شناسه : 30343408
مستند‌ساز میبدی خبر داد


مستند ساز جوان میبدی گفت: ساخت مستند آیین های سنتی و مذهبی محرم در محلات مختلف میبد بزودی آغاز می شود.

به گزارش یزدرسا، ابوالفضل زارع ده آبادی فیلمساز و مستندساز جوان میبدی در مصاحبه با خبرنگار میبد خبر، درباره ساخت این مستند بیان داشت: مستند آیین های سنتی و مذهبی محرم در میبد چهارمین پروژه مستند سازی است که با موضوع مراسم های سنتی ومذهبی شهرستان میبد می باشد و نویسندگی وکارگردانی این مستند بر عهده من می باشد.

وی اشاره ای به دیگر آثار خود داشت و افزود: مستند سازی در حوزه زیلو، مستند روستای خاستکوه عقدا، مراسم سنتی 28 صفر و همچنین مستند نوای حسینی از مهمترین کارهایی است که در زمینه مستند انجام داده ام که اغلب بودجه این آثار از بودجه شخصی و هیئت های مذهبی تامین شده است و تمامی این مستند ها در شبکه های تلویزیونی و استانی نیز پخش شده است.

مستند ساز میبدی درباره پروژه اخیر خود اظهار داشت: نویسندگی مستند آیین های سنتی و مذهبی محرم در میبد در اواخر مرداد ماه پایان می یابد و بلافاصله عوامل تولید تصویربردار، صدا بردار، تدارکات و دستیاران کارگردانی برای آغاز ساخت مستند انتخاب خواهند شد. این مستند قرار است در 5 قسمت 30 تا 40 دقیقه ای ساخته شود که مراسمات مذهبی و سنتی خاص و معروف شهرستان میبد مانند مراسم شاه حسن شاه حسین امامزاده سید صدرالدین قنبر، مراسم شاخ شاخ محله مهرجرد، مراسم چاووشی خوانی و گروه طبال سنتی محله ده آباد، مراسم سنگ زنی در محله های ده آباد و شهیدیه و همچنین مراسم پامنبری و نخل برداری در محلات مختلف شهرستان را پوشش می دهد.

وی در مورد زمان تصویربرداری پروژه اذعان داشت: تصویر برداری این پروژه ازنیمه شهریورماه آغاز می شود و ان شاالله تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا در نیمه ماه محرم کار تصویر برداری این پروژه به اتمام برسد و کار تدوین این مستند حدود 20 روز طول می کشد که با برنامه ریزی های انجام شده ان شالله بتوانیم هرچه سریع تر این مستند را به صدا و سیمای مرکز یزد تحویل بدهیم.

این هنرمند میبدی دلیل ساخت این مستند را نشان دادن آداب و رسوم های قدیمی شهرستان میبد دانست و خاطرنشان کرد: آداب و رسوم ها تمدن یک شهر هستند که می توانند هزاران سال به یادگار بمانند.

زارع ده آبادی در مورد هزینه های این پروژه بیان داشت: طبق بررسی های انجام شده، ضبط و تدوین این مستند حدود 30 میلیون تومان هزینه دارد که بدون تامین بودجه ضبط این مستند مقدور نخواهد بود و امیدواریم مسئولین شهرستان میبد ما را در تامین بودجه این اثر هنری و ماندگار شهرستان یاری کنند. 

وی در پایان این گفتگو ضمن قدردانی از حمایت های مسئولین میبد، مدیرکل صدا و سیمای استان یزد و هنرمندان میبدی اظهار داشت: از سال 92 درحال فعالیت هستم و امیدوارم بتوانم فضای فیلم ومستند سازی را در شهرستان میبد گسترش دهم. از مسئولین شهرستان نیز درخواست دارم به صنعت فیلم سازی و مستند سازی اهمیت بیشتری داده و از پروژه ها و طرح های ارئه شده حمایت بیشتری بعمل آورند. به امیدخدا بعد از پایان کار این مستند به دنبال ساخت یک فیلم سینمایی کمدی هستم و تلاش دارم تا جایی که بتوانم از بازیگران و جوانان میبدی در این عرصه استفاده کنم.

انتهای پیام/اد
آدرس کوتاه :