شناسه : 35979665
بی‌توجهی لایحه بودجه 98 به بی‌آبی یزد؛


بررسی آمارهای ارائه شده در لایحه بودجه 98 نشان می‌دهد اعتبارات در نظر گرفته شده برای آب استان یزد متناسب با شرایط این استان نیست.

به گزارش یزدرسا، بررسی آمارهای ارائه شده در لایحه بودجه 98 نشان می‌دهد اعتبارات در نظر گرفته شده برای آب استان یزد متناسب با شرایط این استان نیست و نسبت به این استان کم‌توجهی غیرقابل انکاری شده است.

در لایحه بودجه موضوع آب در سه بخش منابع آب، آب و فضلاب و طرح‌های مهم آب که ردیف بودجه ملی دارند قرار می‌گیرد. بر اساس اطلاعات لایحه بودجه 98، مجموع اعتبارات عمرانی بخش آب استان یزد 53/3 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش داشته است.

در بخش منابع آب لایحه بودجه 98 برای استان یزد ۴۱ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در نظر گرفته شده است که در مقایسه با قانون بودجه سال قبل 15 درصد کاهش داشته است.

از پروژه‌های عمرانی بخش منابع آب استان یزد می‌توان به طرح ساختمان سد مخزنی هرات و شبکه آبیاری و زهکشی  اشاره کرد.

همچنین در فصل آب و فاضلاب، اعتبارات عمرانی شرکت آب و فاضلاب استان یزد معادل ۱۲/۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ حدود ۲۱ درصد رشد داشته است اما این افزایش در مقایسه با سایر استان‌ها مانند استان لرستان که رشد 87 درصدی داشته و در نظر گرفتن شاخص‌های جمعیتی  استان‌های دیگر رضایت‌بخش نیست.

ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر ابرکوه و یزد از پروژه‌های عمرانی بخش آب و فاضلاب استان یزد است که در لایحه بودجه 98 در بخش طرح‌های مشارکت عمومی- خصوصی آورده شده است.

در بخش طرح‌های مهم و ملی نیز برای طرح آب‌رسانی خط دوم بهشت‌آباد به یزد و شهرهای مسیر به میزان ۲ میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۸ اختصاص داده شده است.

مجموع اعتبارات عمرانی آب استان یزد 53/3 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است از این رو بودجه سرانه آب هر یزدی برابر با 44 هزار تومان می‌شود به این معنی که به ازای هر یزدی تنها 45 هزار تومان اختصاص یافته است.

توجه و تخصیص این میزان اعتبارات برای آب استان یزد در حالی است که این استان کویری با کمبود شدید آب مواجه است و مسلماً  این میزان اعتبار به هیچ عنوان متناسب با نیازهای استان نیست و با توجه به تبعاتی که می‌تواند داشته باشد و تجربه‌ای که در فصل گرم امسال پشت سر گذاشته شد توجه بیشتر نمایندگان استان برای افزایش اعتبارات آب استان را می‌طلبد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :