شناسه : 37428105
کارشناس خانواده:


کارشناس خانواده با اشاره به اینکه زنان در عین اینکه دارای نقش مؤثر و کلیدی مادری هستند و از این طریق در جامعه نقش اساسی دارند، عنوان کرد: آن‌ها می‌توانند به طور مستقیم نیز در امور سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ورود کنند.

زهرا زارعی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در پاسخ به اینکه یکی از محورهای مهم بیانیه گام دوم انقلاب بحث سبک زندگی است و زنان در زمینه سبک زندگی اسلامی ایرانی چگونه می‌توانند نقش‌آفرین باشند، اظهار داشت: سبک زندگی اساسأ از زن آغاز می‌شود؛ شهید مطهری می‌گوید مرد جامعه را می‌سازد و زن مرد را. تربیت، رشد دادن، تزریق باورها اولین بار از طریق نقش مادر به ذهن افراد منتقل می‌شود و در واقع سرحلقه مادر است.

وی افزود: اگر ده تا علت در زمینه سبک زندگی نقش‌آفرین باشند مادر مهم‌ترین آن‌ها است و این مادر است که می‌تواند نحوه زندگی فرزندان و در نتیجه جامعه را تعیین کند؛ مادر روی فرزندان و مرد خانواده اثر می‌گذارد و این‌ها هم در جامعه اثرگذارند و از این طریق زن در سبک زندگی اسلامی بی‌نهایت می‌تواند مهم باشد.

نقش‌ فعال زنان در خانواده و اجتماع

این مشاور و کارشناس خانواده عنوان کرد: اصلا نه فقط در سبک زندگی اسلامی ایرانی بلکه در هر فرهنگ و سبک زندگی، زنان نقش کلیدی دارند و نقطه آغاز تربیت، زنان هستند و این یعنی آن کس که خط‌دهی اولیه و آغازین جامعه را می‌کند زن است.

زارعی خاطرنشان کرد: جامعه محتاج وجود زنان است و بدون زن اصلا جامعه نمی‌تواند تشکیل شود، زن اگر نباشد بقای بشر نیست و از این بابت به خودی خود طبیعت برای حضور زنان سیمای بخصوصی را ترسیم کرده و آن داشتن نقش مادری است.

وی یادآور شد: خداوند و طبیعت زن را از طریق حلقه اول تربیتی قرار دادن در این معادله گنجانده و اجتماع را محتاج وجود او گردانده است. زندگی بدون زن بنا بر حکم طبیعت نمی‌تواند اصلا زندگی باشد و وجود داشته باشد.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: اما نکته دیگر این است که درست است زنان نقش اساسی مادری را بر عهده دارند، اما این مهم ابدا به معنای این نیست که زنان را باید صرفا در خانواده مؤثر دید و نقش آن‌ها را الزاما در خانواده منحصر کرد، بلکه در جامعه آرمانی و مهدوی ما تمام استعدادهای افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند و تنها استعدادهای زنان مادر بودن نیست.

زارعی اضافه کرد: زنان می‌توانند به طور مستقیم نیز در امور سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ورود کنند و با ورود آن‌هاست که سیمای مطلوب جامعه ترسیم می‌شود و نمی‌توان زنان از فعالیت صحیح و روشمند منع نمود و شرع و عقل و وجدان نیز این اجازه را به ما نمی‌دهد و بیانیه گام دوم انقلاب نیز در پی همین است که با نگاهی جامع به زنان همه استعدادها و ظرفیت‌های آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

زنان در نگرش انقلاب و اسلام صاحب وظایف عظیم‌اند

وی گفت: اساسا ما جامعه‌ای را می‌خواهیم که زنان در عین وفاداری به نقش مادری -که بزرگترین و اساسی‌ترین نقش‌ها است-، فعال اجتماعی باشند نه منفعل و در مسائل سیاسی اجتماعی نیز نقش‌آفرین باشند و چنین جامعه‌ای است که از منظر انقلاب اسلامی مطلوب است؛ جامعه‌ای که تمام استعدادهای زنان در آن شکوفا شوند و زن رشد کند و در عین حال مادری موفق باشد و زنانگی خود را حفظ کرده و مردواره نشده باشد.

کارشناس خانواده تأکید کرد: زنان در نگرش انقلاب و اسلام صاحب وظایف عظیم‌اند، زن هم وجهه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارد و هم وجوه و جنبه‌های دیگر؛ زنان از این بابت که مادرند سرسلسله تشکیل اجتماع و قرارداد اجتماعی هستند و وزنه سنگین و رکن اصلی و اساسی و ستون فقرات یک ملت محسوب می‌شوند‌.

زارعی ادامه داد: این زنان هستند که نسل‌ها را تربیت می‌کنند و این زن‌ها هستند که جامعه‌سازان را می‌سازند؛ این در حالی است که خود زنان هم نقش مستقیم در جامعه‌سازی دارند؛ نمونه‌هایی از بزرگان ما مانند حضرت زینب کبری (س)، حضرت فاطمه (س) و یا مادر ایشان حضرت خدیجه (س)، مواردی هستند که هم مادر، مربی و تربیت‌کننده بودند و هم در عرصه اجتماع بصورت مستقیم فعال بودند.

وی تصریح کرد: اسلام از زن این انتظار را دارد که هم باید آرامش‌دهنده باشد، هم باید عامل مودت خانواده باشد و هم باید مادر باشد و این نقش اساسی است؛ اما از طرفی نیز باید آنجا که لازم بود خطبه فدکیه بخواند و یا چون حضرت زینب (س) در قصر اموی خطبه بخواند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :