شناسه : 36881655
کارگردان مستند مردم بالادست:


کارگردان مستند مردم بالادست اولویت تولید این برنامه در روستاها را، بُعد مسافت تا مرکز استان و میزان محرومیت روستا عنوان کرد و اظهار داشت: مهم‌ترین هدف و رسالت ما در ساخت چنین برنامه‌ای این است که بتوانیم مشکلات و درد و دل‌های مردم درزمینهٔ تولید را به گوش مسئولان برسانیم.

به گزارش خبرنگار یزدرسا؛ بیست و دومین جشنواره ملی تولیدات مراکز استان‌های صداوسیما در بجنورد و با شعار «شبکه‌های استانی، توسعه پایدار، رونق تولید» برگزار شد که در آن یزدی‌ها خوش درخشیدند و توانستند سه تندیس و چندین دیپلم افتخار و شایسته تقدیر برنامه‌ها را برای مرکز صداوسیمای یزد به ارمغان آورند که یکی از این آثار برگزیده مجموعه مستند مردم بالادست تولید صداوسیمای مرکز یزد بود که موفق به کسب ۳ عنوان، دیپلم افتخار و تندیس هدهد شد.

دیپلم افتخار و تندیس برترین برنامه روستا، دیپلم افتخار برترین پژوهش و نگارش برنامه‌های گزارشی، دیپلم افتخار برترین گرافیک برنامه‌های گزارشی به این برنامه اختصاص یافت و همچنین در بخش کارگردانی نیز از سوی هیأت داوران، شایسته تقدیر شناخته شد.

به همین بهانه به سراغ «محسن غلام‌زاده مهرآبادی» نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان خوش‌ذوق و خوش استعداد ابرکوهی این مستند جذاب رفتیم و با وی به گفتگو پرداختیم.

غلام‌زاده بابیان این مطلب که ساخت فصل اول مجموعه مستند مردم بالادست از آبان ۱۳۹۶ با رویکرد «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» آغازشده و در جدول تولید و پخش صداوسیمای مرکز یزد قرار گرفت گفت: فصل اول و دوم این مستند پس‌ از اتمام پخش از شبکه یزد، با فرمت HD و از شبکه مستند سیما پخش شد و در آینده نزدیک نیز از شبکه جهانی جام جم پخش خواهد شد.

مستند مردم بالادست؛ نگاهی زیبا به روستاها

کارگردان ابرکوهی در ادامه اظهار داشت: مستند مردم بالادست ایده‌ای نوین است که تلاش کرده تا نگاهی زیبا به روستاها داشته باشد و به همین دلیل این مجموعه توانست از همان ابتدا به‌خوبی با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و مورد استقبال قرار بگیرد.

وی از تولید و پخش فصل سوم مردم بالادست با تغییرات گرافیکی محسوس و با رویکرد رونق تولید، اشتغال و توسعه پایدار در روستاها خبر داد و اظهار داشت: تولید در روستا و گره‌گشایی از مشکلات تولید در این مناطق یکی از موضوعات مطرح و حائز اهمیت در سطح کشور است که مردم بالادست نیز راه خود را در همین مسیر آغاز کرد.

غلام‌زاده تصریح کرد: در همین راستا مجموعه مستند مردم بالادست به موضوعات اقتصاد مقاومتی، تولید در روستا، موانع تولید و رفع آن، مهاجرت معکوس، دلایل ماندن اهالی در روستا، ایجاد اشتغال در روستا درزمینهٔ مختلف کشاورزی، دامداری، صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی و دامی و ... می‌پردازد.

مردم بالادست؛ درد و دل‌های روستائیان را به گوش مسئولان می‌رساند

کارگردان مستند مردم بالادست اولویت تولید این برنامه در روستاها را، بُعد مسافت تا مرکز استان و میزان محرومیت روستا عنوان کرد و اظهار داشت: مهم‌ترین هدف و رسالت ما در ساخت چنین برنامه‌ای این است که بتوانیم علاوه بر معرفی روستا، جاذبه‌ها، مشاغل و زیبایی‌های روستا، مشکلات و درد و دل‌های مردم درزمینهٔ تولید را به گوش مسئولان برسانیم.

این هنرمند یزدی یکی از اتفاقات رضایت‌بخش درنتیجه پخش مردم بالادست را برقراری ارتباط بین کارآفرینان روستاهای استان دانست و گفت: با تمرکز بر ظرفیت‌های فضای مجازی توانستیم امکان مراجعه چندین‌باره به محتوای پخش‌شده را برای اولین بار در مرکز یزد، برای مخاطبان ایجاد کنیم.

موفقیت در جشنواره مراکز صداوسیما مهر تائیدی بر درست بودن مسیر است

وی در خصوص دلایل موفقیت این برنامه در بیست و دومین جشنواره ملی تولیدات مراکز استان‌های صداوسیما ابراز داشت: هرچند هدف ما شرکت در جشنواره نبوده و نیست؛ اما کسب این عناوین نشان می‌دهد که تشخیص ما در انتخاب مسیر درست بوده و باید به‌صورت جدی‌تر در آن روبه‌جلو حرکت کنیم.

گفتنی است علاقه‌مندان به این برنامه می‌توانند از طریق شبکه‌های مجازی به آدرس mardome_baladast@ آن را در فضای مجازی دنبال کنند.

گفتنی است محسن غلام‌زاده مهرآبادی در 16 مهرماه 1361 در شهرستان ابرکوه به دنیا آمد و پس از قبولی در دانشکده صداوسیما توانست مدرک کارشناسی خود را در سال 1385 در رشته تولید سیما گرایش کارگردانی اخذ کند.

وی پس از 10 سال دور بودن از تحصیل در سال 1395 در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش تهیه‌کنندگی بار دیگر در دانشکده صداوسیما پذیرفته و در سال 1397 فارغ‌التحصیل شد.

این کارگردان موفق یزدی از شهریور ۱۳۸۶ همکاری خود را به‌عنوان کارگردان با صداوسیمای مرکز یزد آغاز و در سال 1390 به‌عنوان مدیر تولید سیما انتخاب شد سپس از سال‌های 1391 تا 1393 مدیریت تأمین و پخش سیما رابرعهده گرفت و درحال حاضر کارگردان صداوسیمای مرکز یزد است.

دریافت عنوان و جایزه پایان‌نامه برتر از دانشکده صداوسیما برای فیلم داستانی کمپوت گیلاس، دریافت عنوان و جایزه بهترین فیلم برای داستانی «کمپوت گیلاس» در دومین جشنواره فیلم دانشجویی، دریافت عنوان و پاداش کارمند نمونه در واحد تولید سیمای مرکز یزد، دریافت عنوان و جایزه بهترین فیلم برای داستانی «جهیزیه» از جشنواره ایران ساخت، دریافت عنوان و جایزه پایان‌نامه برتر از دانشکده صداوسیما برای فیلم داستانی «کمپوت گیلاس»، دریافت عنوان و جایزه بهترین فیلم برای داستانی «کمپوت گیلاس» در دومین جشنواره فیلم دانشجویی، دریافت عنوان و پاداش کارمند نمونه در واحد تولید سیمای مرکز یزد، دریافت عنوان و جایزه بهترین فیلم برای داستانی «جهیزیه» از جشنواره ایران ساخت؛ تنها بخشی از افتخارات این کارگردان یزدی است.

کارگردانی و تهیه‌کنندگی مستند مردم بالادست، کارگردانی بیش از 14 عنوان برنامه تلویزیونی زنده و تولیدی روتین در ساختارهای مختلف، تهیه‌کنندگی و کارگردانی 36 عنوان مستند تلویزیونی، تهیه‌کنندگی مجموعه نمایشی طنز «پنج‌دری»، تهیه‌کنندگی و کارگردانی و تدوین سه مستند با موضوع صنایع‌دستی، کارگردانی، تهیه‌کنندگی تیزر درام «بر فراز دانش» و تدوین نماهنگ «حیاط پویا» ازجمله فعالیت‌هایی است که در کارنامه هنری این هنرمند ابرکوهی به چشم می‌خورد.

انتهای پیام/ح
 
آدرس کوتاه :