شناسه : 35831259
یک بام و دو هوای افزایش قیمت شیر در میبد؛


گرانی و دو نرخی بودن قیمت شیر به دلیل ناهماهنگی بین اداره صمت و جهاد کشاورزی میبد گلایه و اعتراض مردم و دامداران را در پی داشته است.

به گزارش یزدرسا به نقل از میبدخبر، شیر در سبد غذایی خانوار‌ها بویژه دهک های پایین جامعه نقش مهمی ایفا می‌کنند و از طرفی ارتباط مستقیمی نیز با سلامت جامعه دارد، اما در حالی که  شیر باید با قیمت مناسب در دسترس همه قرار گیرد، قیمت این محصول در شهرستان میبد طی هفته های گذشته  با افزایش روبه رو شده  و ناهماهنگی بین اداره صمت و جهاد کشاورزی میبد در تعیین نرخ شیر گلایه و اعتراض مردم و دامداران را در پی داشته است. در این راستا خبرنگار میبدخبر ماجرا از اداره صمت و جهاد کشاورزی میبد پیگیر شده است.

حجت الله خلیلی در گفتگو با خبرنگار میبدخبر، در خصوص تعیین نرخ شیر در شهرستان بیان داشت: در نشستی که به همین منظور در اداره کل صمت استان با حضور مسئولین امر و نمایندگان جهاد کشاورزی استان تشکیل شد مصب شد که شیرخام با نرخ 2100 تومان توسط دامداران به مراکز عرضه شیر و فروشگاه عرضه شود و فروشندگان نیز با 15 درصد افزایش قیمت شیر را به نرخ 2400 تومان به دست مصرف کننده برساند.

وی افزود: در این زمینه با توجه به اینکه جهاد کشاورزی تعیین کننده نرخ شیر خام می باشد دامداران شهرستان با مراجعه به این اداره و جلسه ای که با ریاست جهاد میبد داشتند در آن جلسه تعیین شد که شیر با نرخ 2300 تومان توسط دامدار به مراکز عرضه شیر فروخته شود و این نرخگذاری توسط نامه ای از این اداره به اداره صمت اطلاع رسانی شد.

**جهاد کشاورزی میبد با اداره کل استان هماهنگ نیست

رئیس اداره صمت میبد اظهار داشت: با توجه به مصوبه اداره صمت استان که به صورت دستورالعمل به شهرستان ها ابلاغ شده و با توجه به اینکه عمده فروشندگان شیر در شهرستان خود تولید کننده هم هستند شیرخام بایستی با نرخ 2100 تومان عرضه و به نرخ 2400 تومان به دست مصرف کننده برسد و با توجه به شکایت مردم نسبت به گرانی نرخ شیر در مراکز عرضه موارد ذکر شده تشکیل پرونده و به تعزیرات شهرستان ارجاع شده است. در این مورد لازم بود اداره جهاد کشاورزی میبد هماهنگی با اداره کل خود داشته باشد.

صدر پورکوثری در خصوص نرخ تعیین شده برای عرضه شیر خام توسط دامداران ابراز داشت: نرخ تعیین شده در مصوبه حداقل قیمتی است که برای نرخ شیر تعیین شده است. با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی و محدودیت واردات به ویژه با ارز 4200 تومان دامدار مجبور است این نهاده ها را با ارز آزاد خریداری کند و همچنین خرید شیر توسط شرکت های یزدی به نرخ 2300 تومان در جلسه ای که با دامداران داشتیم قرار شد دامدار شیر را به نرخ 2300 تومان به مراکز عرضه بفروشد و فروشگاهها نیز با 15 درصد افزایش با قیمت 2650 تومان شیر را به دست مصرف کننده برسانند.

**تفاوت قیمت 700 تومانی شد از دامدار تا دست مصرف کننده

رئیس جهاد کشاورزی میبد گفت: البته در اکثر نقاط استان شیر با نرخ های بیش از 2650 تومان یعنی به مبالغی نظیر 2700 تا 3000 تومان نیز به فروش می رسد. سال گذشته نیز با توجه به اینکه دولت نرخ شیر را 1100 تومان اعلام کرده بود ولی عملا شیر به قیمت 1600 تا 1700 تومان به فروش می رسید.

وی در پایان در خصوص تعیین نرخ شیر توسط جهاد کشاورزی بیان داشت: جهاد کشاورزی استان بر اساس میزان نهاده دامی مصرفی توسط دام و میزان شیر تولیدی آنالیز قیمت و قیمت تمام شده شیر را نی دهد و مرجع قیمت گذاری شیر اداره صمت می باشد.

با وجود این تفاسیر به نظر می رسد مردم و دامداران چوب این ناهماهنگی را می خورند و امید است هر چه زودتر با پیگیری و هماهنگی های صورت گرفته بین این دو نهاد یک نرخ واحد برای شیر در نظر گرفته شود تا مردم و دامداران از این سردرگمی خارج شوند.

انتهای پیام/اد
آدرس کوتاه :