شناسه : 27112572
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهریز عنوان کرد

ساخت جاده بلای جان حیات وحش/ مسئولین به داد حیات وحش میلیاردی مهریز برسند


رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهریزگفت: از لحاظ تنوع زیستی و داشته های طبیعی خوشبختانه مهریز منطقه ای خاص به شمار می رود؛ به طوری که تمام اکوسیستم و شاخصه های طبیعی استان یزد، از تنوع زیستی شیرکوه تا تپه های ماهوری، دشتی و بیابانی، کوهستانی و کوهپایه ای در شهرستان مهریز موجود است.

به گزارش یزدرسا به نقل از صبح مهریز؛ رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهریز در نشستی که با خبرنگاران داشت خاطرنشان کرد: طبق استانداردهای جهانی،  10 درصد از وسعت هر منطقه و هر کشوری، باید جزو مناطق حفاظت شده باشد و این درحالی است که در شهرستان مهریز بیش از 20 درصد از وسعت منطقه، جزو مناطق حفاظت شده است.

مهدی تیموری با بیان اینکه در زیستگاه های آزاد، رشد جمعیتی بیشتری داشته ایم ادامه داد: رشد جمعیتی گونه های جانوری و نیز حفظ گونه های جانوری موجود، یکی از اهداف مهم محیط زیست در هر منطقه از کشور ماست  و  این مهم در شهرستان مهریز با رشد جمعیت 23 درصدی گونه های جانوری، تحقق یافته است.

وی به آمار بالای رشد جمعیتی گونه «کَلِ بز» مهریز در کل کشور  اشاره کرد و اظهار داشت:  برای رشد مطلوب جمعیتی در گونه های جانوری به امنیت و آرامش، پوشش گیاهی مناسب و آب کافی و عدم تعارضات زیستگاهی نیاز است که تمام این موارد رعایت شده و شاهد افزایش رشد جمعیتی این گونه های جانوری در این منطقه هستیم.

این مسئول با اشاره به اینکه بیشترین آمار شکار، مربوط به  شکار آهو برای استفاده از گوشت آن بوده است تصریح کرد:  بعد از اصفهان و کرمان، جزو سه منطقه خاص از لحاظ گونه های مختلف آهو در ایران هستیم.

وی افزود: از لحاظ وجود تنوع گوشت خواران در این منطقه نیز در کل کشور خاص هستیم و اگر 8 گونه از گربه سانان در ایران موجود باشد، 7 گونه آن در منطقه مهریز یافت می شود.

این کارشناس محیط زیست عنوان کرد: یکی از مباحث مهم در این حوزه، بحث آموزش و ترویج فرهنگ حفظ حیات وحش  در مدارس و دانشگاه ها است که حفاظت محیط زیست مهریز در قالب توزیع اطلس ها، پوستر، بروشور و کتابچه، با مدارس و دانشگاه ها تفاهم نامه امضا کرده است.

تیموری بیان کرد: حدود 1200 راس «کل بز» در علی آباد نگهداری می شود و تعداد مازاد آن که بر اثر زاد و ولد مناسب رخ می دهد، می توان برای فروش به گردشگران خارجی و داخلی به عنوان طُرفه ارائه داد. شکارچیان خارجی برای خرید هر طُرفه کل یا قوچ کرمان یا یزد، حاضرند تا 50 هزار دلار هزینه کنند. هیچ قرقی در این منطقه به شخص خاصی واگذار نشده است و این کار غیرقانونی است.

وی خاطرنشان کرد: طبق شورای عالی حفاظت محیط زیست 5 قرق خصوصی درکشور است که 3 قرق در استان یزد وجود دارد و از این تعداد 2 قرق آن در علی آباد چهل گزی و منطقه ییلاقی دامگاهان در شهرستان مهریز قرار دارد.

این مسئول اظهار داشت: برای محافظت از گونه های در حال انقراض از جمله قوچ، کل بز و گربه سانان،  و هم چنین درآمدزایی در این صنعت، از مشارکت تعاونی و مردمی به ویژه فارغ التحصیلان و ورود آنان به صنعت گردشگری اکوسیستم ویا بوم گرایی در جهت معرفی هر چه بهتر حیات وحش شهرستان مهریز استقبال می کنیم.

وی اضافه کرد: 13 نفر محیط بان دولتی و اجرایی و هم چنین 14 نفر محافظ طبیعت غیر دولتی و 2 جانباز محیط بان  در  مناطق حفاظت شده و نیز در قرق های شهرستان مهریز فعالیت می کنند. 

تیموری گفت: ایران از لحاظ تنوع اقلیمی و شرایط ژئو پُلیتیکی و شاخص های تنوع زیستی جزو  پنج کشور برتر جهان است. در ایران بیش از 500 گونه گیاهی، 20 گونه پستاندار، 70 گونه پرنده و بیش از 16 گونه خزنده وجود دارد.

کارشناس سابق گربه سانان در اداره کل یزد تصریح کرد: از گونه های نادر و بسیار زیبای حیات وحش شهرستان مهریز می توان به «زاغ بور»  اشاره کرد. این پرنده نادر فقط در ایران یافت می شود و یکی از زیستگاه های این پرنده، منطقه علی آباد چهل گزی مهریز است. یوزپلنگ آسیایی یا ایرانی نیز یکی دیگر از گونه های جانوری نادر است که در این منطقه نیز یافت می شود.

وی افزود: گونه های متنوعی از گورخر در ایران وجود دارد و «گورخر ایرانی» دو زیستگاه در ایران دارد که یکی از این زیستگاه ها در منطقه حفاظت شده کالمند مهریز قرار دارد. گفتنی است تکثیر گورخر ایرانی و معرفی آن به طبیعت، جزو طرح های موفق ملی بوده است. 

این مسئول با بیان اینکه به سبب وجود باغات و فضای سبز و درختان زیادی که در این باغشهر وجود دارد، مهریز جزو شهرستان های پاک محسوب می شود اظهار داشت: در مقابل زیستگاه های خاص مناطق محافظت شده این شهرستان، شهرک صنعتی با آلایندگی بالا قرار دارد و برای اولین بار در استان طرحی تصویب شده که در این طرح کارشناسان محیط زیست، رابط بین محیط زیست و صنایع می شوند و با تعامل بیشتر با صاحبان این صنایع از آلودگی یا عدم آلودگی این صنایع آگاه می شوند. صنایع تولید کاشی جزو صنایع سبز و همراه با محیط زیست محسوب می شوند.

تیموری یکی از دغدغه های مهم محیط زیست را  بحث پسماندها و نخاله ها دانست و اظهار داشت:  با همکاری شهرداری و دیگر مسئولان ذیربط این موضوع  مورد بررسی قرار گرفته است تا با جمع آوری زباله ها به محیط زیست کمک کنند و از این طلای کثیف در بحث اقتصادی بهره ببرند.

وی ابراز امیدواری کرد که اگر صنعت گردشگری اکوسیستم و بوم گردی توسعه پیدا کند یکی از مناطقی که از این طریق درآمدزایی خوبی خواهد داشت منطقه شهرستان مهریز است. چون علاوه بر وسعت زیاد منطقه حفاظت شده با وجود تنوع درگونه های جانوری و گیاهی، پتانسیل درآمدزایی را در کل استان خواهد داشت. و گردشگران برای عکاسی یا بازدید و یا خرید طُرفه می توانند به مهریز، نزدیک ترین مکان به فرودگاه یزد، در عرض نیم ساعت دسترسی پیدا کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهریز اعلام کرد: امسال نسبت به سال گذشته کاهش تخلفات شکار داشتیم. در سال جاری 12 نفر از شکارچیان متخلف که همگی غیربومی بودند دستگیر شدند. در حالی که سال گذشته 17 نفر متخلف توسط محیط بانان این منطقه، شناسایی و دستگیر شدند. 

مهدی تیموری بیان کرد: با این وجود دغدغه ما شکار نیست؛ زیرا بیشترین آسیبی که به حیات وحش این منطقه وارد می شود احداث جاده در منطقه حفاظت شده است که باعث افزایش تلفات جاده ای این گونه های نادر می شود.

وی افزود: فنس کشی مقرون به صرفه نیست و جانوران این منطقه به تمام گونه های گیاهی در مناطق دو طرف جاده های احداث شده نیاز دارند و حصارکشی نیز مشکل را مرتفع نمی کند.

گفتنی است؛  مساحت کل شهرستان مهریز 670 هزار هکتار است که از این مقدار، 230 هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده شهرستان محسوب می شود.

انتهای پیام/ج
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.