شناسه : 33354081
معاون صنايع دستی اداره کل ميراث فرهنگی استان يزد خبر داد


معاون صنايع دستی اداره کل ميراث فرهنگی استان یزد از احیای دو رشته زری بافی و ترمه بافی پس از 120 سال در صنایع دستی استان یزد خبر داد.

به گزارش خبرنگار یزد رسا، معاون صنايع دستی اداره کل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان يزد در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات بیمه‌ای هنرمندان صنایع دستی استان گفت: از سال 93 طرح بیمه قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی به مجلس ارائه و اعتبارات آن تامین شد اما چون پایش خوبی صورت نگرفت بیشتر بودجه به حوزه فرش و قالیبافی ورت گرفت.

محمدرضا دهقان مهرجردی افزود: به واسطه این طرح 18 هزار نفر در استان یزد بیمه شدند که بیش از 16 هزار نفر از این تعداد را قالیبافان تشکیل می‌دهند و تعداد کمی از هنرمندان صنایع دستی از آن بهره‌مند شدند و اکنون بیش از یک هزار و 100 نفر بیمه شده هنرمند صنایع دستی از استان در این طرح داریم و کسانی که به تعهدات بیمه‌ای خود عمل کرده‌اند در این زمینه با مشکلی مواجه نشده‌اند.

وی با اشاره به ارائه طرح دیگری به مجلس برای توسعه صنایع دستی عنوان کرد: بیمه هنرمندان صنایع دستی بخشی از این طرح است که به تصویب رسیده و هنرمندان صنایع دستی از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر می‌توانند استفاده کنند و تبصره‌ای بگذارند که حتی در شهرها نیز هنرمندان بتوانند بنا به ضوابطی از این صندوق استفاده کنند که مزایای بازنشستگی نیز دارد، این طرح برای هنرمندانی که سابقه بیمه تامین اجتماعی ندارند و الان می‌خواهند شروع به پرداخت بیمه کنند طرح خوبی است.

دهقان مهرجردی در خصوص صادرات صنایع دستی و نمایشگاه‌های خارجی گفت: نمایشگاه‌های خارجی بیشتر از تهران مدیریت می‌شود و سهمیه‌ای به استان‌ها اختصاص می‌یابد و از هنرمندان دعوت می‌شود، ما در استان انجمن صنایع دستی را دنبال می‌کنیم که انجمن به صورت فراگیر در نمایشگاه‌ها شرکت کند، از طرفی با وجود اینکه دولت برخی هزینه‌های شرکت در نمایشگاه خارجی را متقبل می‌شود باز هم بسیاری از هنرمندان توان شرکت در این نمایشگاه‌ها را ندارند علاوه بر اینکه حضور در آنها به تجربیات خاصی نیز نیاز دارد.

وی با اشاره به حضور گردشگر در یزد با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر گفت: با توجه به ثبت جهانی یزد چشم انداز افزایش توریست را داریم بنابراین از سال‌های گذشته ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی در محورهای مهم گردشگری در دستور کار قرار گرفت و تعدادی از آثار تاریخی مانند خانه فخرالدین، خانه نواب و ... با مرمت در اختیار هنرمندان برای ارائه آثارشان قرار گرفت چرا که خرید این صنایع دستی و پرداخت ارز نیز به منزله صادرات صنایع دستی است.

معاون صنايع دستی اداره کل ميراث فرهنگی استان یزد از احیای دو رشته زری بافی و ترمه بافی پس از 120 سال در صنایع دستی استان یزد خبر داد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :