شناسه : 37270029
حاشیه‌های صحن پارلمان؛


جلسه علنی روز گذشته مجلس با حاشیه‌هایی نظیر پیاده‌روی برخی از نمایندگان در نشست علنی و درخواست علی لاریجانی برای مشارکت نمایندگان در رای‌‌گیری روبرو بود.

به گزارش یزدرسا به نقل از فارس، جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه 28 آبان) مجلس شورای اسلامی حاشیه‌هایی به همراه داشت. 

* محمدرضا تابش نماینده اردکان و هادی قوامی نماینده اسفراین حین برگزاری جلسه علنی مشغول پیاده‌روی سریع بودند.

این 2 نماینده با استفاده از فضای دایره و نیم دایره صحن مجلس و با استفاده از نرم‌افزار گام‌شمار تلفن همراه حین جلسه علنی مجلس مشغول پیاده‌روی بودند. 

علی وقف‌چی نماینده زنجان هم از دیگر نمایندگان بود که در نیم‌دایره شرقی صحن پارلمان مسافت 30 متری را با استفاده از نرم افزار نصب کرده در تلفن همراهش پیاده‌روی می‌کرد.

غلامرضا حیدری نماینده تهران دیگر نماینده‌ای بود که هادی قوامی را در این پیاده‌روی همراهی می‌کرد. 

*گعده طولانی طولانی مدت علی مطهری و احمد مازنی نمایندگان تهران با یکدیگر و محمدرضا عارف نماینده تهران و نصرالله پژمانفر نماینده مشهد هم از دیگر نکات جالب نشست امروز مجلس بود.

*انتظار لاریجانی برای نشستن بر صندلی خود و عدم توجه پزشکیان به این موضوع هم منجر به آن شد که برای دقایقی رئیس پارلمان پشت سر نائب خود انتظار بکشد.

* وقتی علی لاریجانی بر صندلی ریاست خود جلوس کرد گعده‌ای 9 نفره بالای سر او شکل گرفت این در حالی است که رضا اردکانیان وزیر نیرو در حال پاسخ به سؤال نماینده مرودشت بود. اما محبی‌نیا، حضرت‌پور، کامران، طیار، فرهنگی و قاضی‌پور و ... بنا داشتند که با لاریجانی به رایزنی بپردازند. * وقتی نماینده ارومیه در حال بیان موضوعی مربوط به لایحه تجارت بود ابطحی نماینده خمینی‌شهر به همکارش تذکر داد که «فارسی‌تر حرف بزن تا نمایندگان متوجه شوند» که4 همین موضوع باعث شد تا قاضی‌پور عصبانی شده و اعلام کند «شما فارسی گوش بده و من نمی‌توانم بهتر از این فارسی صحبت کنم».

* در پشت سر نمایندگان گعده‌گیر، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه بودجه و بهروز نعمتی عضو سابق هیأت رئیسه با تکیه بر دستگیر‌ه‌های درب هیأت رئیسه در حال گفت‌وگو بودند؛ کمی بعد نعمتی به سمت یوسف‌نژاد دیگر عضو هیأت رئیسه رفت و برای دقایقی با وی نیز گفت‌وگویی مشترک انجام داد.

* ملکشاهی نماینده خرم‌آباد در حالی انصراف خود را از طرح سؤال از وزیر نیرو اعلام کرد که وی طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس قرار بود سؤال ملی‌اش را از اردکانیان درباره خشکسالی و بحران آب مطرح کند.

* نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه بعد از تعیین تکلیف سؤال از اردکانیان و اقناع نماینده مرودشت از پاسخ‌های وزیر و حین بررسی مجدد لایحه تجارت به لاریجانی و اعضای هیأت رئیسه تذکر داد که چرا اردکانیان از مجلس خارج نمی‌شود و حضور وی باعث جمع شدن نمایندگان دور وزیر شده است.

* وقتی که محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس در حال دادن یادداشتی به علی لاریجانی رئیس مجلس بود نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه مسئولیت جابجایی این کاغذ را برعهده گرفته و وقتی از محتوای آن مطلع شد آن برگه را پاره کرد؛ هرچند که سیدراضی نوری نماینده شوش هم تلاش زیادی برای میانجیگری به منظور عدم پاره کردن این کاغذ را به خرج داد اما موفق نشد.

* حجم زیادی پلاستیک سفید رنگ روی میز نمایندگان هم نظرها را به خود جلب کند و سوژه‌ای  برای عکاسان خبری شد.

* گعده غلامحسین امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با محسن کوهکن نماینده لنجان هم از دیگر حواشی امروز پارلمان بود. 

* این لابی‌ها و گفت‌وگوهای دو یا چند نفره و خروج برخی وکلا از پارلمان منجر به تذکر لاریجانی به نمایندگان مجلس شد و رئیس مجلس اعلام کرد که نمایندگان از پارلمان خارج نشوند چون تعداد نمایندگان لب مرز جلسه رسمی قرار داشته و اگر فقط چند نفر از نمایندگان از صحن خارج می‌شدند علناً جلسه از رسمیت خارج می‌شد به همین دلیل بارها لاریجانی از نمایندگان خواست از مجلس خارج نشوند چون رأی‌گیری دارند.

*درخواست‌های چند باره لاریجانی برای رأی دادن نمایندگان در موضوع لایحه تجارت از دیگر موضوعات جالب امروز پارلمان بود. به طوری که بعد از بیان پیشنهاد قاضی پور نماینده ارومیه در ماده 357 لایحه تجارت لاریجانی اعلام کرد که 70 نفر از نمایندگان در رأی‌گیری مشارکت نداشتند؛ لحظاتی گذشت اما باز هم لاریجانی گفت 65 نفر از نمایندگان رأی ندارند و باید وکلا در رأی‌‌دهی مشارکت کنند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :