شناسه : 32711683
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد:


مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد با اشاره به تولید روزانه 45 تا 60 تن زباله در میبد بیان داشت: مدیریت پسماند عادی و عفونی دو چالش زیست محیطی – بهداشتی و مدیریتی در شهرستان میبد می باشد.

به گزارش یزد رسا به نقل از میبد خبر، حسن خواجویی مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد در رابطه با اهمیت مدیریت پسماند بیان داشت: روند رو به گسترش تولید پسماندها از یک سو و فقدان استراتژی و قانونمندی لازم برای مدیریت این مواد، از سوی دیگر بسیاری از مناطق کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده و لطمات و خطرات زیست محیطی زیادی به همراه داشته است. 

وی افزود: صرف نظر از جمع آوری پسماندها در داخل شهرها که نسبتاً مطلوب انجام می شود، در بیشتر موارد دفع آنها با مشکل مواجه بوده و پسماندها معمولا به صورت غیر بهداشتی دفن می شوتد پسماندهای بیمارستانی نیز در بسیاری از موارد همراه با سایر پسماندها دفن شده و یا در مناطق مختلف تلنبار یا پراکنده می شوند که از این طریق بسیاری از منابع آب سطحی و زیرزمینی آلوده شده و اکوسیستم های طبیعی و سلامت مردم با لطمات فراوان مواجه شده است. پسماندها به 5 گروه عادی، پزشکی، ویژه، کشاورزی و صنعتی تقسیم می شوند. 
 
خواجویی ادامه داد: مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری ها و دهیاری ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری ها و دهیاری ها به عهده بخشداری ها می باشد. مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه به عهده تولید کننده خواهد بود. در صورت تبدیل آن به پسماند عادی به عهده شهرداریها، دهیاریها و بخشداریها خواهد بود. 
 
وی در مورد آمار وضعیت  تولید پسماندهای عادی  در شهرستان میبد اظهار داشت: میزان تولید زباله عادی در شهرستان میبد روزانه بین 45 تا 60 تن، ماهیانه بین هزار و 350 تا هزار و 800 تن و سالانه بین 16 هزار و 200 تا 21 هزار و 600 تن می باشد.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد درباره وضعیت  تولید پسماندهای پزشکی در شهرستان میبد اذعان داشت: سالانه بین 10 الی 12 تن انواع زباله بیمارستانی شامل زباله عادی، تیز و برنده، عفونی، شیمیایی و دارویی در مراکز پزشکی شهرستان تولید می شود.
 
خواجویی با اشاره به اینکه مدیریت انواع پسماند و دفن اصولی و بهداشتی آن، نقش اساسی در ارتقای سلامت اجتماعی، بهبود سلامت فردی و دستیابی سریع‌تر به توسعه دارد، گفت: مدیریت پسماند عادی و عفونی دو چالش زیست محیطی – بهداشتی و مدیریتی در شهرستان میبد می باشد.
 
وی به خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی اشاره و ابراز داشت: آلودگی خاک، آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی، آلودگی هوا، تکثیر حیوانات وحشرات وجوندگان، بروز انواع بیماریهای خطر ناک، هدر رفت منابع اقتصادی، تلفات دام وطیور و ورود انواع سموم به زنجیره غذایی انسانها مهمترین خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی می باشد.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد ادامه داد: دارا بودن عوامل زنده بیماریزا، دارا بودن خواص ژنوتوکسیک مانند : جهش زایی، عجیب الخلقه زایی و یا سرطانزایی، دارا بودن مواد شیمیایی، سمی و دارویی خطرناک، دارا بودن مواد پرتوزا و دارا بودن اجسام تیز و برنده مهمترین خطرات دفع غیر اصولی زباله های بیمارستانی است.
 
وی مهمترین روشهای مدیریت پسماند را سوزاندن، کمپوست و دفن بهداشتی انواع زباله ها برشمرد.
 
خواجویی در زمینه پسماندهاي جامد شهرستان میبد توضیح داد: مدیریت مواد زائد شهری از شش آیتم تولید، ذخیره و نگهداری موقت، جمع آوری و حمل ونقل، پردازش و بازیافت و دفع نهایی تشکیل شده است. درحال حاضر درمدیریت مواد زائد جامد شهری، قسمت اعظم منابع مالی وانسانی برای جمع آوری و حمل و نقل صرف می شود و در زمینه های تولید، ذخیره درمحل، بازیافت و دفع، کار چندانی صورت نگرفته است.
 
مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت میبد درباره مشکلات عدم تفکیک زباله در محل تولید بیان داشت: بعلت عدم آموزش عمومی مردم و نبودن هیچ گونه سابقه تفکیک زباله و نبود مشوق ها، زباله های شهری و خانگی بصورت مخلوط و درهم، دفع می شوند و این عدم تفکیک در مبداء، مشکلاتی را در امر مدیریت پسماند به وجود آورده است.
 
وی در مورد سطل های زباله مستقر در سطح شهر نیز ابراز داشت: عدم همکاری شهروندان درقرار دادن زباله در کیسه زباله، عدم تخلیه به موقع سطل ها، دسترسی زباله گردها، تخریب کیسه های زباله و جلب حشرات و حیوانات موذی و عدم شستشو و ضدعفونی مناسب مشکلات بهداشتی مختلفی را ایجاد می کند.
 
خواجویی در ادامه به آیتم های مهم در انتخاب محل دفن زباله اشاره و گفت: در انتخاب محل دفن باید به فا صله مناسب از مناطق مسکونی،  سطح آب زیرزمینی در منطقه، حصار کشی محل دفن، جهت بادهای غالب و دسترسی به تسهیلات شهری مثل آب و برق توجه داشت. پس از انتخاب محل بر اساس ضوابط بایستی جهت آماده سازی محل از نظر جاده کشی، تسطیح، نصب باسکول، اتاق نگهبانی، فنس کشی، برق و آب و غیره  اقدام شود.
 
وی در پایان تهیه برنامه جامع مدیریت پسماند برای شهرمیبد توسط شهرداری را گامی مهم برای مدیریت زباله عادی شهرستان برشمرد و تصریح داشت: آموزش مردم و تفکیک در مبدا توسط رسانه ها وکلیه متولیان امر آموزش، راه اندازی سیستم جمع آوری مناسب و ساماندهی به جایگاههای موقت جمع آوری(سطل های جمع آوری) در سطح شهر، تعیین جایگاه مناسب دفن پسماند  با حضور سازمانهای مسئول، ساماندهی و مدیریت مناسب جایگاه دفع پسماند(آینده نگری و مسئولیت پذیری در قبال نسل های آینده)، راه اندازی سیستم بازیافت و حذف واسطه ها و خاتمه دادن به کار جایگاههای غیر مجاز بازیافت و منتشر کننده آلودگی، راه اندازی سیستم کمپوست با توجه به نوع زباله و میزان زباله قابل کمپوست شدن در شهرستان، کمک به اشتغال شهرستان  با راه اندازی سیستم تفکیک، بازیافت و کمپوست، در نظر گرفتن سلامت و بهداشت و ایمنی فردی برای پرسنل اجرایی مدیریت پسماند و مدیریت عاجل پسماند عفونی  از راهکاری های مهم در زمینه مدیریت پسماند در شهرستان میبد بوده که نیازمند همت جمعی و همکاری بین بخشی مناسب می باشد.
 
انتهای پیام/اد
 
 آدرس کوتاه :