شناسه : 36638515
مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد:


مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد گفت: خطر کاهش منابع آب زیر زمینی مدتهاست که استان کویری ید را تهدید می کند لذا اجرای سیستم های کشاورزی مکمل با مصرف حداقل آب راه علاجی بر زخم کهنه ی کمبود آب در آینده ست.

به گزارش یزدرسا، آکواپونیک، تلفیق آبزی پروری (Aquaculture) با هیدروپونیک (Hydroponic) (کشت گیاه بدون استفاده از خاک) است. اقوام ساکن آمریکای جنوبی، از اولین اقوامی بودند که کشاورزی را همراه با آبزی پروری شروع کردند. آنها آب آبگیرهای راکد غنی از مواد مغذی و دفعی آبزیان را از طریق شبکه ای از کانال های آبرسان، به اراضی کشاورزی اطراف می رساندند.

تولید غذای سالم مهمترین هدف اجرای کشت آکواپونیک در یزد 

محمد زارع مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت کشت آکواپونیک در این استان بیان داشت: با توجه به تحقیق و پژوهش صورت گرفته در سال 1391 توسط مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شور شهرستان بافق، اهمیت اجرای این طرح از نظر بهره برداری حداقل از آب و تولید همزمان سبزیجات و ماهی تیلاپیا مورد بررسی قرار گرفت و نتایج بسیار مطلوبی حاصل شد. 

وی افزود: نمونه پایلوت کشت آکواپونیک نیز توسط مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد در سال 96 -1395 اجرا شد که از نظر فرهنگ سازی و آشنایی کشاورزان با این سیستم پرورش رضایت بخش بود. در حال حاضر این طرح توسط بخش خصوصی در شهرستان اردکان در حال اجرا بوده و نتایج مطلوبی در پی داشته است. با توجه به فعالیت های انجام شده امروزه کشت آکواپونیک به نامی آشنا برای بسیاری از بهره برداران تبدیل شده و امید است که در آینده نزدیک سرمایه گذاری تجاری و انبوه در این خصوص با هدف تولید غذای سالم انجام شود.

کشت 150 گونه گیاهی مختلف به روش آکواپونیک

زارع  با بیان اینکه کشت آکواپونیک روش تولید توام گیاه و ماهی است، اظهار داشت: از این طریق می توان به تولید انواع ماهیان از جمله کپور ماهیان، تیلاپیا، قزل آلای رنگین کمان، ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی مانند ماهی کوی پرداخت. در خصوص تولیدات گیاهی نیز بیش از 150 گونه مختلف از سبزیجات، گیاهان علفی، گلها و همچنین درختچه های کوچک بطور موفقیت آمیز در این سیستم رشد می کنند اما بطور معمول سبزیجات برگی و برخی از سبزیجات میوه ای مانند گوجه فرنگی، خیار و... مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد در خصوص میزان تولیدات استان با این روش کشت ابراز داشت: پس از اجرای سیستم آکواپونیک بصورت پژوهشی و پایلوت و با توجه به آموزش های ارائه شده امید است کشاورزان استان جهت استفاده ازین سیستم تولیدی اقدام نموده و با اجرای آن در گلخانه های کشاورزی نسبت به استفاده بهینه از منابع آبی و تولید محصولات غذایی ارگانیک عاری از سموم گام بردارند.

درآمدزايي و حمايت از اقتصاد محلي مهمترین مزیت کشت آکواپونیک

وی راهكاري مناسب در خصوص افزايش توليد و كاهش استفاده از زمين هاي زراعي، مناسب با خشكسالي حاكم بر استان بواسطه مصرف حداقل آب بهمراه توليد توام گياه و ماهي، سادگي سيستم از نظر اجرايي و قابليت تطبيق با شرايط اقليمي مختلف و ظرفيت توليدي متفاوت، تامين مواد مغذي مورد نياز گياه از طريق فضولات حاصل از پرورش ماهي، افزايش ثبات و پايداري سيستم از طريق تلفيق پرورش ماهي و گياه، كاهش اثرات منفي زيست محيطي از طريق كاهش حجم پساب تخليه شده در محيط بواسطه تصفیه آب و انتقال نوترینت ها از آب قبل از خروج از سیستمكاهش هزينه هاي اجرايي به واسطه تعويض حداقلي آب، امكان توليد دو يا چند محصول غذايي از يك واحد توليدي و درآمدزايي و حمايت از اقتصاد محلي را از مزایای این نوع کشت عنوان داشت.

تغییر فرهنگ کشاورزی استان یزد از سنتی به صنعتی مهمترین مشکل در راه اجرای سیستم آکواپونیک

زارع مهمترین مشکل در راه اجرای این سیستم تولیدی را تغییر فرهنگ کشاورزی استان از سنتی به صنعتی برشمرد و اذعان داشت: متاسفانه از دیرباز اعمال روش های نوین و ارائه نوآوری ها با روحیات سنت طلب انسان سازگار نبوده و افراد بسیاری روشهای آشنا و بدون بازدهی مطلوب گذشته را به فن آوری های جدید ترجیح می دهند اما آنچه مسلم است خطر کاهش منابع آب زیر زمینی مدتهاست که استان کویری مارا تهدید می کند لذا اجرای سیستم های کشاورزی مکمل با مصرف حداقل آب راه علاجی بر زخم کهنه ی کمبود آب در آینده ست. یکی از راهکارهای پیش رو اجرای سیستم آکواپونیک می باشد که به دلیل مبتنی بودن بر بازچرخ آب از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و از سویی دیگر تراکم کشت بالا، تولید ماهی و کود حاصل از آن و در نهایت تولید محصولات گیاهی سالم و عاری از سموم مهر تاییدی بر کیفیت بالای این شیوه ی کشت و پرورش می باشد.

مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد در مورد تفاوت این نوع کشت با کشت هیدروپونیک گفت: سیستم آکواپونیک عبارت است از ادغام سیستم هیدروپونیک (سيستم توليد گياه بدون کاربرد خاک و از طریق آبیاری با تامین نوترینت هایی که گیاهان نیاز دارند) با آبزی پروری تحت شرايط بازگردش آب که طي آن فضولات و     متابولیت های تولید شده توسط ماهیان پرورشی را از طریق نیتراسیون و جذب توسط گیاهان خارج كرده و از يك سو كيفيت آب پرورش را بهبود بخشيده و از سوي ديگر رشد گياهان را در پي خواهد داشت.
 
انعطاف پذیری کامل سیستم آکواپونیک از نظر میزان سرمایه گذاری و فضای مورد نیاز
 
وی درباره میزان سرمایه گذاری برای این طرح در استان یزد بیان داشت: سیستم آکواپونیک را از مقیاس خانگی و به منظور مصارف یک خانواده تا مقیاس صنعتی و نیمه صنعتی می توان اجرا کرد و از نظر میزان سرمایه گذاری و فضای مورد نیاز جهت اجرای طرح کاملا انعطاف پذیر می باشد.
 
 
مدیریت امور شیلات و آبزیان استان یزد در پایان خاطرنشان ساخت: ترویج و توسعه سیستم کشت آکواپونیک در گلخانه های کشاورزی استان از اهداف سازمانی بوده و بدین منظور متقاضیان می توانند ضمن مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و تکمیل فرمهای مربوطه و ارائه گواهی آموزشی معتبر نسبت به دریافت مجوز "تجهیز گلخانه های کشاورزی موجود  به سیستم پرورش آکواپونیک" اقدام نموده و نسبت به دریافت تسهیلات مربوطه درخواست دهند. لازم به ذکر است که داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از نحوه ی اجرای این سیستم و بهره گیری از مشاوره کارشناسان مربوطه الزامی ست. 
 
انتهای پیام/ادآدرس کوتاه :