شناسه : 37564030
حمایت از تولید داخل به شیوه دولت تدبیر؛


مدیر انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور گفت: اینکه یک واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه صفر مرزی در استان کرمانشاه با سرمایه‌گذاری چینی‌ها تاسیس شود و هدف آن هم بحث صادرات به کشور عراق باشد قاعدتا هدف آن، گرفتن سهم ما از بازار عراق است.

بهنام عزیز زاده در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص تاسیس واحد تولید کاشی و سرامیک در کرمانشاه با سرمایه‌گذاری خارجی چینی‌ها گفت: این واحد با ظرفیت 34 میلیون مترمربع در سال احداث خواهد شد و در واقع صدور مجوز و احداث این واحد با هدف صادرات کاشی سرامیک به کشور عراق است.

کاهش 50 درصدی ظرفیت تولید سالانه کاشی و سرامیک در کشور

وی با بیان اینکه کشور ما ظرفیت تولید سالانه 700 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک را دارد، افزود: از این ظرفیت به دلیل رکود بازار و مشکلات صادرات و عدم کشش بازار تقریبا تا پایان سال 98، 380 میلیون مترمربع تولید داریم که حدود 50 درصد از ظرفیت ما را شامل می‌شود و 50 درصد ظرفیت ما خالی می‌ماند.

مدیر انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور عنوان کرد: از 380 میلیون مترمربع تولید کشور، قریب به 150 میلیون مترمربع صادر شده که 85 درصد این صادرات به کشور عراق، افغانستان و پاکستان است، یعنی از کل میزان صادرات، 100 میلیون مترمربع آن به عراق بوده است و از آنجا که تقریبا 50 درصد صنعت کاشی سرامیک کشور در استان یزد متمرکز شده است مبدا بیش از 50 درصد از این صادرات از استان یزد بوده است.

سهم بازار ایران از عراق، دو دستی تقدیم چینی‌ها می‌شود!

عزیززاده تصریح کرد: اینکه یک واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه صفر مرزی در استان کرمانشاه با سرمایه‌گذاری چینی‌ها تاسیس شود و هدف آن هم بحث صادرات به کشور عراق باشد قاعدتا هدف آن، گرفتن سهم ما از بازار عراق است.

وی افزود: به روایتی اگر این واحد در گردانه تولید قرار بگیرد چیزی حدود 30 درصد صادرات ما به کشور عراق را خواهد گرفت و زمانی که این اتفاق بیفتد علاوه بر اینکه ما چه در امر صاردات به سایر کشورها و چه در بحث مصرف داخلی مشکلات داریم قطعا با احداث این واحد، کارخانه‌های ما تعطیل می شوند چرا که نمی توانند فروش داشته باشند.

عزیززاده ادامه داد: امروز اگر واحدهای تولیدی ما می توانستند محصولات خود را بفروشند با نصف ظرفیت موجود، تولید نداشتیم و با حداکثر تولید کارخود را ادامه می دادیم، اعتقاد ما این است ایجاد این واحد تولیدی در کرمانشاه در راستای منافع ملی و منافع واحدهای ملی نیست و عملا سهم بازار ما را از عراق به خود اختصاص می‌دهد.

وی گفت: نتیجه احداث این واحد این خواهد شد که تعدادی از واحدهای ما چه در استان یزد چه در سایر استان‌ها نتوانند تولید بکنند، وقتی نتواند تولیدی داشته باشند بازاری ندارند و خط تولیدشان متوقف می‌شود که در نتیجه آن کارخانه تعطیل و نیروی انسانی بیکار می‌شود.

مدیر انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که واحدی که درکرمانشاه تاسیس می‌شود سرمایه گذاری آن به سمت تولید مواد اولیه و ماشین آلات و قطعات یدکی مورد نیاز صنعت کاشی سرامیک هدایت شود چرا که با این پیشنهاد هم در کرمانشاه اشتغال ایجاد می‌شود و هم سهم بازار ایران در عراق حفظ می‌شود.

عزیززاده با بیان اینکه هم اکنون این واحد در حال آماده سازی ساختمان و محل استقرار است، گفت: اخیرا در یزد در جلسه‌ای با حضور قائم مقام وزارت صنعت معدن تجارت این موضوع مطرح شد و همچنین در جلسه‌ای که با حضور رئیس قوه قضائیه در یزد برگزار شد این موضوع عنوان شد که ایجاد این واحد در راستای منافع ملی کشور و حمایت از تولید داخل نیست به این علت که ما ظرفیت تولید و توانایی تولید داریم اما ظریفت مازاد هم داریم.

مشکلات بانکی و برگشت پول ضعف اصلی صنعت کاشی سرامیک کشور در حوزه صادرات

وی ادامه داد: مشکل اساسی صنعت کاشی سرامیک کشور در حوزه صادرات است که به دلایل مشکلات بانکی و برگشت پول امکان صادرات به هر کشوری را نداریم و در داخل نیز پرواضح هست که رکود ساخت و ساز وجود دارد و این ظرفیت‌ها متوقف شده است.

وی تصریح کرد: مشخص نیست چه منطقی پشت این موضوع بوده که یک واحدی با سرمایه گذاری در نقطه صفر مرزی قرار گیرد و از تسهیلات و امتیازات خارجی، از جایگاه و محلی که حداقل هزینه حمل و نقل را برای صادرات را دارد و از مزیت‌های سرمایه گذاری خارجی مثل معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های تامین اجتماعی و دیگر امتیازات بهره‌مند شود و در نهایت سهم بازار خود ایران را تصاحب کند.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: ما به صورت مرتب پیگیر این هستیم مکاتبات متعدد و نشست‌های متعددی انجام دادیم و با وزیر صنعت معدن، معاونین، قائم مقام وزیر صنعت معدن جلسه داشتیم و مکاتبات متعددی صورت گرفته، با استاندار یزد چند مرحله جلسه داشتیم، تبعات موضوع را تشریح کردیم و در آخرین جلسه ای که برگزار شده، همکاران ما در استان یزد مشکل ساز شدن این واحد را در جلسه‌ هفته گذشته به ریاست قوه قضائیه اعلام کردند و ایشان هم وعده داده است که از مجاری مربوطه پیگیری خواهد کرد.

عزیز زاده گفت: در شرایط فعلی در رابطه با صادرات کالاها دچار مشکل هستیم و غالب شرکت‌های ما محصولاتشان در مرزها به دلیل عدم رفع تعهد صادراتی متوقف شده است، که غالب این شرکت ها رفع تعهد کردند اما با توجه به تاخیر در ارائه اطلاعات به گمرکات و بوروکراسی حاکم، مشکلات زیادی برای واحدهای تولید ما ایجاد شده است که ما در تلاش هستیم این مشکلات را حل کنیم.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :