شناسه : 35988206
خشکسالی اعتبارات آب یزد؛

سهم ناچیز یزد از اعتبارات آب لایحه بودجه سال 98


بررسی آمارهای لایحه بودجه 98 حاکی از آن است که تنها 0.87 درصد از کل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش منابع آب کل کشور به استان یزد اختصاص یافته است.

به گزارش یزدرسا،  یکی از عوامل اساسی برای رفع نیازهای آبی در مناطق مختلف کشور اختصاص بودجه‌های عمرانی توسط دولت برای تکمیل پروژه‌های بخش آب است. بخش آب به دلیل اهمیت و گستردگی در لوایح و قوانین بودجه سالیانه، دارای دو فصل جداگانه با عناوین «فصل آب و فاضلاب» و «فصل منابع آب» است. این بخش در لوایح و قوانین بودجه سالیانه معمولاً دارای بودجه‌های عمرانی بالایی هستند.

به دلیل برخی حساسیت‌های موجود در بخش آب و معضلات موجود در این بخش، برنامه‌ریزی برای اعتبارات این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است. برای استان کویری یزد نیز اختصاص اعتبار و بودجه مناسب برای حل مشکل بی‌آبی این استان بسیار حیاتی و حائز اهمیت است؛ چرا که استان یزد درگیر معضل شدید کمبود آب است به طوری که تامین آب شرب مردمان این خطه نیز با مشکل مواجه است.

در لایحه بودجه سال 98 اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای «فصل منابع آب» و «فصل آب و فاضلاب» کل کشور به ترتیب معادل 728,462,41 و 100,874,16 میلیون ریال است که به ترتیب رشدی معادل 11 و 1 درصد را نسبت به ارقام متناظر قانون بودجه سال 1397 دارد.

اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فصل منابع آب و فصل آب و فاضلاب برای استان یزد نیز به ترتیب 410  و 123 میلیارد ریال پیش‌بینی شده است که نسبت به قانون بودجه سال 97 به ترتیب کاهش 15 درصدی و افزایش 21 درصدی داشته است.

بررسی آمارهای لایحه بودجه 98 حاکی از آن است که  0.87 درصد از کل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش منابع آب کل کشور به استان یزد اختصاص یافته است. همچنین سهم یزد از مجموع اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش آب و فاضلاب نیز تنها 1.03 درصد در نظر گرفته شده است.

با توجه به اتفاقات و حاشیه‌های امنیتی که در یک سال گذشته برای تأمین آب استان یزد به وجود آمده است؛ سهم ناچیز این استان از اعتبارات بخش آب لایحه بودجه 98 متناسب با وضعیت تنش آبی موجود نیست. از این رو انتظار می‌رود که متولیان امر توجه جدی‌تر و بیشتری به بودجه آب استان یزد داشته باشند که در غیر این صورت به طور حتم وضعیت نامطلوب آب یزد، وخیم‌تر و وقوع تنش‌های اجتماعی- امنیتی ناشی از تنش آب شرب در تابستان آینده نیز تکرار خواهد شد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :