‌ها نبود یعنی من آن زمان با دارایی6 هزار تومان ازدواج کردم و حدود سه سال در یک اتاق 2 در 3 مستقر بودیم.

نصیری خاطرنشان کرد: امروز سطح توقعات بسیار بالا رفته و آن اعتقادات هم در برخی‌ها وجود ندارد، به عنوان مثال وقتی از فرد سئوال می‌کنیم که چرا صاحب فرزند نمی‌شوی پاسخ می‌دهد که هزینه‌اش زیاد است در حالی که اگر اعتقاد ما به خداوند عمیق باشد، می‌دانیم که خداوند می‌گوید هرکس را آفریده است روزی‌اش را هم می‌دهد.

وی ادامه داد: من خودم سراغ دارم فردی را که بیش از 10 فرزند دارد و همه‌شان هم موفق هستند این در حالی است که فرد مثلا یک راننده ساده بوده و نه اینکه یک مسئول بلندپایه باشد، اما اکثریت جامعه در فرزندآوری کوتاهی می‌کنند که این البته نشان‌ دهنده این است که ما به نوعی به خداوند سوءظن داریم.

راه‌حل موفقیت در همه عرصه‌های روحیه جهادی و انقلابی زمان دفاع مقدس است

رزمنده دفاع مقدس تأکید کرد: روحیه‌ای که در دوران هشت سال دفاع مقدس بر جبهه حاکم بود بسیار تأثیرگذار بود، در آن برهه روحیه همدلی خاصی حاکم بود و مثلا فرمانده و سربازان باهم غذا می‌خوردند این در حالی است که امروز در اداره‌ها چنین فضایی حاکم نیست. روحیه‌ای حاکم بود که به تعبیر سردار سلیمانی فرمانده می‌گفت بیا بعنی خودش اول می‌رفت و این روحیه بود که موجب موفقیت ما در هشت سال دفاع مقدس علیرغم نابرابری امکانات مادی و تجهیزات نظامی در مقایسه با دشمن، شد.

نصیری تصریح کرد: امروز هم هرجایی که آن روحیه جهادی و آن روحیه همدلی وجود داشته باشد ما موفق خواهیم شد یعنی راه‌حل موفقیت در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و در عرصه سبک زندگی همان روحیه جهادی زمان دفاع مقدس است. هرجا هم که آن روحیه نباشد دچار مشکل خواهیم شد و این آن چیزی است که من با تمام وجودم لمس کردم یعنی اگر آن روحیه باشد هرجا دست بگذاریم موفق می‌شویم. یعنی حتی در مسائل اجتماعی و سبک زندگی اگر آن روحیه زمان دفاع مقدس باشد این مشکلاتی که امروز وجود دارد حل وفصل خواهد شد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و هفت ماه مبارزه کادر درمان با این ویروس، عنوان کرد: الان هم شاهد هستیم که افرادی که حتی جز کادر درمان نیستند مانند برخی از طلبه‌ها و بسیجی‌ها وارد صحنه شده‌اند و دارند فعالیت می‌کنن، این در حالی است که کادر درمان و بهداشت هم دارند خودشان را در این راه فدا می‌کنند و شرایط بسیار سختی را در این مدت تحمل کرداه‌ند؛ سخن گفتن درباره آن آسان است اما واقعا شرایط سختی را تحمل می‌کنند به عنوان مثال همین لباسی که کادر درمان در این شرایط مجبور است به تن کند را کسی نمی‌تواند پوشیدن آن را به راحتی تحمل کند؛ یا مثلا اینکه پرستاری فرزند و خانواده خود را رها کند و اینچنین در میدان خدمت به مردم و بیماران حاضر شود، واقعا کار ساده‌ای نیست و یقینا این روحیه جهادی است که می تواند مشکلات را حل کند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :